آیت الله اراکی: بهترین تدبر در کتاب و سنت، تدبر پژوهشی و اجتهادی است.

“بسم الله الرحمن الرحیم”

به مناسبت هفته‌ی پژوهش، مراسم تجلیل از برگزیدگان مرکز جامع ولی امر عجل الله تعالی فرجه الشریف با سخنرانی آیت الله اراکی برگزار شد.

(روابط عمومی دفتر آیت الله اراکی)

حضرت آیت الله اراکی در جلسه­­‌ای که به مناسبت هفته­‌ی پژوهش برگزار شد فرمودند: رهبر معظم انقلاب اسلامی بر تمدن­سازی بسیار تاکید داشته­‌اند، آن چه که ما درباره‌­ی فقه نظام مطرح کردیم در حقیقت همان فقه تمدن­‌ساز است، فقهی که می­تواند جامعه­‌ی همراه با مدنیت اسلامی بیافریند. فقه تمدنی و تمدن ساز نیاز به زیر ساخت منطقی و عقلانی دارد که در واقع همان جهان بینی است، تا تعریف از جهان و هستی، جایگاه انسان در نظام هستی و رابطه­‌ی انسان با پیرامون او مشخص نشود نمی­توان نظام و سیستم اجتماعی تعریف کرد. این جهان بینی حاصل نخواهد شد مگر با فلسفه، این که ما اصرار به خواندن فلسفه در حوزه داریم به همین دلیل است که فلسفه جهان بینی را به وجود می­‌آورد.

عضو شورای عالی حوزه­‌های علمیه افزودند: چرا صحبت از فقه نظام به میان آمده است؟ قبل از انقلاب حاکمیت اجتماعی در دستان فقه نبود، سوالات در واقع به صورت خرد و فردی مطرح می­شد، اما بعد از انقلاب با تاسیس حکومت اسلامی، حاکمیت اجتماعی اسلام وارد میدان شد، در نتیجه این سوال پر رنگ شد که نظریه­‌ی اسلام برای اداره­‌ی جامعه چیست؟ در واقع اداره‌­ی جامعه یعنی تنظیم روابط انسان ها در اجتماع و چگونگی اتصال آن؛ فقه نظام مبین چگونگی این پیوند و ارتباط خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری فرمودند: برای رسیدن به فقه نظام باید از فقه خرد گذر کرد؛ فقه البیع، فقه الشرکه، فقه الاجاره، فقه نظام نیست، بلکه با بررسی همین مباحث است که می­توان فقه کلان، فقه نظام و فقه تمدن ساز را نظریه پردازی کرد. فقیه و مجتهدی می­تواند به نظریه پردازی در فقه تمدنی بپردازد که کاملا به مبانی فقه خرد مسلط باشد و این راه فقه از مسیر اجتهاد، استنباط و پژوهش میسر خواهد شد.

معظم له در انتها به شیوه­‌ی پژوهش در سطوح عالی و خارج پرداختند: پژوهش در دوره­‌ی سطح عالی به دست آوردن، بازسازی یا تبیین با زبان جدید نظریه­‌ی فقهای دیگر است، اما پژوهش در سطح بالاتر در واقع همان نظریه پردازی و پاسخگویی به سوالات و مسائل است.

24 آذر 1400 قم مرکز جامع ولی امر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
آیت‌ الله اراکی: تجارت سالم و فعالیت اقتصادی سود‌ده فریضه‏‌ای الهی است.
نوشتهٔ بعدی
بیانیه آیت الله اراکی، عضو شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در واکنش به سخنان هتاکانه امام جمعه اهل سنت آزادشهر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance