بسم الله الرحمن الرحیم

با استعانت از خداوند متعال و در تحت عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» و به مناسبت فرا رسیدن ایام البیض ماه رجب، درس خارج فقه الاعتکاف توسط حضرت آیت الله محسن اراکی «دامت برکاته» در ماه رجب 1442  درحال برگزاری می‌باشد.

استاد معظم بنا دارند در این درس ضمن تعریف ماهیت اعتکاف و پرداختن به معنای لغوی و شرعی آن، به احکام اعتکاف از منظر شرع مقدس بپردازد.

ایشان معتقدند که باید اعتکاف را از منظر فقه کلان و فقه خرد به طور جداگانه مورد بررسی و تحقیق قرار داد و آثار و احکام فردی و اجتماعی آن را در هر دو حوزه  تحقیق و بررسی نمود.

ازنکات مطرح شده توسط معظم له در این درس تبیین این مطلب است که اعتکاف از منظر آیات، روایات و کلام فقهاء همان مجرد ماندن در مسجد بوده و عبادات ضمنی آن نقشی در تحقق ماهیت اعتکاف ندارند. براساس این مبنا خادمین و تمامی کسانی که در مراسم اعتکاف مشغول خدمت رسانی به معتکفین می‌باشند و فرصتی برای انجام اعمال وارده ندارند در صورت قصد اعتکاف، مشمول این حسنه الهی خواهند بود ان شاء الله.

این درس از روز شنبه 2/12/99 الی 6/12/99 به صورت غیر حضوری و از طریق فضای مجازی برگزار شده و در سایت معظم له بارگذاری خواهد شد.

نوشتهٔ پیشین
مباحث فقهی حکومت اسلامی، دارای گستردگی و پیچدگی های بسیار زیادی است
نوشتهٔ بعدی
پیام تسلیت آیت الله اراکی در پی ارتحال مرحوم انیس نقاش

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance