اهل منبر با جهاد تبیین، عُمق حماسه عاشورا را برای مردم تبیین کنند

اهل منبر با جهاد تبیین، عُمق حماسه عاشورا را برای مردم تبیین کنند/ هیئتی که در برابر استکبار جبهه نگیرد و مظلومیت کشور را بیان نکند، حسینی نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: هیئاتی که در برابر آمریکا و اسرائیل جبهه نگیرند و مظلومیت کشور را در برابر این جبهه بیان نکنند، حسینی نیستند.

به گزارش روابط عمومی دفتر آیت الله اراکی، وی چهارشنبه شب در نشست هم افزایی مدیران و فعالان هیئات مذهبی قم در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به این که حادثه عاشورا حادثه ای بی نظیر در جهان هستی است بیان کرد: نفوذ این حادثه گوش ها را شنوا، چشم ها را بینا و دل ها را زنده کرد.

وی با بیان این که خداوند در قرآن درباره دو تیپ شخصیتی و هویتی سخن به میان می آوَرَد اظهار کرد: طبق تعبیر قرآن برخی از مردم تنها در زندگی نباتی و حیوانی متوقف می شوند، اما برخی دیگر به عنوان دارندگان حیات انسانی و تعقل و همچنین صاحبان خِرَد و اندیشه، در برابر حق و باطل بی تفاوت نمی مانند، راه را از بیراهه باز می شناسند و از حق دفاع می کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه دل انسان را به کارخانه ای تشبیه کرد و گفت: ماده لازم برای تولید معرفت و شناخت در این کارخانه، دیدنی ها و شنیدنی ها هستند، بنابراین باید گفت اگر گوش و چشم انسان بسته شود، دل او می میرد.

آیت الله اراکی افزود: برخی در کربلا به خوبی دانستند که حسین (ع) کیست و او را برگزیدند، اما برخی دیگر به سمت یزید متمایل شدند و عملا مرگ حیات انسانی خود را رقم زدند.

استاد دروس عالی حوزه های علمیه اضافه کرد: تردیدی نیست که سبُک سازی جامعه بشر یا تُهی سازی بشر از درون، از مهم ترین خطراتی است که جامعه بشر را تهدید می کند.

وی با اشاره به این که تهی سازی بشر از درون همچنان دیده می شود عنوان کرد: امروز هم برخی سرمایه داران با همین سبُک سازی جوامع و سلب قدرت تعقل و تفکر از آنان، به دنبال حکومت بر بشریت هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سپس به خطاب «گاو شیرده» از سوی رئیس جمهور آمریکا علیه حاکمان سعودی توجه داد و گفت: ما افتخار می کنیم که مثل برخی، برده مستکبران نیستیم.

وی همچنین هنر جبهه مقاومت، جمهوری اسلامی، امام راحل (ره)، رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام را دمیدن روح اراده و تصمیم گیری در جوامع دانست و گفت: قیام سیدالشهداء (ع) برای زنده کردن جامعه آن روز بود تا جامعه اسلامی از مرگ حتمی نجات پیدا کند.

وی کار مجالس سیدالشهداء (ع) را إحیای مردگان خواند و گفت: گریه عزاداران سیدالشهداء (ع) نشانه زنده بودن دل آنان است.

آیت الله اراکی سپس به معنای همراه بردن اهل و عیال توسط امام حسین (ع) پرداخت و بیان کرد: این تدبیر برای آن بود که  مردم بدانند امام جامعه برای نجات آنان، همه دارایی خود و حتی طفل شیرخوار را به میدان آورد؛ اما در عین حال تنها ماند.

وی تأکید کرد: جهاد تبیین به معنای تبیین عُمق جریان عاشورا توسط اهل علم و وعظ برای مردم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری روایت امام صادق (ع) با تعبیر «إنّ لقتل الحسین حراره فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا» گفت: شهادت سیدالشهداء (ع) حرارتی را در دل اهل ایمان به وجود آورد که تا وقتی بشریت به رهبری حضرت صاحب الزمان (عج) علیه ظلم قیام نکند، خاموش نخواهد شد.

وی هیئات حسینی را تجدیدکننده و تقویت کننده این حرارت معرفی کرد و اظهار کرد: هیئاتی که در برابر استکبار جبهه نگیرند و مظلومیت ایران اسلامی را تبیین نکنند، حسینی نیستند.

استاد دروس عالی حوزه های علمیه ادامه داد: امروز طبق صحبت صریح خود دشمن، آنان می خواهند در هیئات ما نفوذ کنند و حتی برای این کار پول خرج می کنند تا مؤمنان و عزاداران در سیاست دخالت نکنند.

وی گفت: نباید فراموش کرد که تشیع به معنای فرمانروایی معصوم عادل است که این فرمانروایی در زمان غیبت نیز از سوی فقهای عادل ادامه پیدا می کند، امری که باید در هیئات حسینی برای مردم تبیین شود.

آیت الله اراکی از اهل منبر خواست پیام ها و نامه های سیدالشهداء (ع) را در جریان عاشورا و کربلا برای مردم تشریح کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان سخنان خود با اشاره به آیه مبارکه «یوم ندعوا کلّ اُناس باِمامهم …» تصریح کرد: زندگی حقیقی با پیروی از امام حق محقق می شود.

قیام عدالتخواه

مجالس ائمه اطهار (علیهم السلام)، مدارس کادرسازی انقلابی و تحول آفرین است

جهاد تبیین از دیدگاه رهبری

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
قیام عدالتخواه
نوشتهٔ بعدی
مجالس سیدالشهداء (علیه السلام)، فداکاری در راه دین خدا را به ما می آموزد.

پست های مرتبط

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance