حدیث تقریبدین و اندیشه

حدیث تقریب|گفتمان تقریبی؛ داعشیت سکولار

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب گفت: اصطلاح داعشیت تنها به یک گروه خاص منحصر نمی شود، بلکه شامل همه گروه هایی است که چیزی جز اندیشه های انحرافی خود را نمی پسندند.

تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

حدیث تقریب|گفتمان تقریبی؛ داعشیت سکولار


آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب طی یاداشتی در مورد داعشیت سکولار نوشت:اخیراً دیداری با وزیر اوقاف سوریه داشتیم که در آن، در خصوص همکاری دینی، فرهنگی و تقریبی میان دو کشور گفتگو و تبادل نظر کردیم. وزیر اوقاف سوریه در این دیدار از جریان سکولار افراط گرا به شدت شکایت داشت و به نقل از بشار اسد، رئیس جمهور این کشور بیان کرد که بشار اسد این جریان را “داعشیت سکولار” نامیده است.
 
“داعشیت سکولار” اصطلاح جدیدی است که حاکی از درد و رنج ملت سوریه در برابر افراط گرایی و تروریسم است و بخش های بسیاری از جهان اسلام نیز به گونه ای، از این تجربه رنج می برند.
 
اصطلاح داعشیت تنها به یک گروه خاص منحصر نمی شود، بلکه شامل همه گروه هایی است که با میانه روی و گوش فرادادن به آراء دیگران مخالفت می کنند و چیزی جز اندیشه های انحرافی خود را نمی پسندند.
 
سکولارها در جهان اسلام به اشتباهاتی افتاده اند که به منافع کشورها و ملت های خود نیز زیان وارد کرده اند. آنان شعار “جدایی دین از سیاست” سر داده و میان مفهوم صحیح سیاست و مفهوم رایج انحرافی آن که درگیری برای رسیدن به قدرت است، خلط مبحث کرده اند.
 
“سیاست” همانگونه از معنای لغوی آن پیداست، به معنای اداره امور مردم است به گونه ای که منافع مادی و معنوی آنان محقق شود. شخص سیاستمدار نیز کسی است که به منظور این خدمت بزرگ به کار گرفته شده و نهایت تلاش خود را در این راه انجام می دهد.
 
معنای صحیح سیاست، خروج از دایره خودپسندی و توجه به خدمت صادقانه به عموم مردم است. در حالی که دعوای قدرت، اهتمام ورزیدن به خودپسندی و تقویت خودخواهی در رفتار است.
 
لذا زمانی که ما قائل به عدم جدایی دین از سیاست باشیم، این بدان معناست که دین از زندگی و خدمت صادقانه به مردم جدا نخواهد بود.
 
متأسفانه برخی از رفتارهای خودخواهانه احزاب و افرادی که به گروهک های اسلام گرا وابسته اند، این خلط در مفهوم سیاست را به وجود آورده است و مردم را به ضرورت جدایی دین از سیاست فرا می خواند.
 
از دیگر اشتباهات سکولارها در جهان اسلام آن است که آنان به شعار جدایی دین از سیاست اکتفا نکرده اند بلکه یک سکولاریسم جدید، حاکی از جنگ میان دین و افراد متدین را ایجاد کرده اند؛ زشت ترین اهانت ها را به متدینین وارد کرده و عقاید آنها را به سخره می گیرند و همچنین در تظاهر به اعمال مخالف دین افراط می کنند.
 
یکی دیگر از اشتباهات سکولارها در جهان اسلام، این است که آنها عقیده دارند تنها خودشان توسعه یافته اند و تنها آنان هستند که در عصر توسعه زندگی می کنند، اما دیگران عقب مانده و ارتجاعی بوده و هنوز به عصر تاریکی و ظلمت وابسته اند.
 
به همین دلیل امکان ندارد که به گفتمان دینی – هرچند که توسعه یافته و متمدنانه باشد – گوش فرا دهند و انقلابی را که بر اساس دین برپا شده است، به رسمیت بشناسند حتی اگر همچون انقلاب اسلامی ایران باشد که بر اساس ترسیم آینده ای بهتر برای امت اسلامی بنا شده است. و همچنین اندیشه دینی جهانی را اگر چه بر اساس اندیشه امام خمینی(ره)، شهید صدر، شهید مرتضی مطهری و امثالهم باشد، نمی پذیرند.
 
همه این اشتباهات در یک عنوان یعنی “داعشیت” خلاصه می شود به این معنا که آنها را با گروه تروریستی معروف داعش در یک جایگاه که همان تعصب کورکورانه و رد اندیشه های دیگران و گوش ندادن به هرگونه گفتمان مخالف خواسته های آنها است، قرار می دهد.
 
شایان ذکر است که داعشیت سکولار، داعشیت دینی را نیز به وجود آورده است چرا که تعصب موجب ایجاد تعصب دینی، و همچنین جنگ با دین منجر به ظهور تکفیر و افراط گرایی می شود. تروریسم سکولار نیز به واکنش تروریستی به نام دین منجر خواهد شد.
 
ما به نام “تقریب”، از داعشی های متظاهر به دین و داعشی های سکولار می خواهیم که از طاغوت خودپرستی و خودخواهی خود خارج شده و به ایده آل مطلق بازگردند. در این صورت به گفتمان ها گوش فرا خواهند داد و از راه درست پیروی خواهند کرد. در نتیجه صلح و دوستی و توجه به خدمت صادقانه به عموم مردم، در جامعه حکمفرما می شود.
 
“وَالَّذِينَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَن يَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إلى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى فَبَشِّرْ عِبَادِ، الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ”
 
محسن اراکی
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

انتهای پیام/

بستن