آرشیو اخباربین المللجدیدترین اخبار

دیدار جمعی از اندیشمندان هندی با دبیر کل مجمع تقریب

جمعی از علما و فعالان رسانه ای هند با آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۸

در دیدار جمعی از اندیشمندان هندی با دبیر کل مجمع تقریب مطرح شد؛
آیت الله اراکی:نقش مهم علمای هند در وحدت جهان اسلام /انقلاب اسلامی باعث شد، جامعه اسلامی احساس قدرت کند

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، جمعی از علما و فعالان رسانه ای هند که به دعوت مجمع تقریب مذاهب اسلامی در ایران به سر می برند، عصر امروز با آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب  دیدار کردند.

آیت الله اراکی در این دیدار ضمن خیر مقدم به میهمانان هندی، اظهار داشت:هندوستان تقریبا بزرگترین کشور اسلامی از نظر جمعیت است و به عبارتی بیشترین مسلمانان را در این کشور داریم، لذا جامعه اسلامی هندوستان می تواند، نقش مهمی در قضایای جهان اسلام ایفا کند.

وی افزود:برخی از شخصیتهای بزرگ اسلامی همچون سید جمال اسدآبادی برای آغاز فعالیتهای اسلامی خود هندوستان را انتخاب می کردند و از علمای شبه قاره کمک می گرفتند؛ بنابراین این پتانسل در هندوستان وجود دارد و اگر علمای هند، یکدست و یکپارچه باشند، می توانند در ایجاد وحدت جهان اسلام نقش مهمی ایفا کنند.

دبیر کل مجمع تقریب خاطر نشان کرد:امروز در آمریکا و اروپا زمینه گرایش به اسلام خیلی بالا است و مسلمانان هند می توانند نقش مهمی در گسترش اسلام در این دو قاره داشته باشند؛ همچنین شاهد هستیم که قدرت اقتصادی دنیا به تدریج به سمت چین و هند در حال حرکت است و تحلیلگران اقتصادی معتقدند که آینده اقتصاد جهان در چین و هند رقم می خورد؛ بنابراین هند می تواند یک قدرت اثر گذار در کل جهان باشد و این جایگاه خوبی برای خود مسلمانان هند است، تا بتوانند نقش ویژه و مؤثری در گسترش اسلام داشته باشند.

وی اظهار کرد: در این شرایط که دشمنان توطئه هایی علیه جهان اسلام و برای جلوگیری از پیشرفت آن به راه انداخته اند و با ایجاد جنگ داخلی و ایجاد گروههایی چون القاعده و داعش در جهت ارائه چهره منفی از اسلامی تلاش کردند، اما در فرانسه و انگلیس و کشورهای اروپایی و آمریکا تعداد زیادی مسلمان داریم که اینها در گذشته منفعل بودند، اما امروزه اثر گذار هستند.

آیت الله اراکی خاطر نشان کرد:انقلاب اسلامی تأثیر مهمی بر این جریان داشت که جامعه اسلامی در سراسر جهان احساس قدرت کند و از حالت انفعال به حالت فعال برسد، امام خمینی (ره) معتقد بود که اسلام تمدن دارد و می تواند جامعه بشری را به بهترین شکل مدیریت کند و این تمدن برخاسته از امت واحده اسلامی است؛ یکی از دلایلی که اروپایی ها به مخالفت با ایران برخاستند، نیز همین است.

وی تأکید کرد که اگرما بتوانیم با کمک هم، امت واحده را از اندونزی تا موریتانی با هم منسجم کنیم، مسلمانان تبدیل به قدرت اول جهان اسلام خواهند شد.

دبیر کل مجمع تقریب ابراز امیدواری کرد، با کمک علمای شبه قاره هند، به سمت ایجاد ایک امت واحد و قدرتمند حرکت کنیم و با یکدست شدن فعالیتهای علمایی بتوانیم اسلام محمدی(ص) را به شکل عملی به جهان نشان دهیم؛ که آینده از آن دین رسول الله(ص) است.

در ادامه این دیدار هیأت هندی با اشاره به شبهات مطرح شده علیه ایران و شایعاتی که به خصوص در زمینه اهل سنت در این کشور وجود دارد، خواستار فعالیتهای رسانه ای در این زمینه و  ارائه مستندات از حقیقت اهل سنت در ایران شدند، تا این مستندها به زبانهای مختلف از جمله انگلیسی، اردو و عربی و … ترجمه و در اختیار مسلمانان دیگر کشورها قرار گیرد.

آیت الله اراکی در پاسخ به هیأت هندی گفت: ما این آمادگی را داریم تا از فعالیتهای شما در زمینه تقریب، از جمله فعالیتهای رسانه ای حمایت کنیم.

وی خاطر نشان کرد که مجمع تقریب مذاهب اسلامی، فعالیتهای تقریبی زیادی را انجام داده است، از جمله این فعالیتها تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی است که هزاران دانشجو از مذاهب و کشورهای مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و از مبانی فقهی و اعتقادی دیگر مذاهب، به واسطه اساتید خود آن مذهب، اطلاع پیدا می کنند.

دبیر کل مجمع تقریب ادامه داد: همچنین در ایران پژوهشگاه مطالعات تقریبی را داریم که پژوهشهای گسترده ای در زمینه تقریب مذاهب انجام داده اند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه ما در کشورهای چون اندونزی و مالزی فعالیتهای تقریبی را داشته ایم، افزود:هندوستان خود یکی از کشورهای اسلامی نسبتا تقریبی است و علمای آن در اندیشه تقریب هستند و علمای شیعه و سنی آن فعالیتهای زیادی را در این زمینه انجام داده اند.

انتهای پیام/

بستن