آرشیو اخبارتقریبیدر رسانه ها

برگزاری ششمين کنگره رهبران ادیان جهان در قزاقستان

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت امروزه تروریسم در اشکال مختلف تروریسم اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و تروریسم نظامی ظهور یافته است.


تاریخ: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷

در پایتخت قزاقستان؛

آغاز ششمین کنگره بین المللی رهبران ادیان و مذاهب سنتی جهان


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آلماتی در این کنگره دو روزه که در کاخ صلح شهر آستانه آغاز شد؛ رهبران ادیان و مذاهب سنتی جهان؛ شخصیت های برجسته دینی و سیاسی از چهل و شش کشور جهان حضور پیدا کرده اند.

در مراسم افتتاحیه این کنگره نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در سخنانی با اشاره به ابتکار کشورش در برگزاری این کنگره گفت: 15 سال پیش اولین اجلاس رهبران ادیان را در شهر آستانه برگزار کردیم و اکنون ششمین دوره این اجلاس با بیستمین سالگرد بناشدن آستانه همزمان شده است. 

رئیس جمهور قزاقستان در ادامه گفت: این همزمانی می تواند به عنوان شعاری برای اجلاس ششم باشد چرا که شهر آستانه بر اساس تنوع فرهنگی و فلسفه یگانگی در عین تنوع بنا شد.

نظربایف در بخش دیگری از سخنان خود نگرانی از برخوردهای تحریمی، تضادهای درون و برون مذهبی، جنگ های تجاری و مسائل زیست محیطی را نگرانی مشترک رهبران سیاسی و مذهبی دانست و افزود: با توجه به پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی برخورد میان تمدن ها پوچ و بی اساس است و تصویر جدیدی از بشریت در آینده در حال شکل گیری است.

در این کنگره؛ آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که به نمایندگی از کشورمان در این اجلاس حضور دارد در سخنانی بر لزوم همکاری میان ادیان مختلف جهان جهت مبارزه با تروریسم و بحرانهای بین المللی تأکید کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: امروزه تروریسم در اشکال مختلف تروریسم اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و تروریسم نظامی ظهور یافته است و ادیان جهان بایستی تمام اقسام تروریسم را محکوم نمایند.

آیت الله اراکی، تحریم های اقتصادی که توسط برخی از کشورها بر دیگران تحمیل می شود را نمونه ای آشکار از تروریسم اقتصادی ذکر کرد.
در ادامه؛ کاسم ژومارت توکایف رئیس سنای قزاقستان از تلاش های چند تن از نمایندگان ادیان جهان در جهت گسترش گفتگوهای بین ادیان از جمله آیت اله اراکی نماینده کشورمان با اهدای نشان و لوح ویژه تقدیر و سپاسگزاری کرد.

دیگر نمایندگان مذاهب مختلف نیز در سخنانی بر همکاری و گفتگو میان همه ادیان بزرگ با هدف مبارزه با تروریسم و بحرانهای بین المللی تأکید کردند.

این کنگره با دو موضوع محوری «بیانیه قرن بیست و یکم به عنوان مفهوم امنیت جهانی» و «ادیان در یک چشم انداز ژئوپولتیک در حال تغییر؛ فرصت های جدید برای اتحاد بشریت» از روزچهارشنبه آغاز و به مدت دوروز ادامه دارد.

نوشته های مشابه