آرشیو اخباربین الملل

دیدار اتحادیه مخالفان اشغالگری داخلی و خارجی با آیت‌الله محسن اراکی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به «اتحادیه مخالفان اشغالگری» پیشنهاد داد که آمار و شناسنامه برای شخصیت‌های پشتیبان فلسطین در سراسر جهان تشکیل شود.


تاریخ: سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷

آیت‌الله اراکی:

بانک کامل اطلاعاتی حامیان فلسطین تشکیل شود/ ساماندهی “شهدای راهپیمایی بازگشت” از سوی مجمع تقریب


به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با اتحادیه مخالفان اشغالگری داخلی و خارجی با تشکر از زحمات این اتحادیه اظهار داشت: کاری که شما انجام می‌دهید کار بسیار بزرگ و یک وظیفه شرعی است و ما به دلیل اینکه طلبه هستیم همیشه به مسائل به عنوان وظیفه شرعی نگاه می‌کنیم و این صرف نظر از مسائل سیاسی و اجتماعی است.

آیت الله اراکی با اشاره به این مطلب که ما روحانیون برای همه مسائل را از دیدشرعی بررسی می‌کنیم، عنوان کرد: یک وظیفه شرعی که بر عهده همه ماست “كُلُّكُمْ‏ رَاعٍ‏ وَ كُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِه‏” است  و تعارف هم ندارد،”وقفوهم‏ انهم مسؤلون‏”.این یک میثاق و یک موضوع عادی نیست و هر مؤمنی که شهادتین بگوید این وظیفه را برعهده دارد.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر این مطلب که قوام جامعه اسلامی و قوام مسلمان بودن در این است، اظهار داشت: لذا مسئله نصرت یک مسئله مربوط به مسلمانان نیست بلکه نسبت به هر مظلومی است در عالم وجود دارد و این یکی از مسئولیت‌های انسان‌هاست و لذا همه موظف هستیم که به هر مقدار که می‌توانیم در این راه همدیگر را یاری کنیم.
 
آیت‌الله اراکی با تاکید بر این مطلب که در این راه میتوانیم بر روی جوانان سرمایه گذاری کنیم ، گفت: ما باید کاری کنیم که نه‌تنها جوانان اسلام بلکه تمامی جوانان جهان برای مسئله فلسطین دورهم جمع شوند و در حال حاضر به تدریج فضای جهانی در حال مساعد شدن است. برای مثال اتفاقی که در چند روز پیش در سازمان ملل افتاد اتفاق بزرگی بود؛ این کار نشان‌دهنده آن است که یک رویکرد جهانی به نفع مسئله فلسطین درحال جهت‌گیری است.
 
وی با اشاره به این سخن که سازمان مللی که  اسرائیل را به  رسمیت شناخت اکنون درحال تغییر است، خاطر نشان کرد: مقاومت در سراسر جهان طرفداران خیلی زیادی مخصوصاً در میان قشر جوان دارد. قشر جوان قشری است که به‌هرحال عاطفه و احساس دارد و این عاطفه و احساس پاک است و دیگر اینکه جوانان کمتر درگیر مشکلات خاص زندگی شده‌اند لذا می‌تواند وارد این مسائل شوند.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه من قبل تر پیشنهاد دادم که یک سازمان جوانان طرفدار مقاومت در سراسر جهان تشکیل شود ، تصریح کرد: پیشنهاد من این است که که شما برای کار خود یک مجمع عمومی جوانان درست کنید. ضرورتی هم ندارد که در ایران تشکیل شود بلکه می‌توانید آن را در لبنان تشکیل دهید. منظور این است که این مجمع عمومیِ از نمایندگان احزاب در سراسر جهان از اروپا،  آسیا و ملیت‌های مختلف باشد.


وی با تاکید بر اینکه این اتحادیه باید موجودیت خود را در جهان اعلام کند، افزود: باید افرادی که از ملت‌های مختلف پشتیبان فلسطین هستند را به جهانیان معرفی کنیم. مثلاً یک نفر شاعر انگلیسی، آمریکایی، چینی و یا متعلق به کشور دیگری است و در جایی که کسی حق نداشت چنین کاری کند برای فلسطین فداکاری کرده و  موضع‌گیری کرده است و مثلاً در مسئله مسابقات ورزشی موضع گرفته است و با یک ورزشکار اسرائیلی مبارزه نکرده است. این کار خیلی ارزش دارد و همان “أَفْضَلَ الْجِهَادِ كَلِمَةُ عَدْلٍ عِنْدَ إِمَامٍ جَائِر”  است.
 
آیت الله اراکی به این اتحادیه  پیشنهاد داد که شروع به تهیه یک آمار و شناسنامه برای شخصیت‌های پشتیبان فلسطین در سراسر جهان بپردازد و  برای آن یک پرونده تشکیل دهید تا معلوم شود چه کسی چه‌کاری کرده است.

وی بر همین اساس اعلام کرد: مجمع تقریب کارهای شهدای راهپیمایی بازگشت را بر عهده گرفته و ان‌شاءالله اخبار آن را پوشش خوهد داد.

آیت‌الله اراکی ادامه داد: من همیشه گفته‌ام که پیامبران الهی به این شکل نبوده‌اند که اول امکانات برای آن‌ها درست شود و بعد به جامعه بروند، اگر این‌طور فکر کنیم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ آقای حائری شیرازی می‌گفت، “شما مدام می‌گویید که اول باید آب باشد تا بعد کشت کنیم اما شما کشت کنید خدا آب آن را خواهد داد.” این قانون است که خداوند متعال صاحب ماست و امر در دست اوست و ما ایمان درستی نداریم که خدا با ماست.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان این دیدار خاطر نشان کرد: مجمع جهانی تقریب مذاهب آماده هرنوع همکاری با با اتحادیه مخالفان اشغالگری است و درواقع عمل به وظیفه شرعی است و اعتقاد ما این است که اگر همت کنیم  خداوند متعال هم وسایل خود را فراهم می‌کند. حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در نهج‌البلاغه یک فرمایشی دارد که می‌فرماید وقتی درب خیبر را کندم –البته مضمون این است- فقط خواستم این کار را کنم اما خدا قدرت آن را داد.
 
انتها پیام /

نوشته های مشابه