آرشیو اخبارتقریبیفرهنگی - اجتماعی

گفتگوی ویژه خبر قرآنی با موضوع عاشورا، محور وحدت مذاهب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر نقش وحدت بخش پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم السلام در میان امت اسلامی تاکید کرد و گفت: عاشورا از نمادهای مهم وحدت بخش است.

تاریخ: ۳۰ شهريور ۱۳۹۷

صهیونسیت و وهابیت ساخت انگلیس؛​
اهل بیت (ع) ریسمان وحدت بخش امت اسلامی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر نقش وحدت بخش پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم السلام در میان امت اسلامی خاطرنشان کرد: وحدت حفظ کننده راه جمهوری اسلامی و نگهدارنده هویت اسلامی جامعه است که این هویت به مودت اهل بیت بستگی دارد و آنچه امروز ارکان جمهوری اسلامی ایران را دور هم جمع می کند همین مودت اهل بیت علیهم السلام و عاشورا است.
آیت الله محسن اراکی در گفتگوی ویژه قرآنی،گفت: اساس وحدت جامعه اسلامی در واقع وحدت هویت است که ریشه در عواطف و احساسات دارد و آنچه امت به آن ابراز علاقه و تنفر می کنند، اساس هویت آن امت است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: اساس عشق در جامعه اسلامی، وجود مقدس حضرت محمد (ص) و اهل بیت اوست.
آیت الله اراکی با ذکر مثال هایی از عزاداری عاشورا در کشورهای اسلامی ، گفت: باید از هیجان های مثبت این روز در تربیت جوامع استفاده کرد و هیچ انرژی برای تربیت جامعه موثرتر از این هیجان مثبت نیست.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به ارزش ریختن اشک از چشمان در روز عاشورا و در عزای حسینی ، افزود: این گریه ناشی از انقلاب عاطفی در درون انسان است، این هیجان عاطفی در جهت مخالفت با ظلم بسیار موثر است، با چه انرژی دیگری می توان جوامع انسانی را در جهت مخالفت با ظلم فراخواند؟ این انرژی در نهضت سیدالشهدا (ع) نهفته است و نتیجه قیام سیدالشهدا، برقراری عدل الهی است.
وی درباره استفاده از ظرفیت عظیم عاشورا برای مقابله با ظلم و تزویر، گفت: ابتدا باید اهداف قیام عاشورا تدوین شود و سپس پیام های سیدالشهدا(ع) را مطالعه کنیم تا این پیام ها را به مردم منتقل کنیم.
آیت الله اراکی درباره اقدامات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گفت : اجتماع هایی در سراسر کشور برگزار کردیم که در این اجتماع ها عده ای از نخبگان، نقش قیام عاشورا را در ایجاد وحدت جهانی بررسی می کنند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به روایاتی که یک یهودی، یزید را برای بروز فاجعه ترغیب کرد، تاکید کرد: فردی به نام جان که با توصیه معاویه به عنوان مشاور یزید گماشته شده بود، توصیه کرد که اگر می خواهی قدرت پایدار بماند، باید با حسین بن علی (ع) برخورد سختی داشته باشی و هیچ فرصتی برای ظهور به او ندهی.
صهیونیست و وهابیت ساخت انگلیس است
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین درباره نظریاتی که ریشه عربستان را یهودیت می دانند، گفت: این را محققان می گویند که ارتباط عربستان با صهیونیست ها دیرینه است. تاسیس کشور عربستان براساس وهابیت، کار انگلیسی ها بود. انگلیسی ها خودشان ترتیبی دادند که یهودیان، دولت صهیونیستی را در سرزمین فلسطین تشکیل دهند.
آیت الله اراکی همچنین با اشاره به نعمت بزرگ اهل بیت که عرب ها از آن به درستی استفاده نکردند، گفت: واقعه عاشورا در واقع بزرگترین کفران نعمت در تاریخ بشر است. نتیجه این شد که قوم خود را با دست خود به بدبختی رساندند.
نویسنده کتاب «فقه الشعائر الإسلامیة» درباره این کتاب توضیح داد: برترین شعائر اسلامی همین شعائر حسینی است. دلیل آن هم تاثیر در وحدت اسلامی است. اتفاقا دشمن همین شعائر را هدف قرار می دهد. گاهی تحریفاتی هم در شعائر به وجود می آید که حاشیه ای است. به هر حال این کتاب را تدوین کردیم که ملاک ها و ضوابط شعائر اسلامی را روشن کنیم.
آیت الله اراکی درباره عربی بودن این کتاب، گفت: کتاب را برای عرب زبان ها نوشتیم، چون مهمترین هدف نفوذ بیگانگان در میان آن ها است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره کنفرانس وحدت اسلامی نیز توضیح داد: کنفرانس از سوم تا پنجم آذر امسال برگزار می شود. با توجه به اینکه امسال مقارن با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است، این کنفرانس از جلوه ها و برنامه های ویژه ای هم برخوردار خواهد بود.

بستن