تألیفات و آثارکتب

چاپ مجلد اول از کتاب «فقه نظام اقتصادی اسلام» به زبان انگلیسی

ترجمه مجلد اول از مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی.


موضوع:نظام اقتصادی اسلام
ناشر: ناب ماندگار
نوبت و تاریخ چاپ: اول، پاییز ۹۹


آنچه در این کتاب می‌خوانیم:

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» مجلد اول از مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف حضرت آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی برگردان و توسط انتشارات ناب ماندگار به زیور طبع آراسته شد.

 

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» مجلد اول از مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف حضرت آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی برگردان و توسط انتشارات ناب ماندگار به زیور طبع آراسته شد. قابل ذکر است که مجلد اول از این کتاب پیشتر در سال ۹۷ توسط مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی به چاپ رسیده بود.

در مجلد اول از این کتاب آیت الله اراکی «دامت برکاته» مقدمه‌ای درباره مفاهیم و واژگان مرتبط با مباحث اقتصادی طرح نموده و بعد در ضمن دو فصل به تبیین جهان‌بینی‌های اقتصادی مختلف و مکتب اقتصادی اسلام پرداخته است. مباحثی که به تبیین مطالب زیر می‌پردازد:

در کشاکش تعارض نیازها و محدودیت منابع چه روشی می‌تواند در تأمین خواسته‌های انسان و فراهم ساختن زندگی خوب برای وی بهترین باشد؟

ضرورت اندازه گیری و تامین منابع و برنامه ریزی برای بهره برداری بهتر از آنها یا به بیان دیگر بهتر تولید کردن و نیز بهتر مصرف کردن.

همچنین استاد معظم در مجلد دوم از این کتاب به مباحث سه‌گانه‌ای با عناوین: انگیزه‌های تولید؛ تکلیف اجتماعی تولید و منابع تولید مطرح نموده‌اند. مباحثی که پاسخگوی سؤالات و پرسش‌ها و انتظارات اجتماعی از اقتصاد اسلامی است. عبارتند از:

آیا تولید و افزایش و بهبود آن ضرورت دارد؟ آیا اصولاً باید تولید كرد؟ بهترین انگیزه‌های تولید چیست؟

رابطۀ تولیدگر با طبیعت چگونه باید باشد؟

روابط دست‌اندركاران تولید، نظیر كارفرما و كارگر با یكدیگر و كارگران با یكدیگر چگونه باید باشد؟

چه كالاهایی باید تولید شوند، و چه كالاهایی نباید تولید شوند؟

اولویت‌های تولید كدامند؟

در تولید كالا از نظر كیفی و كمی چه شرایطی را باید رعایت كرد؟

مفهوم توسعۀ اقتصادی در عرصۀ تولید چیست، و چه توسعه‌ای شایسته و سزاوار است؟

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا