اولین جلسه درس اخلاق آیت الله اراکی در مدرسه علمیه معصومیه قم

اولین جلسه درس اخلاق آیت الله اراکی در مدرسه علمیه معصومیه قم

تاریخ: یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶


اولین جلسه درس اخلاق آیت الله اراکی در مدرسه علمیه معصومیه قم

آیت الله اراکی:

در صحرای کربلا، عشق الهی به نمایش گذاشته شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب بابیان اینکه رهبران الهی جلوه گاه عشق الهی هستند، اظهار داشت: به همین دلیل محبت به اهل بیت(ص) دارای اجرعظیمی است.

 


آیت الله “محسن اراکی” دبیرکل مجمع جهانی تقریب روز یکشنبه در درس اخلاق این هفته مدرسه علمیه معصومیه قم که با حضور طلاب و اساتید برگزارشد طی سخنانی با اشاره به محبت الهی  و آفرینش، اظهار داشت: حضرت امام سجاد(ع) در روایتی می فرماید« همه موجودات را خدا در طریق محبت خود برانگیخته است» و حتی خدا درقرآن به پیامبر(ص) دستور می دهد«ای پیامبر(ص) همه را به دین دعوت کن و به همه بگو، زمانی دین و خلقت هویت پیدا می کند که همه در مسیر محبت به من خدا قرار گیرند.»

وی با بیان اینکه عارفان، معقتدند که براساس عقل خدای متعال لازم است اطاعت و پیروی شود، افزود: براساس روایت، نکته خلقت آفرینش حضرت آدم مسئله محبت بود.

آیت الله اراکی با تاکید بر اینکه ستایش و پیروی ملائک از خدا عاشقانه نبود گفت: خدا، مخلوقی را می خواست که خالق را عاشقانه اطاعت، پیروی و ستایش کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه براساس سخنان اهل بیت(ع)، اساس آفرینش عشق بوده است و مهمترین خلاء جهان خلقت عشق نبود، بلکه حب به حضرت حق بود، عنوان کرد: به همین دلیل خدای متعال حضرت آدم را خلق کرد تا حب به خالق خود بورزد تا از این طریق محبوب شود، همچنانکه  حضرت رسول اکرم(ص) این گونه بود، آنچنان خدا را ستایش می کرد و عبادت می کرد تا اینکه محبوب خدای عزوجل شد.

وی گفت: جذبه عشق الهی آنچنان زیاد بود که حضرت رسول اکرم(ص) ساعت ها در نیمه شب به تهجد خدا مشغول بودند و این عبادت آن قدر زیاد و عاشقانه بود که آیه نازل شد درسوره طاها می فرماید، «ای رسول(ص) ما تو را مبعوث نکرده ایم که برای عبادت و هدایت این همه خودت را به زحمت افکنی.»

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه عاشقان خدا کسانی هستند که هر چه خدا بیشتر آنها را به سختی می اندازد، بیشترعاشق حضرت حق می شوند اظهارداشت: عشق و محبوب شدن به راحتی بدست نمی آید، سختی با عشق هویت پیدا می کند، افرادی تا درگرفتاری قرار می گیرند، دست ازعبادت و ستایش برمی دارند.

عضوخبرگان رهبری با تاکید براینکه کمال جامعه بشری براساس عشق ساخته شده گفت: اگراین عشق الهی باشد اثر آن دو چندان خواهد بود.

آیت الله اراکی با بیان این که عشق علم جدالی، مقالی و گفت وگو نیست، اظهار داشت: تنها راه رسیدن به محبوب، تحمل سختی، رنج کشیدن و صبر است.

وی بابیان اینکه رهبران الهی جلوه گاه عشق الهی می باشند،افزود: به همین دلیل محبت به اهل بیت(ص) دارای اجرعظیمی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با تاکید براینکه عنصرعشق  به ابی عبد الله(ع) ابزار اصلی جوانان درمساجد و حتی تحمل سختی برای حضور در اربعین است، گفت: در صحرای کربلا، عشق الهی به نمایش گذاشته شده وآنهایی که در اربعین حضور می یابند، تجلی گاه عشق الهی می شوند که ازناحیه حضرت ابی عبد الله(ع) بر قلب ها بروز کرده است.

آیت الله اراکی بابیان اینکه طلاب حوزه های علمیه لازم است درس خدا ورسول(ص) را بیاموزند تا به جامعه انتقال دهند، گفت: باید  درسها مقدمه برای حبّ به حضرت حق شود و همین فرق عمده حوزه علمیه، با سایر مراکز علمی است. چون درس خواندن برای خدا زحمت و رنج دارد و هرکس نمی تواند دراین مسیر قرار گیرد که برای رسیدن به خدا رنج را تحمل کند.

 

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
چاپ کتاب طلب و اراده
نوشتهٔ بعدی
سخنرانی آیت الله اراکی در سلسله نشست های رویش فرهنگ در مشهد

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance