آرشیو اخبارجدیدترین اخبارعلمی و حوزوی

سخنرانی آیت الله اراکی در مراسم بزرگداشت آیت الله حسینی شاهرودی

آیت الله اراکی: حوزه های ایران و عراق طی یک قرن اخیر دچار حوادث و فرازو نشیب های فراوانی شدند، عده ای مانند رضاخان و صدام در پی ریشه کن کردن حوزه های علمیه و فقه شیعی بودند و این علمای ایران و عراق بودند که با ایستادگی در مقابل این امواج، نه تنها حوزه های علمی را حفظ کردند، بلکه به گسترش فقاهت پرداختند.

تاریخ: 18 تیر ۱۳۹۸

آیت الله اراکی در مراسم بزرگداشت آیت الله حسینی شاهرودی:
طلاب خلأ فقها را پر کنند/ مرجعیت سه گانه نجف از امام(ره)حمایت کردند


آیت الله محسن اراکی شامگاه سه شنبه در مراسم ختم مرحوم آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی که درمسجد اعظم برگزار شد، عنوان کرد: یکی از پیشتازان خاندان علم و تقوی در تاریخ معاصر جامعه اسلام و جهان تشیع بیت آیت الله حسینی شاهرودی بوده و ایشان و پدر بزرگوارشان منشا برکات فراوانی به اسلام بوده اند.

وی از دست دادن این فقیه بزرگ را ضایعه بزرگ برای جهان تشیع دانست و افزود: علم زندگی بهتر در فقه ملموس بوده و از امتیازات جامعه شیعی ما و حوزه های علمیه و دستگاه مرجعیت شیعی این است که در طول تاریخ جامع بین علم و عمل بوده اند و در هیچ مکتبی این جامعیت دیده نمی شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: مراجع ما در هر عصری توانسته اند پاسخگوی نیازهای آن عصر باشند و در همه اعصار بالاخص امروز که نظام جمهوری اسلامی حاکم است، فقاهت شیعی پاسخگو است؛ کسانی که دستی بر آتش ندارند، ممکن است از پاسخگویی حوزه ها به مسائل روز بی اطلاع باشند.

آیت الله اراکی تصریح کرد: قوانینی که امروز توسط شورای نگهبان موردتایید می شود از دستاوردهای بزرگ حوزه به شمار می آید و تحقیقاتی که در همه عرصه ها امروز ارائه می شود، بسیار مفید و موثر است.

وی با بیان اینکه فقه ما فقهی پاسخگو است، عنوان کرد: سعادت بشر در گرو عمل به این فقه است؛ اینکه انقلاب ما توانسته است در طول چهل سال بر اساس پاسخگویی به نیازهای معاصر حکومتی برپا و قانون اساسی نوین به جهان عرضه کند، یک دستاورد بزرگ به حساب می آید.

وی مطرح کرد: یکی از گلایه های ما از رسانه ها و دستگاه های مختلف این است که محصولات علمی و پژوهشی حوزه امروز آن طور که باید معرفی نمی شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: نقش مرحوم آیت الله شاهرودی پدر و مرحوم آیت الله شاهرودی فرزند در صیانت از حوزه های علمیه بسیار برجسته بوده و در دوران پیروزی انقلاب، مرحوم آیت الله سید محمود شاهرودی یکی از پیشگامان بود و به دفاع از امام (ره)و نهضت پرداخت.

آیت الله اراکی ابراز کرد: حوزه های ایران و عراق طی یک قرن اخیر دچار حوادث و فرازو نشیب های فراوانی شدند، عده ای مانند رضاخان و صدام در پی ریشه کن کردن حوزه های علمیه و فقه شیعی بودند و این علمای ایران و عراق بودند که با ایستادگی در مقابل این امواج، نه تنها حوزه های علمی را حفظ کردند، بلکه به گسترش فقاهت پرداختند.

استاد حوزه علمیه اضافه کرد: برخی بیان می کنند که حوزه نجف با امام خمینی(ره) همراه نبود، طبیعی است که در هر جا تعدادی مخالف پیدا شود، اما بدنه حوزه نجف با امام همراهی کردند و بر خود تکلیف می دیدند برای حمایت از امام، در مجالس درس ایشان حضور پیدا کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: مرجعیت نجف در دوره ای بر پایه مرجعیت سه گانه مرحوم آیات عظام شاهرودی، حکیم و خویی می چرخید و قبل از ورود امام خمینی(ره) به نجف، این سه بزرگوار توفیقاتی کسب کردند و پس از ورود امام به نجف به حمایت از ایشان پرداختند، اگر این حمایت ها نبود، این نفوذ تفکر امام در نجف اتفاق می افتاد.

وی بیان کرد: جا دارد اهالی قلم در حوزه درباره خدمات بیت آیت الله شاهرودی در تربیت انسان های متخلق به اخلاق الهی قلم فرسایی کنند، آنچه در بین طلاب و فضلای ما سنت تقوا، ساده زیستی و پرهیزکاری را توانست تبدیل به فرهنگ عمومی کند، تلاش و اهتمام بزرگانی چون بیت آیت الله حسینی شاهرودی بوده است.

آیت الله اراکی یادآور شد: بیت مرحوم آیت الله شاهرودی همواره در حل مشکلات مردم و دستگیری از نیازمندان پیشتاز بوده و یکی از امتیازات این بیت از مرحوم آیت الله سید محمود شاهرودی تا فرزند گرانقدر ایشان این بود که پیاده روی کربلا را بنیانگذاری کردند و امروز اگر می بینیم این پیاده روی اربعین جوشش بالایی پیدا کرده، این دو مرجع بزرگ در آن نقش بسزایی داشته اند.

وی ادامه داد: وظیفه طلاب این است که جای خالی این عالمان بزرگ را پر کنند و زندگی این بزرگان که از افتخارات جامعه شیعی است، باید برای ما الگو شود. حوزه باید به فکر این باشد که جای خالی این بزرگان و فقها را پر کند.

———————————-

منبع: خبرگزاری حوزه