به گزارش روابط عمومی دفتر حضرت آیت‌الله اراکی (دامت برکاته)  معظم له روز پنجشنبه در نشست نخبگانی نقش فقه در کارآمدی نظام در مشهد مقدس گفت: اگر مردم پای صندوق حاضر شوند، نظام اسلامی، قدرتمند همراه با وحدت و اقتدار خود را نشان می‌دهد و این در حالی است که رسانه‌های دشمن و افراد مغرض می‌گویند مردم در انتخابات شرکت نکنند تا با عدم حضور مردم بتوانند کشور را مورد تاخت و تاز خود قرار دهند.

 

ایشان ادامه داد: مردم نظام را قبول دارند و نشانه آن حضور میلیونی در تشییع پیکر سردار سلیمانی بود ولی ممکن است در کشور بر اساس اختلاف هایی که شبیه اختلافات بین پدر و فرزند است، کدورت هایی شکل بگیرد و بر همین اساس مشارکت نکردن در انتخابات به معنای مخالفت با نظام تعبیر نمی‌شود.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مردم مسوول هستند حکومت را به عنوان یک امانت در اختیار حاکم مشروع قرار دهند گفت: حکومت اسلامی بر ۲ پایه مشروعیت که از خدا گرفته می‌شود و قدرت که با حضور مردم شکل می‌گیرد، تشکیل شده است.

 

آیت الله اراکی افزود: تحریم‌های کشور از زمان فتنه سال ۸۸ آغاز شد و دشمنان کشور می‌خواستند با تحریم ها، مردم را از حکومت جدا کنند و این در حالی بود که سران فتنه با رفتار خود این پیام را به آنها دادند که با این کار می‌توانند مردم را از نظام جدا کنند.

 

ایشان ادامه داد: برخی کارآمدی هر نظام را بر این می‌دانند که ثروت و رفاه برای جامعه تامین کند و این در حالی است که هیچ نقشی برای عدالت برای آن در نظر نمی‌گیرند.

 

آیت الله اراکی با بیان اینکه لیبرالها با استفاده از رسانه‌های مختلف و شبکه‌های مجازی نمی‌گذارند صدای اسلام بیان شود گفت: نظام لیبرالی، جریان رسانه ای دنیا را نیز در دست خود دارد و به همین دلیل صدای اعتراض مردم کشورها کمتر به گوش می‌رسد و حتی از پخش شبکه‌های ماهواره ای صدا و سیمای کشورمان در جهان نیز ممانعت به عمل می‌آورند زیرا انحصار رسانه در جهان لیبرال دموکراسی بیداد می‌کند.

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: محور کارآمدی نظام اسلامی بر این است که بتواند علاوه بر تامین نیازهای ضروری فرد نیاز او برای داشتن آسایش در زندگی و همچنین زمینه رشد کمالات فردی را نیز فراهم کند و این در سایه عدالت اجتماعی است که فرصت بهره برداری متعادل برای همه افراد جامعه از منابع کشور بدون انحصار فراهم شود.

 

ایشان با اشاره به برخی روایات در زمینه مصارف زکات ادامه داد: وظیفه حکومت توزیع زکات در حد کفایت فرد است و نه در حد ضرورت که مقصود از آن تامین نیازهای فرد در به دست آمدن کمال مطلوب است ولی اکنون در کشور شاهد ایجاد مافیاهای اقتصادی هستیم که مبتنی بر نگاه اقتصادی لیبرالی غربی، منابع اقتصادی کشور همچون تجارت، واردات و صادرات و کارخانه های بزرگ را در اختیار خود دارند.

 

آیت‌الله اراکی گفت: از سوی دیگر برخی سیاستمداران کشور نیز به دنبال تعامل و ارتباط با کشورهایی هستند که منشاء لیبرالی دارند و این در حالی است که برای شکست تحریم اقتصادی باید با کشورهای دیگر در ارتباط باشیم.

 

ایشان افزود: کارآمدی صحیح در فقه اسلامی عدالت در توزیع ثروت و فرصت های بهره برداری از ثروت است، فقه که فرمان خدا و رسول اسلام (ص) است، علم امر و نهی در دین معرفی می‌شود و بر همین اساس فقه را  علم عدل که می‌تواند زمینه ساز کارآمدی در نظام را به دنبال داشته باشد می‌شناسیم.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: عدل در همه شئون زندگی با علم فقه، قابل اکتشاف است و بر اساس آن می‌توان علم اقتصاد، سیاست و فرهنگ را در جامعه پیاده کرد و حال آنکه این علم در هیچ مرکز علمی به جز حوزه های علمیه شیعه وجود ندارد ولی بسیار مورد هجمه قرار گرفته است.

 

مورخ : 20 خرداد 1400

 

, , ,
نوشتهٔ پیشین
سخنرانی آیت الله محسن اراکی (دام ظله) در سی‌امین سالگرد شهید شیخ علی مزاری
نوشتهٔ بعدی
دعوت به حضور گسترده مردم در انتخابات

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance