رد سخنان فتنه انگیز و دروغ سید کمال حیدری در تکفیر مسلمانان

آیت الله اراکی سخنان سید کمال حیدری در مورد تکفیر مسلمانان توسط فقهای شیعه را رد و این فرد را بدعت گذار و فتنه گر خواندند

در پی انتشار گفتگوی شبکه ی الاخباریه عراق با سیدکمال حیدری، و اظهارات فتنه انگیز، دروغین و بدعتگزار وی در مورد تکفیر مسلمانان از سوی فقهای شیعه، حضرت آیت الله محسن اراکی، استاد دروس خارج حوزه علمیه قم، در رد این سخنان و تبیین مواضع فقهای شیعه در مورد عموم مسلمانان از تمامی فرق اسلامی، بیانیه ای صادر نمودند. این بیانیه به شرح زیر می باشد.

 

بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

یکی از مصیبت های بزرگی که از آغازین روزهای اسلام تا امروز، گریبان‌گیر امّت اسلامی است، ظهور افراد بدعت‌گزار و دروغ‌گویی است که اموری به دین نسبت می‌دهند که از دین نبوده و سخن را از جایگاه خود، منحرف ساخته و در دین الهی، مطالبی جعل کرده، به فریب و گمراهی و گمراه نمودن دیگران می‌پردازند.

یکی از این بدعت‌گزاران دروغ‌گو، شخصی به نام «کمال حیدری» است که در سال های اخیر، هر از چند گاهی بدعت و تهمتی بر اسلام و مسلمانان بسته و بدین وسیله ساده‌دلان و ناآگاهان را گمراه می‌سازد، و به دنبال برپایی آشوب میان گروه‌ها و فرقه‌های مختلف امت اسلامی و افروختن آتش فتنه میان مسلمین است.

وی اخیرا سر به طغیان عظیمی گذاشته و به علمای مذهب اهل بیت (علیهم السلام) نسبتی دروغین، جعلی، ظالمانه و کینه‌توزانه داده است مبنی بر این‌که تمامی علمای مذهب اهل بیت (علیهم السلام) از آغاز تا به امروز، تمامی مسلمانان را تکفیر می‌کنند! والعیاذ بالله.

بدین سبب، مراتب زیر اعلام می گردد:

یک: آن چه این شخص به علمای مذهب اهل بیت (علیهم السلام) نسبت داده است، دروغی بزرگ و تهمتی عظیم است، سبحانک اللّهم هذا افک و بهتان عظیم. یکی از مسلّمات روشن و واضحی که فقهای مذهب اهل بیت (علیهم السلام) بر آن اجماع نموده و از ضروریّات مذهب ایشان است و در کتاب‌هایشان بر آن تصریح کرده، و نصّ روایاتی است که از ائمه‌ی خود (علیهم السلام) نقل کرده‌اند، این است که پیروان مذاهب شناخته شده‌ی اسلامی، همگی مسلمان بوده، خوردن ذبائح ایشان حلال، ازدواج با ایشان جایز، و تمامی احکام اسلام در مورد ایشان جاری است. این فتوای علمای بزرگ شیعه در تمامی ادوار است و در زمان کنونی فتوای همگی علما و مراجع شیعه در ایران و عراق و سایر نقاط جهان اسلام است و در رأس فقهای معاصر، رهبر معظم انقلاب و ولی فقیه آیة الله العظمی امام سید علی خامنه‌ای و فقیه عظیم الشأن حضرت آیت الله العظمی سیستانی (أدام الله ظلهما) هستند که حکم به وجوب تعامل با اهل سنت و اتباع همه مذاهب اسلامی معروف، به عنوان برادرانِ مسلمان، نموده و اتحاد اتباع مذاهب اسلامی را واجب دانسته و تکفیر مسلمین از اتباع همه مذاهب معروف اسلامی را حرام شرعی مؤکّد اعلام فرموده‌اند. و نیز به وجوب اتحاد کلمه مسلمانان از تمامی فرق و مذاهب، در رویارویی با چالش‌های بزرگ زمانه حکم نموده‌اند. شیعیان در اقصی نقاط سرزمین‌های اسلامی، همواره با دیگر برادران مسلمان خود با محبت، مودّت، تعامل، عطوفت و برادری زندگی نموده و این عادت، از قرن‌های آغازین اسلامی تا امروز، در میان ایشان جریان داشته است.

دو: جنایتی که این شخص از طریق بدعت‌ها و دروغ‌هایش مرتکب شده، ثابت می‌‎کند که او شخصی فاسق، بدعت‌گزار و شیّاد است و لذا بر تمامی مسلمانان لازم است از او برائت جسته و با او به عنوان فاسق، شیّاد و بدعت‌گزار رفتار کنند، و هر گونه تأیید و حمایت از او به هر نحوی حرام بوده، و هر کس به این کار دست بزند، مجرم است و مشمول انتقام خداوند متعال است که فرمود: (إنّا مِن المُجرِمِينَ مُنتَقِمُونَ).

سه: تمامی شواهد و قراین دال بر آن است که این شخص، در دام سازمان‌های اطلاعاتی استکبار جهانی و سه‌گانه‌ی طغیانگر وهابی ـ صهیونیستی ـ غربی گرفتار آمده است. محوری که هیچ دغدغه‌ای جز افروختن آتش فتنه بین مسلمانان و جنگ‌افروزی و تفرقه‌افکنی بین فرق اسلامی و کشاندن آن‌ها به جنگ و برادرکشی ندارد. به ویژه در شرایطی که حملات علیه مسلمانان و مقدسات ایشان روزافزون، و توطئه‌ها گسترش و عظمت یافته است. علی الخصوص، توطئه‌ی فراموشی مسئله‌ی فلسطین و عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها که دشمن خدا و رسول او هستند. بنابراین بر جوانان مؤمن واجب است در راه یاری خدا و رسول و ائمه اهل بیت (علیهم صلوات الله)، این فرد فاسق را رسوا نموده و حرمتی برای وی قائل نشده و او را منزوی کنند.

والسلام علی عباد الله الصالحین

دوم ربیع الاول ۱۴۴۲ هجری قمری

محسن اراکی


متن عربی بیانه معظم له بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

إنا لله و إنا إليه راجعون

إنّ من أكبر المصائب التي ألمّت بأمّة الإسلام منذ أيّامها الأولى وحتّى اليوم، بزوغ أناس مبتدعين كذّابين ينسبون إلى الدين ما ليس فيه، يحرّفون الكلم عن مواضعه ويدسّون فيه غيره، ويدلّسون ويضلّون ويضلّلون.

وإنّ من هؤلاء المبتدعة الكذّابين رجلاً يدعى >كمال الحيدري< بدأ أخيراً يخرج إلينا بين فترة وأخرى ببدعة وفرية يفتري بها على الإسلام والمسلمين، يُضلّ بها السذّج والمغفّلين، يريد بذلك خلق الفوضى بين فئات الأمّة وإيجاد الفتنة بين المسلمين.

لقد طغى هذا الرجل أخيراً طغياناً كبيراً إذ نسب إلى علماء مذهب أهل البيت عليهم السلام كذباً وزوراً وظلماً وعدواناً أنّهم يكفّرون جميع المسلمين والعياذ بالله. ولهذا فإنّنا نعلن ما يلي:

أوّلا: إنّ ما زعمه هذا الرجل ونسبه إلى علماء مذهب أهل البيت عليهم السلام، كذبة كبرى وافتراء عظيم، سبحانك اللّهم هذا إفك وبهتان عظيم. إنّ من أوضح الواضحات التي أجمع عليها فقهاء مذهب أهل البيت عليهم السلام وأصبح من ضروريّات مذهبهم وقد صرّحوا بذلك في كتبهم ونصّت عليه أحاديثهم التي رووها عن أئمّتهم أنّ أتباع المذاهب الإسلاميّة المعروفة كلّهم مسلمون، تحلّ ذبيحتهم ويجوز التزويج منهم ولهم، وتجري عليهم سائر أحكام الإسلام، وهذه فتاوى كبار علماء الشيعة في إيران والعراق، وعلى رأسهم القائد الوليّ الفقيه الإمام السيّد علي الخامنئيّ والسيّد الفقيه العظيم الإمام السيّد السيستانيّ أدام الله ظلّهما، صريحة في وجوب التعامل مع أهل السنّة تعاملَ الأخ مع أخيه المسلم ووجوب اتّحاد كلمة المسلمين بكلّ طوائفهم ومذاهبهم في مواجهة تحدّيات العصر الكبرى، وهذه جماهير الشيعة في شتّى بلاد الإسلام، يعيشون مع إخوانهم من سائر المسلمين في محبّة ومودّة وتعامل وتعاطف وأخوّة إسلاميّة، وقد جرت هذه العادة بينهم منذ القرون الإسلاميّة الأولى وحتّى عصرنا الحاضر.

ثانياً: إنّ ما اقترفه هذا الرجل من بدع وأكاذيب يثبت أنّه فاسق مبتدع دجّال، فيجب على جميع المسلمين البراءة منه وأن يعاملوه معاملة الفاسقين المبتدعين، ويحرم عليهم التعاون معه والترويج له، أو دعمه بأيّ لون من ألوان الدعم والتأييد، ومن يفعل ذلك فإنّه من المجرمين، وإنّ الله ينتقم من المجرمين حيث قال: (إنّا مِن المُجرِمينَ مُنتَقِمُونَ).

ثالثاً: كلّ الدلائل والشواهد تدلّ على أنّ هذا الرجل انزلق في مصيدة الاستخبارات الاستكباريّة والثالوث الطغيانيّ المجرم الوهّابيّ الصهيونيّ الغربيّ الذي لا همّ له إلاّ إثارة الفتنة بين المسلمين وإشعال الحروب ودقّ الإسفين بين فئات المسلمين وجرّهم إلى قتال بعضهم مع بعض، خاصّة في هذه الظروف التي ازداد فيها التهاجم على المسلمين وعلى مقدّساتهم وعظمت المؤامرات عليهم، وخاصّة مؤامرة القضاء على القضيّة الفلسطينيّة والتطبيع مع الصهاينة المجرمين أعداء الله وأعداء رسوله. فمن الواجب على الشباب المؤمن، تعرية هذا الرجل الفاسق وتوهينه وعزله نصرةً لله ولرسوله ولأئمّة أهل البيت عليهم صلوات الله وللمؤمنين.

والسلام على عباد الله الصالحين

الثاني من ربيع الأوّل ۱۴۴۲ هجريّة قمريّة

محسن الأراكي

 

۲ دیدگاه

 1. به نظر می رسد سخنان آقای اراکی محل تامل است. با چشم پوشی از عقائد و اعمال کمال حیدری، به نظر می رسد همه علمای شیعه، تمامی مسلمانان غیر از شیعیان را کافر کلامی می دانند به این معنی که غیر از شیعیان به آنچه در واقع از معتقدات هر انسانی باید باشد، معتقد نیستند. کمال حیدری گفت کافر باطنی می دانند نه کافر ظاهری.

 2. سلام و رحمت خداوند برشما

  بعضی اوقات لازم هست که طوری جواب داده شود که طرف،کمی احساس درد کند. اگر امام خمینی رحمة الله زنده بود همین بیانیه و شاید شدیداللحن تر علیه اون صادر می کرد،
  آقای حیدری نباید از شبکه تلویزیونی اظهارات تفرقه افکنانه کند. آنهم در منطقه ای که بسان بشکه باروتی که فتیله اش هم آماده است.
  عراق،باوجود منطقه خودمختار کردستان، اقلیتهای قومیِ بشدت ناسیونالیست،ته مانده های گروهکهای تکفیری، تروریست‌های داعش وپدرخوانده اش و تروریست‌های سنتکام،استعداد غیرقابل انکاری برای تجزیه دارد.لذا،اهل علم،بخصوص روحانیت شیعه مستقر در محل،بایستی با درایت و بصیرت بسیار حساب شده افاضه بفرمایند.
  شوربختانه،ایشان به اسنادی استنادمیکندکه،خودشان براساس تحصیل و تدریس همان آثار و منابع مفتخر به پوشیدن لباس روحانیت شدند.سالهای نه چندان دوری، فرزند مرجع شیعه با نشستن روی گلگیر تانک متجاوزین،به قاتلین مردم مظلوم عراق و معماران جنایات ابوغریب،خوش آمد گفت.
  باتوجه به اظهارات قبلی آقای حیدری و دقت در اظهارات اخیر ایشان مبنی بر تغییر فاحش مواضع ، میتوان به توطئه ای که امام خامنه‌ای از آن به «تغییر محاسبات و نفوذ» نام بردند،پی برد. درزمانی که علمای اهل سنت با جانفشانی رزمندگان مقاومت به فرماندهی سیدالشهدای مدافعین حرم،سردار سلیمانی ،به صداقت شیعه در حفظ وحدت مسلمین پی بردند،
  اظهارات آقای حیدری، اثرسوئی که باید می گذاشت ، گذاشت.
  بیانیه ایشون باعث تقویت حکومت اسلام و اتحاد مسلمین و عزت شیعه و مؤمنین است، و انشاءالله مورد تایید خداوند متعال و امام زمان عج و آقاست.
  ایده الله
  بحث شيعه و سني صرف نظر از مباحث اعتقادي و كلامي، مبحثي كاملا حكومتي و سياسي است،
  در شرايط حساسي كه نيروهاي آمريكايي مصمم به تشكيل منطقه سني نشين در غرب عراق و تجزيه اين كشور هستند، و به بهانه تأمين امنيت سني ها مي خواهند حضور نامشروع خود را در منطقه تثبيت نمايند،
  مطرح كردن چنين مبحثي از تلويزيون عراق در اين مقطع برنامه ريزي شده و حساب شده بود،
  آقاي آيت الله اراكي در زمان مناسب و بسيار هوشمندانه چنين بيانيه اي صادر كردند، و با تكفير آقاي كمال حيدري از ايشان برائت جستند. صدور این بیانیه بسیار هوشمندانه، دقیق و در زمان مناسب بود،
  چیزی شبیه به برخوردحساب شده ایشان با جماعت شیرازی های عمامه به سر انگلیسی.
  محتوی حرفای آقای کمال حیدری در این محاضرات شبیه به حرف های همونهاست.
  و از طرف دیگر وزن صحبت های آقای کمال حیدری در مقایسه با صحبت های یاسر الحبیب و جماعت عمامه بسر انگلیسی شیرازی بمراتب بیشتر است،
  لازم نیست تمام مطالبی که آقای حیدری خوانده و یاد گرفته در شبکه های اجتماعی و اینترنت و یوتوب پخش شود.
  و این خطری برای تمام اقلیت شیعه ای هست که در کشورهای اهل تسنن و بعضاً وهابی زندگی می کنند.
  بزودی تحریمها و درگیری ها و قتل و کشتار شیعه در جهان روزافزون خواهد شد!
  به سبب فتنه جدید کمال الحیدری
  ولا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم

بستن