تبلیغ دین فقط برعهده روحانیت نیست/نباید در بیان قرآن کوتاهی کنیم

دومین همایش ملی حکمرانی اسلامی

آیت الله اراکی:

تبلیغ دین فقط برعهده روحانیت نیست/نباید در بیان قرآن کوتاهی کنیم

 

حوزه/ باید این موضوع را با مردم مطرح کرد که تبلیغ دین فقط برعهده ی روحانیت نیست، بلکه مردم نیز مسئول هستند هرآنچه را که از دین می شنوند، بگویند و انتشار دهند.

به گزارش  خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله محسن اراکی، امروز در «کنگره گام دوم تبلیغ»،  که به مناسبت اول تیرماه سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی و روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی و با حضور جمعی از مدیران استان، اساتید مدارس علمیه، ائمه جماعات، فعالین قرآنی و فرهنگی جهادی و فعالین هیئات مذهبی در مجتمع فرهنگی نور قم برگزار شد، با اشاره مسئولیت روحانیت و همچنین مردم در امر تبلیغ دین، گفت: خداوند در قرآن کریم، منشور تبلیغ را برای ما تبیین کرده است.  یک گنجینه ی عظیم تبلیغ هم در عرصه ی محتوا، روش ها، قانون ها و هم در عرصه ی انرژی پشت سر این برنامه ها که عشق به پیامبر اسلام و اهل بیت(ع) ایشان است، داریم و از این ها بهره مندیم. انرژی محبّت محمّد و آله الطیّبین الطّاهرین علیهم السّلام در جاهایی همچون مراسمات عاشورا و اربعین جلوه گری می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: مکتبی داریم که دارای یک انرژی عاطفی عمیق است که می تواند همه چیز را بسازد و نیز می تواند بنیان ظلم و جور را از بیخ بکَند. باید این انرژی را که در مردم وجود دارد، به کار گیریم و جهت دهی و سامان بخشیم. یکی از آسیب های امروز این  است که دشمن می خواهد برای پیشبرد اهداف شوم خودش از همین عواطف دینی مردم ما استفاده ببرد و این کار را با نفوذ در کانون های مختلف دینی می خواهد اجرایی نماید.

وی گفت: امروزه یک حمله ی سخت  علیه سرچشمه های معارف اسلامی  که همان قرآن کریم و احادیث هستند، صورت گرفته و هدف از این جنگ این است که ما را از قرآن و احادیث که دریاهای معرفت و علم هستند غافل کنند.

آیت الله اراکی با طرح پرسشی به اهمیت مسئله ی دفاع همه جانبه از سوی روحانیت و مردم پرداخت و اظهار داشت: مسئولیت دفاع و مبارزه در این عرصه بر عهده ی چه کسانی است؟ قرآن کریم دو گروه مسئول را برای این موضوع مشخص نموده است. اوّلین آن ها، خود رسول خدا و ائمه ی اطهار و پس از ایشان فقها و علمای دین، و گروه دوم، مردم هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: امروز نباید در بیان قرآن کریم کوتاهی کنیم. اگر به فرض عالمان به وظیفه ی خود عمل نکردند، آیا مردم مسئولیت ندارند؟ خداوند می فرماید در این حالت، مردم بازهم در قبال دین و مسلمات آن مسئولیت دارند.خداوند خیلی تأکید فرموده است به تکیه بر عقول مردم. زیرا  مردم در بسیاری از مسائل نیازی به فرستادن رسول ندارند، نیاز به کتاب ندارند و فهم آن مسائل از طریق عقل آن ها قابل دسترسی است.

وی با اشاره به وضعیت داخلی آمریکا در این روزها گفت: در همین روزها در کشور آمریکا مردم به سیستم حاکم در آن کشور معترضند و بدون اینکه پای منبر عالمی از اسلام بوده باشند و از طریق عقل خودشان به نتیجه رسیده اند که علیه نژادپرستی و ظلم باید بایستند.

این استاد خارج حوزه عنوان داشت: در عرصه ی تبلیغ باید آیات الهی را برای مردم بازگو کنیم. آیات متعدّدی که در آفاق و انفس هستند. مسئولیت تبلیغ هم برعهده ی روحانیت است و هم بر عهده ی مردم. این دستور قرآن کریم است. باید مردم را به مسئولیشان در قبال دین متوجه سازیم. باید همه بدانیم که در مقابل هر آنچه داریم، هر آنچه می بینیم و هرآنچه می شنویم مسئول هستیم.

در پایان نیز آیت الله اراکی، به عنوان راهکار، بیان داشت: برای عمومی سازی تبلیغ  باید این موضوع را با مردم مطرح کرد که تبلیغ دین فقط برعهده ی روحانیت نیست، بلکه مردم نیز مسئول هستند هرآنچه را که از دین می شنوند، بگویند و انتشار دهند. خداوند در قرآن می فرماید: بدترین جنبندگان کسانی هستند که پیام حق را می شنوند و آنرا انکار می کنند و یا در مقابل آن موضع انفعالی می گیرند و خود را به ناشنوایی و نابینایی می زنند.

وی ادامه داد:این بی تفاوتی نباید در میان مردم ترویج پیدا کند.  باید برای هردسته از مردم، بسته ی تبلیغی مشخصی را طراحی کنیم. ما باید بسیج جهاد تبلیغی داشته باشیم و از انرژی جوانان، معلمین، اصحاب رسانه و سایر اقشار در این جهاد استفاده ببریم. برای هرکدام از این اقشار هم برنامه ی آموزشی مخصوص آن قشر را داشته باشیم.

,
نوشتهٔ پیشین
مراسم شهادت امام صادق (علیه السلام)
نوشتهٔ بعدی
اعضای دوره هشتم شورای عالی حوزه های علمیه انتخاب شدند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance