سخنرانی آیت الله اراکی در آیین معرفی درسنامه ” غنا و موسیقی” در مرکز تخصصی فقهی ولی امر (عج) قم

اراکی: باید توجه شود که یک آواز و آهنگ می‌تواند تقوای انسان را به حرکت درآورد و آوازی دیگر می‌تواند شهوت آدمی را تحریک کند و علمای ما با استفاده از منبع دینی و فقهی این ضابطه و معیار را برای تشخیص این دو گونه آهنگ تعیین کردند.

تاریخ: 1 مرداد ۱۳۹۸


کتاب “غـنـا” متن درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌ الله‌ العظمی سیدعلی خامنه‌ای با عنوان “درسنامه غناء و موسیقی” به فضلای حوزه علمیه قم معرفی شد.

آیین معرفی این درسنامه، به همت “مؤسسه انقلاب اسلامی” در شهر مقدس قم برگزار گردید و آیت‌ الله «محسن اراکی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، آیت الله «محمدمهدی شب‌زنده‌دار» از فقهای شورای نگهبان و حجت الاسلام و المسلمین «ابوالقاسم مقیمی حاجی» دبیر همایش کتاب سال حوزه، سخنرانان این مراسم بودند.

مراسم معرفی این کتاب، صبح سه‌شنبه اول مرداد 1398 در “مرکز تخصصی فقهی ولی امر(عج)” قم برپا شد.


آیت الله اراکی:
جامعه بدون وجود رهبر استوار نمی‌شود/علمای ما معیار تشخیص آهنگ حرام و حلال را تعیین کرده اند


عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه آواز نوعی دعوت و فراخوانی مخاطب است، گفت: نوعی آواز و آهنگ می‌تواند تقوای انسان را به حرکت درآورد و آوازی دیگر می‌تواند شهوت آدمی را تحریک کند.

به گزارش خبرگزاری تقریب، آیت الله محسن اراکی در آیین معرفی “درسنامه غنا و موسیقی” که در مرکز تخصصی فقهی ولی امر(عج) در قم برگزار شد، گفت: امام هر جامعه در شکل‌گیری هویت فرهنگی آن جامعه نقش مهمی دارد، هویت هر انسانی را امام او شکل می‌دهد و این مطلب از مباحث مهم ولایت است، ولایت هویت‌ساز است و این هویت را از طریق دانش فقه ساخته و در چارچوب فقه استوار می‌کند.

وی ادامه داد: فقه نظام، فقهی است که تحقق آن به وجود دو طرف حاکم و محکوم نیازمند بوده و بدون وجود یک طرف تحقق پیدا نمی‌کند، مانند مسئله تشکیل حکومت که برای تحقق آن وجود مامون تنها و امام تنها کافی نیست.

اراکی با اشاره به فقه مربوط به حوزه فرهنگ عنوان کرد: هر مسئله، فقه خاص خود را دارد و فرهنگ نیز از این مسائل است، فرهنگ از پایه‌های علوم انسانی است که بدون وجود جامعه شکل نمی‌گیرد و جامعه نیز بدون وجود رهبر استوار نمی‌شود و این حاکمیت است که فرهنگ را می‌سازد.

وی ادامه داد: یکی از غلط‌ترین جملاتی که در زمینه فرهنگ گفته می‌شود این است که فرهنگ و حکومت رابطه‌ای با یکدیگرنداشته و حاکمان نباید در این حوزه وارد شوند، در حالی که فرهنگ در جامعه‌ای با هرج و مرج و بدون وجود حاکمیت، استوار نمی‌گردد.

این استاد حوزه بیان کرد: رسانه از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های فرهنگ و از اثرگذارترین عوامل حکومت برای فرهنگسازی در جامعه است که هویت افراد جامعه را می‌سازد، هویت مورد نظر حاکم از طریق رسانه به مردم ابلاغ می‌شود و دعوت پیامبر اکرم(ص) به اسلام نیز نوعی کار رسانه‌ای محسوب می‌گردد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: قبل از آنکه به آواز صرفا به‌عنوان یک عمل نگاه شود، باید آن را نوعی دعوت، فراخوان و تحریک مخاطب قلمداد کرد، باید توجه شود که یک آواز و آهنگ می‌تواند تقوای انسان را به حرکت درآورد و آوازی دیگر می‌تواند شهوت آدمی را تحریک کند و علمای ما با استفاده از منبع دینی و فقهی این ضابطه و معیار را برای تشخیص این دو گونه آهنگ تعیین کردند.

منبع خبر: خبرگزاری ابنا

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
دیدار نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی + فیلم
نوشتهٔ بعدی
دیدار جمعی از دانشمندان و نخبگان کشور سوریه با دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance