اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد با حضور آیت الله اراکی برگزار شد

​اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد

اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد با محوریت بررسی آیین نامه تأسیس اتحادیه ها و جمعیت های تقریبی، عصر چهارشنبه 27 اردیبهشت، در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.

تاریخ: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد با حضور آیت الله اراکی برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در نخستین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد که با حضور آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله تسخیری، رئیس شورایعالی مجمع تقریب مذاهب، دکتر “محمد ناظمی اردکانی”، معاون اجتماعی مجمع تقریب مذاهب و اعضای دیگر این شورا برگزار شد، دکتر ناظمی اردکانی به ارائه توضیحاتی در مورد آیین نامه تأسیس جمعیت های تقریب نهاد پرداخت و گفت: بنا بر اساسنامه مجمع تقریب، تأسیس سازمان های مردم نهاد از وظایف دبیرکل مجمع تقریب شمرده شده است.
وی به تشکیل شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد اشاره کرد و گفت: این شورای راهبردی به منظور جهت دادن به این جمعیت ها و انجمن ها تشکیل شده است تا از ظرفیت تمام دستگاه هایی که به نحوی می توانند در این راستا ما را یاری کنند، استفاده شود.
ناظمی درباره اعضای این شورا خاطرنشان کرد: این شورا متشکل از معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، رئیس شورایعالی مجمع تقریب، دبیرکل مجمع تقریب، نماینده وزارت امور خارجه، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سه نفر صاحب نظر با نگاه راهبردی که توسط دبیرکل مجمع تقریب تعیین می شوند، می باشد.
وی با اشاره به اینکه مجمع تقریب سعی دارد گفتمان وحدت را تبدیل به رفتار اجتماعی نماید، گفت: بر همین اساس تأسیس اتحادیه های تقریبی از برنامه های مجمع تقریب است که این اتحادیه ها به تدریج تأسیس خواهد شد.
در ادامه این نشست، آیت الله “محمدعلی تسخیری”، رئیس شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با اشاره به اینکه تا کنون دو اتحادیه تقریبی (جوانان و بانوان مسلمان) تشکیل شده است، گفت: این اتحادیه ها باید در شورایعالی مجمع تقریب به تصویب برسند تا زیر مجموعه مجمع تقریب محسوب شوند.
آیت الله “محسن اراکی”، دبیرکل مجمع تقریب نیز جمعیت های تقریب نهاد را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: یک دسته جمعیت هایی هستند که کاملا وابسته به مجمع تقریب هستند و در اساسنامه وابسته به مجمع بوده و باید با تأیید دبیرکل رئیس آنها تعیین شود. دسته دوم جمعیت هایی هستند که رئیس را خودشان انتخاب می کنند اما از مجمع تقریب کمک می گیرند و در ازای این کمک، تعهداتی را در قبال مجمع تقریب متقبل می شوند. دسته سوم نیز جمعیت هایی هستند که با تأیید مجمع تشکیل شده اند و در چارچوب اهداف مجمع حرکت می کنند اما مستقل هستند و مجمع تقریب نیز نسبت به آنها تعهدی ندارد.
وی افزود: ما می توانیم در هرجای دنیا توصیه برای تشکیل اتحادیه یا جمعیت تقریبی داشته باشیم اما به مجمع تقریب وابسته نباشند. مانند مجمع وحدت ترکیه، مجامع تقریبی و وحدت‌گرا در عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان که به همت مجمع تقریب مذاهب تأسیس شده اند.
آیت الله اراکی همچنین به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد که توصیه فرموده اند: باید مراقب بود مجامع تقریبی که در کشورهای دیگر تأسیس می شود، به گونه ای با مجمع تقریب مذاهب اسلامی در ایران پیوند داشته باشند و به صورت موازی عمل نکنند.
در ادامه، نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد داد که مؤسسات و جمعیت های تقریبی در خارج از کشور که می توانند اهداف مجمع تقریب را تحقق بخشند شناسایی شده و با آنها ارتباط برقرار شود. همچنین لازم است اگر جمعیتی ایجاد کردیم بنا را بر خودکفایی آن جمعیت قرار دهیم، چرا که سیاست نظام هم بر این امر استوار است.
دکتر ناظمی اردکانی نیز در ادامه به اتحادیه های تقریبی که تأسیس آنها در دستور کار مجمع تقریب است اشاره کرد و گفت: این اتحادیه ها عبارتند از اتحادیه دانشگاهیان، نویسندگان، شعرا و هنرمندان، ایثارگران، مهندسین، حقوقدانان، فعالان اقتصادی، خیرین مسلمان، فرزندان شهدا و …
آیت الله اراکی در پایان این نشست، پیشنهاد داد که در کنفرانس وحدت امسال، کمیسیونی به جمعیت ها و نهادهای تقریبی اختصاص داده شود تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و ما بتوانیم پیشنهادات آنها را جمع آوری کرده و بررسی کنیم.

 

, , ,
نوشتهٔ پیشین
یکصد و نود و نهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی تقریب برگزار شد
نوشتهٔ بعدی
سخنرانی آیت الله اراکی در دومین نشست علمی طلایه داران صلح و وحدت اسلامی

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance