آرشیو اخباردر رسانه هاسیاسییادداشت ها

سلسله یادداشت های آیت الله اراکی: هرگاه مسلمانان بسوی عزت و اتحاد گام برداشتند، استکبار مانع شده

از زمانی که استعمارگران، جهان اسلام را با وجود پلید خود استعمار کردند، در جهت بر هم زدن وحدت مسلمانان و ایجاد موانع بر اساس منطقه ای، نژادی یا قومیتی اقدام کردند.

تاریخ: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

سلسله یادداشت های اختصاصی آیت الله اراکی برای خبرگزاری تقریب (بخش دوم)
هرگاه مسلمانان بسوی عزت و اتحاد گام برداشتند، استکبار مانع شده/”ناتوی عربی” دستاویز جدید آمریکا برای ایجاد جنگ و اختلاف


تلاشی دیگر برای برهم زدن وحدت مسلمانان به نام نژادپرستی و فرقه گرایی؛ از زمانی که استعمارگران، جهان اسلام را با وجود پلید خود استعمار کردند، در جهت بر هم زدن وحدت مسلمانان و ایجاد موانع بر اساس منطقه ای، نژادی یا قومیتی اقدام کردند. طبیعی است که هرکس بخواهد بر مسلمانان سلطه داشته باشد باید در جهت ایجاد تفرقه میان آنان عمل کند؛ اما تلاش های دشمنان به دلیل وجود بصیرت و غیرت در مسلمانان و رهبران دینی و فکری آنها، بی نتیجه می ماند.
هر زمان که جهان اسلام فرصتی برای بازگشت به وحدت متمدنانه خود و احساس عزت و کرامت پیدا کند، تلاش های دشمنان جهان اسلام در ایجاد تنش های مذهبی و نژادی نیز افزایش می یابد. از این رو در دهه های اخیر به ویژه با ظهور موج عظیمی از فریادهای نژادپرستانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شاهد بودیم که با راه انداختن جنگی هشت ساله با عنوان جنگ “فارس های مجوس” فریاد نژادپرستی و مذهب گرایی سرداده و به ایران اسلامی حمله ور شدند.
روشن است که طرح این جنگ و شعارهای آن، تنها از سوی دیکتاتور عراق نوشته نشده بود بلکه یک تصمیم بین المللی و منطقه ای بود که همه امکانات نظامی، اطلاعاتی و رسانه ای جهان و منطقه را با نقشه ها و توطئه های آمریکا و صهیونیسم، به کار گرفت. اما جهان شاهد شکست این نقشه و سقوط دیکتاتور عراق بود.
این موج فرقه گرایی و نژادپرستی بار دیگر نیز رخ داد؛ زمانی که حزب الله لبنان بر متجاوزان صهیونیست پیروز شد.
کاندولیزا رایس در آن زمان به سرعت بسمت کشورهای منطقه حرکت کرد تا آنها را برای ایجاد جنگ مذهبی آماده کند. اما امروز و پس از شکست پروژه آمریکا در جای جای جهان اسلام، و پس از بیداری اسلامی و انتفاضه مسجد الاقصی و همچنین راهپیمایی های بازگشت فلسطینیان، آمریکا بار دیگر بازگشته است تا مردم منطقه را با عنوان “ناتوی عربی – سنی” و به بهانه مقابله با توسعه ایران (!) بسیج کند.
این تفکر به نوبه خود فکر جدیدی نیست زیرا پیش از این نیز بارها در زمان رؤسای جمهور گذشته آمریکا، به شکل های گوناگون مطرح شده بود. چیزی که ترامپ را بر مطرح کردن مجدد این اندیشه تشویق کرد، آن بود که گمان می کرد در نشست سران اسلامی – آمریکایی در ریاض که در سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد، پیروز شده است!!
بهتر است که این تفکر از سوی کشورهای دیگر مورد پذیرش واقع نشود زیرا آمریکا به منافع این کشورها نمی اندیشد و حتی تعرض داخلی و منطقه ای آمریکا، با رد شدید ملت ها روبرو می شود چرا که چیزی جز منافع آمریکا و صهیونیسم را در پی نخواهد داشت.
یک روزنامه نگار مصری چه زیبا نوشته است: «مردم عامی در جهان عرب، می دانند که مجبور کردن برخی از کشورهای عربی برای جنگ بزرگ نظامی و مذهبی علیه ایران، تنها اهداف آمریکا را محقق خواهد کرد نه اهداف کشورهای عربی. از جمله که فروش سلاح های آمریکایی افرایش می یابد، کشورهای عربی با بدهی و تحقیر حاکمیت خود مواجه می شوند و ملت های عرب به صورت قابل ملاحظه ای تقسیم خواهند شد و توان استراتژیک اسرائیل در مبارزه با کشورهای عربی و اسلامی افزایش خواهد یافت. اینها اهداف روشن ائتلاف آمریکا – صهیونیسم است که به منافع کشورهای عربی ارتباطی ندارد. اگر همه مردم کشورهای عربی این مسائل را درک می کردند، رهبران ملی کشورها دغدغه ای نداشتند زیرا می دانستند که وظیفه اصلی آنها حفظ کرامت و حاکمیت کشور و منطقه است.»
چنین پروژه هایی اهمیت تقریب مذاهب اسلامی را برای ما روشن می سازد چرا که هدف تقریب مقابله با خطرناک ترین نقشه های جهانی در راستای تخریب منطقه است. امیدواریم همه افراد مخلص خداوند اهمیت این امر را درک کنند تا یاریگر مسیر تقریب بوده و با طرح های تفرقه افکنانه به مبارزه برخیزند.

محسن اراکی
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بستن