آرشیو اخبارجدیدترین اخبارعلمی و حوزویهمه مطالب سایت

این معارفی که در حوزه می خوانیم محصول قیام سیدالشهداء (ع) است / همّت بلند و تلاش فراوان و استفاده از فرصت ها، از علائم و لوازم شیعه‌گری است

به گزارش روابط عمومی دفتر، آیین آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ مجتمع عالی امیرالمؤمنین علیه‌السلام با حضور آیت‌الله محسن اراکی مشرف عالی این مجموعه‌ی علمی برگزار گردید.

آیین آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ مجتمع عالی امیرالمؤمنین علیه السلام ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۹ در سالن آمفی تئاتر این مجتمع برگزار گردید. در آغاز این مراسم، مجری برنامه، ساختار اداری و تشکیلاتی این مجتمع را مشتمل بر (مدرسه عالی امیرالمؤمنین ع) و (مدرسه الرسول الاعظم ص) و (مدرسه الصدیقه الزهراء س) برشمرد که همگی با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی تحت اشراف و تولیت آیت‌الله اراکی تأسیس و فعالیت می‌کنند. وی همچنین مسئولان و دست اندرکاران این سه مدرسه‌ی علمیه را معرفی و در مورد فعالیت‌های مدرسه توضیحاتی بیان کرد که در ادامه ذکر مصیبت حضرت سید الشهداء توسط یکی از ذاکرین اهل بیت انجام شد.

سپس مشرف مدرسه آیت‌الله محسن اراکی سخنان خود را ایراد نمودند. ایشان معارف و علوم حوزوی را با علوم دیگر متفاوت دانستند زیرا به پای هیچ دانش دیگری در هیچ جای جهان، به اندازه‌ی مکتب و معارف اهل بیت خون ریخته نشده است، و هزینه‌های بسیاری جهت انتقال این معارف تا زمانه‌ی ما صورت گرفته از سختی‌ها و گرسنگی‌ها و تشنگی‌ها گرفته تا زندان‌ها و شکنجه‌ها و شهادت‌ها.

معظم له آموزه‌های حوزه را محصول مستقیم کربلا و قیام حسینی (ع) دانستند که در آن روزگار جامعه را نسبت به واقعیت راه رسول خدا صلی الله علیه و آله و حقیقت دستگاه خلافت و تباین این دو روشن و آگاه ساخت، و پس از این واقعه بود که جامعه اندک اندک نسبت به مکتب اهل بیت و خاندان رسالت احساس تشنگی کرد. اساسا یکی از نقشه‌های شوم بنی امیه از نگاه ایشان، دور کردن مردم از خانه‌ی علی بن ابی طالب علیه السلام در شناخت و یافتن اسلام بود.

ایشان با ریشه‌یابی وقایع جهان اسلام پس از ماجرای غصب خلافت تا امروز، دو خطبه‌ی حضرت صدیقه‌ی طاهره سلام الله علیها در خانه و مسجد را شامل حقایق فراوانی دانستند که خطبه‌ی مسجد با رویکرد تبیین اسلام صحیح و ناب بود، و خطبه‌ی حضرت در خانه در راستای تبیین عواقب اسلام منحرف از خط اصیل رسول خدا (ص) بود. حضرت زهرا (س) به درستی پیش‌بینی نمودند که عاقبت این خلافت، دوشاب خون و سمّ مهلک و شمشیر برهنه و سلطه ی ستمگران بی‌رحم و تاراج بیت المال مسلمانان و تفرقه و قتل و … خواهد بود. این واقعیت امروز جهان اسلام است البته به استثنای جمهوری اسلامی ایران.

معظم له با تحلیل وقایع ماه‌های اخیر در آمریکا و اروپا در پی قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی به دستان پلیس این کشور، شعار (نمی توانم نفس بکشم) را شعار شیعیان از ۱۴۰۰ سال پیش تا کنون برشمرده و رخدادهای امروز جهان غرب دملی چرکین دانستند که تازه سر باز کرده و به این سادگی درمان نمی‌شود و به همین خاطر قیام مردم ادامه خواهد یافت.

نماینده‌ی مردم اراک در مجلس خبرگان رهبری، گریه‌ی بر سیدالشهداء را فریاد شیعه در طول تاریخ در برابر نظام سلطه ستمکار دانسته و از طلاب دعوت نمودند که با تبلیغ و انتقال این پیام، قیام حسین بن علی علیه السلام را الگوی قیام‌های دنیا قرار دهند. ایشان پیروزی مردم فلسطین را نیز در گرو همین دانستند.

از نگاه ایشان، سنت الهی را این گونه است که اگر ظلم حاصل شد، این ظلم تا زمانی که نیروی عدل مجتمع و همبسته‌ای بپا نخیزد، ادامه خواهد داشت.

این عضو شورای عالی حوزه در خاتمه، دانش و فقه شیعه را بسیار گران‌بها دانستند و بر لزوم یادگیری خوب و صرف تمام توان و نیرو در کسب علم و عمل به آن، تأکید نمودند که به استناد سخن حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام که فرمودند: (أعینونی بورع و اجتهاد)، علامت و لازمه‌ی شیعه‌گری را همّت بلند، تلاش و استفاده‌ی خوب از فرصت‌ها دانستند.

شایان ذکر است این مراسم، با شرکت طلاب، دست اندکاران و برخی اساتید مجتمع عالی امیرالمؤمنین برگزار گردید.

بستن