فقه عمران شهری


موضوع: اسلام و شهرسازی
ناشر: مجمع الفکر الاسلامی
نوبت و تاریخ چاپ: اول، پاییز 97


کتاب «فقه عمران شهری»

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» مجلد اول فقه عمران شهری به قلم حضرت آیت الله اراکی«دامت برکاته» توسط انتشارات مجمع الفکر الاسلامی از چاپ خارج شد.
استاد معظم در این کتاب که متن درس خارج ایشان می‌باشد پس از تعریف شهر و بیان تاریخچۀ پیدایش شهر در منابع اسلامی و تبیین هویت شهر اسلامی به بیان کلیات نظام عمران شهری در بیست بخش می‌پردازند.
در این کتاب می‌خوانیم:
در شرایط کنونی که زندگی شهری می‌رود تا سراسر جامعۀ انسانی را دربرگیرد نظام عمران شهری از ضروری‌ترین مسائل و دغدغه‌های مدیران و مصلحان اجتماعی است، تا جایی که همگی اقرار دارند که یکی از مهم‌ترین نیازهای ضروری زندگی انسان معاصر نظام عمران شهری مناسبی است که بتواند از یک‌سو پاسخگوی نیازهای مادی انسان‌ها، و از سوی دیگر تأمین کنندۀ نیازهای روحی و درونی آنها باشد. نظام عمران شهری خوب می‌تواند در ایجاد آرامش و امنیت و تعالی اخلاقی و روانی انسان‌ها نقش مؤثر و بسزایی ایفا‌ کند.
در نظام عمران شهری اسلامی، فقه اسلامی است که محتوای ایدئولوژیک این نظام را تأمین می‌کند، و دانش فنّی مهندسی عمران است که تأمین کنندۀ شکل و قالب و صورت اجرایی این نظام است.

طرح جلد کتاب فقه عمران شهری- ایت الله محسن اراکی

, ,
نوشتهٔ پیشین
نظریه حکومت در اسلام
نوشتهٔ بعدی
فقه نظام اقتصادی اسلام به زبان انگلیسی

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance