آرشیو اخباربین المللتقریبیجدیدترین اخبار

دیدار آیت الله محسن اراکی با علی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه

دبیر کل مجمع جهانی تقریب و رئیس سازمان دیانت ترکیه بر نقش محوری ایران و ترکیه در مساله تمدن سازی اسلامی تاکید کردند.


تاریخ: جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷

آیت‌الله اراکی در دیداربا رئیس سازمان دیانت ترکیه:

ایران و ترکیه می‌توانند یک طرح مشترک برای تمدن اسلامی تدوین کنند


به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عصر امروز جمعه در هتل آزادی تهران با علی ارباش رئیس دیانت ترکیه دیدار کرد.

آیت‌الله اراکی ضمن خوشامد گویی به رئیس سازمان دیانت ترکیه و تبریک ایام ولادت پیامبر اسلام اظهار داشت: دو کشور ایران و ترکیه در جهان اسلام بسیار اثرگذار هستند و اگر همکاری کنند می‌توانند مشکلات بسیاری را برطرف و زمینه وحدت حقیقی را محقق کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اقتدار و تمدن اسلامی از ایران و ترکیه به سایر نقاط جهان گسترش یافته است گفت: این دو کشور نقش محوری در تمدن اسلامی داشته‌اند و انشالله بتوانند با ایفای نقش تمدن‌سازی اسلامی این روند را تسهیل کنند.

وی با اشاره به اینکه مسائل دینی و فرهنگی بنیان کشورهای ما یعنی ترکیه و ایران را تشکیل می‌دهد تصریحکرد: ما می‌توانیم در این راستا به یک طرح مشترک مبتنی بر تمدن اسلامی دست پیدا کنیم.

آیت‌الله اراکی با اشاره به دیدارهای متعدد با مقامات تقریبی‌ و علمای کشور ترکیه و تفاهمنامه مشترک برای ایجاد هیات علمایی مشترک در گذشته یادآور شد: قرار شد این هیات برای تدوین یک تمدن جدید مبتنی بر اندیشه اسلامی همکاری کنند و از این رو امیدواریم در دوره فعلی نیز این مسیر را ادامه داده و به همکاری مشترکی دست پیدا کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: امیدواریم این جلسه مبارک باشد و به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

همچنین به گفته آیت‌الله اراکی قرار شد هیاتی متشکل از دو کشور برای فعالیت‌های مشترک تشکیل و مبنای تدوین طرح مشترکی ایجاد شود.

علی ارباش در دیدار با آیت الله اراکی مطرح کرد

قدردانی از صحبت‌های آیت الله اراکی در سفر به قزاقستان/ باید برای رفع تروریسم و اسلام هراسی تلاش کنیم


علی ارباش در این دیدار ضمن ادای احترام به آیت الله اراکی گفت:تقریبا دو ماه پیش با آیت الله در قزاقستان دیدار داشتیم سخنرنی آیت الله اراکی در انجا در ذهن من ماند.
وی ادامه داد: آیت الله اراکی در آنجا گفت که چرا راجع به تروریست های سیاسی و اقتصادی صحبت نمی کنید که صحبت بسیار به جایی بود.
ارباش ابراز امیدواری کرد جلسه مذکور گامی رو به جلو در روابط بین مجمع تقریب و سازمان دیانت ترکیه باشد.
وی با اشاره به سفر شش روزه خود به قطر، اردن و ایران، سلام رئیس جمهور ترکیه را به مقامات ایرانی رساند.
وی ضمن قدردانی از استقبال ایران از هیات ترکی گفت: از خدا می خواهیم ما را در خدمت به مردم موفق دارد، خدمات زیادی است که ما باید به مردم دو کشور ارائه دهیم.
ارباش افزود:ما مشکلات داخلی و خارجی زیادی داریم، از جمله تروریسم، اسلام هراسی، جهالت و … که ما به عنوان علمای دو کشور باید در رفع این مشکلات حداکثر تلاش کنیم.
وی خاطر نشان کرد: صهیونیسم و امپریالیسم برای اینکه به خواسته های خود برسند از دوستی کشور های مسلمان راضی نیستند و از هیچ تلاشی برای از بین بردن این دوستی فروگذار نمی کنند.
ارباش ادامه داد:ما در برابر همه خون هایی که در سرزمین های اسلامی ریخته می شود مسئولیم.
وی در پایان به معرفی اعضای 16 نفره هیات ترکی پرداخت.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه