آیت الله اراکی در درس خارج فقه عمران شهری مطرح کرد: تاثیر ساختار شهری بر معنویت جامعه/ انسان‌های روستایی زلال‌تر و پاک‌ترند

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در درس خارج فقه عمران شهری گفت: معمولاً انسان‌های روستایی زلال‌تر و پاک‌ترند. گاهی آثار سلامت نفس در آنها بسیار مشخص است.

تاریخ: چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷

آیت الله اراکی در درس خارج فقه عمران شهری مطرح کرد:
تاثیر ساختار شهری بر معنویت جامعه/ انسان‌های روستایی زلال‌تر و پاک‌ترند


به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب در درس خارج فقه عمران شهری گفت: انسانی را که غربیها تعریف می‌کنند با انسانی که ما تعریف می‌کنیم کاملاً متفاوت است. در اسلام انسان با آسمان در ارتباط است و همیشه نگاهش به آسمان است اما انسان آنها تعریف می کنند، نگاهش به زمین است و نگاه به آسمان ندارد. لذا انسان باید در شهر با آیات الهی در ارتباط باشد.

وی گفت: این نگاه به آیات الهی حیات ذکر برای انسان درست می‌کند. لذا معمولاً انسان‌های روستایی زلال‌تر و پاک‌ترند. گاهی آثار سلامت نفس آنقدر در آنها مشخص است که آدم کاملاً تفاوت یک انسان روستایی را با یک انسان شهری احساس می‌کند.
 
آیت‌الله اراکی تصریح کرد: دلیل این است که انسان روستایی با آیات الهی در ارتباط است. همین که می‌رود سر زمین کشاورزی همه جا خدا را می‌‌بیند، آسمان خدا را می‌بیند به یاد خدا می‌افتد، به ستاره‌ها نگاه می‌کند، افق را نگاه می‌کند، طلوع خورشید و غروب آن را، مهتاب و غیره را می‌بیند به یاد خدا می‌افتد. 

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: حال اگر شهری ساختیم که این شهر اصلاً آرامش شبانه نداشته باشد این غلط است. به شهر تهران نمی‌توان شهر گفت؛ تا ساعت یک بعد از نیمه شب در این شهر هیاهو به پاست، آرامش در این شهر نیست. «جَعَلَ اللَّیْلَ سَکَناً»، «وَ جَعَلْنَا اللَّیْلَ لِبَاساً» و «وَ جَعَلْنَا نَوْمَکُمْ سُبَاتاً». شب باید آرامش داشته باشد.

انتهای پیام/

, , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
سلسله دروس خارج فقه فرهنگ آیت الله اراکی – جلسه 30
نوشتهٔ بعدی
سلسله دروس خارج فقه فرهنگ آیت الله اراکی – جلسه 31

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance