آرشیو اخبارپیام ها و بیانیه هاتقریبیجدیدترین اخباردر رسانه ها

بیانیه آیت الله حیدری درباره سخنان سید کمال حیدری

به گزارش خبرگزاری رسا در استان خوزستان، آیت الله محسن حیدری، نماینده مجلس خبرگان رهبری در ابراز انزجار از سخنان تکفیری و تفرقه افکن سید کمال حیدری بیانیه ای صادر کرد که متن آن به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله ربّ العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین.

یکی از شگرد‌های مراکز استکبار جهانی برای تضعیف قدرت امت اسلامی، ایجاد تفرقه بین طرفداران مذاهب مختلف است. در این راستا آنان از عناصر بی بصیرت و یا مزدور برای نشر اختلافات مذهبی و تکفیر دینی مسلمانان همواره سود جسته اند. حرکت چند نفر از مدعیان افتاء از سلفیان عربستان در سال ۲۰۱۲ به دنبال بیداری اسلامی، در مورد تکفیر شیعیان نمونه‌ای از آن شگرد‌های استعماری است. آن فتوا در برافروختن آتش فتنه جنگ در سوریه، عراق، یمن، لبنان و جا‌های دیگر تاثیر بسزایی داشته است.

متاسفانه اخیرا این گونه سخنان بدعت آمیز و تکفیری از زبان شخصی به نام سید کمال حیدری درباره‌ی تکفیر همه‌ی مسلمانان سنی مذهب آن هم با انتساب دادن آن به اجماع علمای شیعه منتشر شده است. یقیناً این نسبت از مصادیق افتراء ظالمانه و کذب آشکار است، زیرا فقهای شیعه هیچ مسلمانی را از اهل سنت تکفیر ننموده اند. البته فقهای اهل سنت و شیعه، فرقه‌هایی مثل نواصب و خوارج را از دایره اسلام خارج دانسته اند که این دو فرقه هم ربطی به اهل سنت ندارند.

اجماع علمای شیعه بر طهارت، حلیت ذبیحه و صحت ازدواج با مسلمانان سنی ثابت شده است، حتی بسیاری از فقهای شیعه‌ی معاصر فتوایی مبنی بر مسلمانی واقعی و ظاهری اهل سنت و مجزی بودن اعمالشان به شرط انطباق بر ضوابط شرعی آن‌ها صادر کرده اند و نیز، ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه‌ای و مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی ضمن تاکید بر برادری اسلامی با اهل سنت اهانت به مقدسات آنان را تحریم نموده اند.

یقیناً انتشار سخنان مخالف مبنای فقهی بزرگان شیعه که بی مبنا و فتنه انگیز است و تنها به مقاصد شیطانی جریانات صهیونیستی، وهابی و غربی دشمنان اسلام به ویژه آمریکا در برافروختن جنگ داخلی بین مسلمانان خدمت خواهد کرد؛ لذا اعلام انزجار علمای شیعه از این سخنان تفرقه انگیز آن هم در آستانه‌ی هفته‌ی وحدت اسلامی به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام و امام صادق علیه السلام که از یادگار‌های ارزشمند امام خمینی (ره) است، یک وظیفه‌ی قطعی می‌باشد.

بحمدالله جمعی از علمای دلسوز، آگاه و بابصیرت از جمله حضرت آیت الله شیخ محسن اراکی، ابعاد این فتنه را با صدور بیانیه‌ی روشنگرانه‌ای تبیین نموده اند. اینجانب ضمن تشکر از آن عالمان فرهیخته مراتب حمایت خود را از آن بیانیه اعلام می‌دارم./۹۴۵۴/د۱۰۲/ب۱

دکمه بازگشت به بالا