آرشیو اخبارتقریبیجدیدترین اخبارسی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی

نشست مجمع دانشجویان جهان اسلام برگزار شد + بیانیه پایانی نشست

در آستانه برگزاری سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، نشست مجمع دانشجویان جهان اسلام با حضور آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سالن زرین هتل آزادی برگزار شد.


تاریخ: چهارشنبه  ۲۲ آبان۱۳۹۸

نشست مجمع دانشجویان جهان اسلام برگزار شد/آیت الله اراکی:جبهه مقاومت امروز، جبهه برتر و پیروز است


به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، این نشست با ریاست حجت الاسلام رستمی نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها و با حضور سهیلا زکزاکی از نیجریه، عثمان الحکیم از یمن، فاطمه مغنیه از لبنان و جمعی از دانشجویان و نخبگان ۲۷کشور جهان اسلام برگزار شد.

آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست، ضمن تبریک میلاد رسول اکرم(ص)، امام صادق(ع) و تبریک هفته وحدت اظهار داشت: هفته وحدت میتواند مقاومت و عزت را به جامعه اسلامی برگرداند، ما میتوانیم فلسطین را آزاد  و بر جبهه جهانی استکبار غلبه کنیم.

وی افزود:اینکه دشمن بی پرده اهداف خود را اعلام می کند؛ از جمله اینکه، شیطان بزرگ اعلام میکند که ما میخواهیم سوریه را از بین ببریم، پول عربستان را میخواهیم  و میخواهیم قضیه فلسطین برای همیشه منتفی گردد، یک جنبه مثبت دارد و آن اینکه دشمن به خط آخر رسیده، همه حربه ها را پیاده کرده و به مقصد نرسیده و پی برده است که نمی تواند با ما در نبرد همیشگی باشد، بنابراین جبهه مقاومت تا کنون در آنچه انجام داده، موفق بوده است.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: مقاومت امروز،  قوی تر از گذشته عمل کرده است، امروز فرماندهان حماس اعلام می کنند که ما از هر زمان قوی تر هستیم، ما باید پیروزی جبهه مقاومت را جشن بگیریم، جبهه مقاومت امروز در سوریه، یمن، لبنان و عراق پیروز شده است؛  امروز می توانیم اعلام کنیم که موج تکفیر در جهان اسلام به حاشیه رانده شده  و کسی جرأت ندارد دم از تکفیر بزند، امروز گفتمان تقریب،گفتمان پیروز است.
 
حجت الاسلام‌ رستمی در ابتدای این نشست اظهار داشت: جهان اسلام از گذشته تا کنون از سمت غرب مورد تهدید قرار گرفته است، بنابراین، امروز وحدت اسلامی‌یک ضرروت و هدف اصلی در جهان اسلام است که باید به آن توجه ویژه ای داشت و نباید فقط به عنوان یک شعار به آن نگریست، این انتظار نسبت به وحدت اسلامی خطاب به همه مسلمانان جهان اسلام است.
 
وی با اشاره به ناملایمات موجود در کشورهای اسلامی از جمله یمن، اظهار داشت: ظرفیت های بزرگ کشورهای اسلامی باید برای کمک و یاری رساندن به تمدن اسلامی بسیج شوند؛ مسلمانان میتوانند طلایه دارن این نهضت باشند، این کنفرانس ها زمان مناسبی است برای اینکه به این موضوعات پرداخته شود؛ همچنین تشکیل اتحادیه های دانشجویی یکی از ضرورت هاست.
 
دانشجویان کشورهای مختلف در ادامه بر ضرورت شناخت صحیح دشمن مشترک، شناسایی نخبگان مسلمان از کشور های مختلف وضرورت حمایت از آنها، ضرورت اطاعت از فرامین مقام معظم رهبری در زمینه وحدت، تبلیغ محور مقاومت و… تأکید کردند.
 
بازدید از نمایشگاه دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران با حضور امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، نشست هم اندیشی دانشجویان با حضور امیر عبداللهیان مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی از دیگر برنامه های کمیسیون دانشجویی کنفرانس وحدت بود.

********

 


بیانیه پایانی مجمع دانشجویان جهان اسلام در سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

نشست مجمع دانشجویان جهان اسلام در سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی عصر امروز چهارشنبه ۲۲ آبانماه با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.


متن این بیانیه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم 
وَ ما لَکُمْ لاتُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفينَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ  الْوِلْدانِ الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ وَلِيًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ نَصيراً 

و چرا شما در راه خدا [ و در راه نجاتِ ] مردان و زنان و کودکان مستضعف نمی جنگید؟ همانان که می گویند: «پروردگارا ، ما را از این شهری که مردمش ستم پیشه اند بیرون ببر، و از جانب خود برای ما سرپرستی قرار ده، و از نزد خویش یاوری برای ما تعیین فرما.» نساء – آیه ۷۵ 

 امروز جهان اسلام زخمی و خونین از جراحاتیست که عموما در عیان و گاه در پس پرده آن‌ها، دستان آغشته به خون آمریکا و اسرائیل و عمال ایشان قرار دارد و آخرین نمونه‌ آن نیز دیروز در واقعه شهادت فرمانده مجاهد جهاد اسلامی(ابوسلیم) و یارانش به دست رژیم صهیونیستی به نمایش گذاشته شد. قدرت‌هایی که اهدافشان غارت منابع جهان است منابع افغانستان را به یغما می برند و بدون مؤاخذه برادرانمان را می‌کشند. پدران و عزیزان فلسطینیمان در کشور خودشان  غریب مانده‌اند، هزاران کشمیری را دربند و اسیر کرده و به قتل می‌رسانند، خواهران و مادران ما را در میانمار آواره می‌کنند و گویی جز اشک ریختن کاری نباید بکنیم.

شیخ عزیزمان در نیجریه با اوضاع وخیم جسمی شب و روز را سر می‌کند و دریغ از یک قدرت مقتدر و متحد اسلامی که اقدامی مؤثر برای درمان او کند. چه مظلوم شده اسلام و حق، و چه گمنام گشته است جبهه مستضعفین و مبارزه با ظلم و استکبار. عربستان با موشک‌های غربی یمن را بمباران می‌کند و دور تا دور این کشور را در محاصره قرار می‌دهد تا نه دارو و نه نفت و نه غذا به مستضعفان برسد و هر ده دقیقه یک کودک یمنی از این ظلم می‌میرد. 
إنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یغَیرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ
همانا خداوند حال قومی را تغییر نمی دهد تا آنکه آنان حال خود را تغییر دهند (رعد آیه ۱۱) 

امروز بیش از همه چیز به وحدت و پیوند میان جوانان حق جو و مجاهد از کشور‌های مختلف احتیاج داریم. باید حس کنیم که درد و رنج دیگران همانند درد خودمان است و در زیر ولایت الله به مبارزه با ولایت طاغوت برخیزیم. 
قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ ۖ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ
من فقط به شما يك اندرز مى‌دهم كه: دو تا دوتا و به تنهايى براى خدا به پا خيزيد (سبأ آیه ۴۶) 

باید قیام کنیم و سختی های این مسیر را هم به جان بخریم و در این دشواری‌ها دست به دست هم بدهیم که اگر هر یک از مسلمانان یک سطل آب بریزند، اسرائیل را سیل خواهد برد. گرچه دشمنان اسلام در جبهه‌های مختلف نظامی حقیقتاً دست‌بسته و وامانده‌اند اما درجنگ نرم امروز لزوم وحدت رسانه‌ای، تبادل فرهنگی و هنری، انتقال تجربه، همکاری در سیاست گذاری‌ها و همکاری در مباحث فنی و تکنولوژی نیاز است و وحدت واقعی این‌گونه محقق می‌شود. 

ما دانشجویان جهان اسلام اعلام می‌کنیم که یکدیگر را از هر مذهبی، صادقانه و صمیمانه برادران خود می‌دانیم. امروز به هیچ چیز جز به نمود عملی رساندن این وحدت فکر نمی‌کنیم. آماده ایم تا در نبردهای بزرگ مجاهدت نموده و پس از فتح قله عالم، پرچم لااله اله الله را بر آن برافرازیم و در این مسیر راهبردها و سیاست‌هایی را به عنوان وعده‌هایی با یکدیگر بسته و در سال آتی آن‌ها را عملی نماییم:
 
۱.ما آینده سازان جامعه جهانی اسلامی بر هدف واحد تشکیل جبهه متحد ضداستکباری متفق القول خواهیم بود و متحد و متشکل عمل خواهیم نمود و نظم و تشیکلات را سرلوحه کار خود قرار خواهیم داد.

۲.محکومیت سردمداران استکبار یعنی همان اسرائیل غاصب و شیطان بزرگ، آمریکا، کلام مشترک و صوت واحد ما در سال آتی خواهد بود.

۳.در راستای تحقق هدف تشکیل جبهه واحد ضدصهیونیستی و ضد آمریکایی، راهبردی‌ترین امر، حفظ ارتباط میان اعضای جبهه است و ضمن حفظ و گسترش این ارتباط در قالب تشکل‌هایی با هدف و مأموریت مشخص و بر بستر فضای مجازی، به صورت فصلی و یا ماهیانه نیز در فضای حقیقی دور هم جمع خواهیم شد و سیر مسیر به سمت هدف را مورد بازبینی و آسیب‌شناسی و اصلاح قرار خواهیم داد.

۴.عملیات‌های مشترک در فضای مجازی و تشکیل پویش‌های میلیونی ضدصهیونیستی و ضدآمریکایی و خوراک‌دهی فکری و محتوایی به این پویش‌ها از برنامه‌های اصلی ما خواهد بود.

۵.ما محکومیت هرگونه تفرقه‌انگیزی در میان مذاهب و فرق اسلامی را هوشیارانه در دستور کار قرار خواهیم داد.

۶.توجه به مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین و قدس عزیز به عنوان اولویت اول، در همه اقدامات و تحرکات در نظر داشته خواهد شد.

۷.و در پایان ما همه تعهد می‌دهیم که خود را در برابر تمامی مسائل جهان اسلام مسئول دانسته و با تهذیب نفس، خود را از هوا و هوس به دور نگاه داریم و با اعتلای سطح تقوا، توانمان در مبارزه را افزایش داده و ثانیه‌ای را در این جنگ تمام عیار حق و باطل غافل نباشیم؛ باشد که رستگار شویم.

 
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

بستن