روشنگری یکی از اساتید سطوح عالی حوزه در مورد بیانیه آیت الله اراکی

حجت الاسلام والمسلمین محمد هادی هدایت

به گزارش روابط عمومی دفتر، انتشار بیانیه ی حضرت آیت الله اراکی در رد اظهارات دروغ و فتنه انگیز سید کمال حیدری، موجی از تأییدها و انتقادات را در پی داشت. استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه حجت الإسلام و المسلمین محمدهادی هدایت، در جهت تبیین و روشنگری ابعاد مختلف این بیانیه، و استناد آن به مبانی اصیل فقهی و علمی، مقاله ی زیر را به روابط عمومی دفتر ارسال نمودند که در اختیار مخاطبان گرامی قرار می گیرد.

 

“بسم‌الله الرحمن الرحیم”

در پی انتشار گفتگوی شبکه‌ی الاخباریه ی عراق وابسته به عربستان سعودی با آقای کمال حیدری و اظهارات فتنه‌انگیز، دروغین و بدعت‌گذار وی در مورد تکفیر مسلمانان از سوی فقهای شیعه، استاد معظم ما آیت‌الله محسن اراکی، در رد این سخنان و تبیین مواضع فقهای شیعه در مورد عموم مسلمانان از تمامی فرق اسلامی، بیانیه‌ای صادر نمود.

البته این موضع‌گیری، جدید نیست بلکه چندی پیش در تاریخ 18 جمادی‌الاولی 1439 حضرات آیات عظام وحید خراسانی و صافی گلپایگانی (حفظهما الله) دو مرجع تقلید بزرگ شیعه در پاسخ به استفتائی درباره مواضع و اعتقادات کمال حیدری، آن را خلاف مسلمات اعتقادی شیعه دانسته و وی را در زمره روی‌گردانان از عقاید مسلم و ضروری مذهب حق تشیع دانستند. این موضع دو مرجع بزرگ، در تاریخ ١۵ جمادى الثانیه ١۴٣٩ توسط اساتید بزرگ خارج فقه حوزه علمیه قم مانند [highlight color=”yellow”]حضرات آیات سید علی‌رضا حائری، سید حسین حسینی شاهرودی، سید علی حسینی میلانی، محمدتقی شهیدی، نجم الدین طبسی و محمدجواد فاضل لنکرانی و…[/highlight] موردحمایت کامل قرار گرفت و اعلام داشتند: «ما نیز حمایت خود را ازآنچه مراجع بزرگوار فرموده‌اند اعلان می‌داریم و از مؤمنین عدم توجه به این شخص و غیر او از منحرفین علمی و عملی را خواستاریم».

سخنان کمال حیدری، از مقوله‌ی تهاجم و اعلان‌جنگ است که به‌منظور برافروختن شعله‌ی جنگ بین مسلمین انجام می‌گیرد.

به نظر می‌آید ادعای کمال حیدری [highlight color=”red”]«لا یوجد عالم شیعی اثنی عشری، إلّا ویحکم بکفر المسلمین جمیعاً باطناً /هیچ عالم شیعی دوازده امامی یافت نمی‌شود مگر اینکه به کفر باطنی همه مسلمین (غیر شیعی) حکم می‌کند!»[/highlight] از مقوله‌ی نظر و فکر و اندیشه و امثال این‌ها نبود تا با جدال احسن با آن روبرو شویم بلکه از مقوله‌ی تهاجم و اعلان‌جنگ است که به‌منظور برافروختن شعله‌ی جنگ بین مسلمین انجام می‌گیرد و با چنین فتنه‌آفرینی باید با لحن قاطع و کوبنده برخورد کرد تا بتوان از آثار مخرّب آن تا آنجا که ممکن است، کاست.

این افتراء‌ چنانچه با پاسخی دندان‌شکن روبرو نمی‌شد مطابق تحلیل برخی از علمای بزرگ جهان اسلام آن‌چنان فتنه‌ای در عراق و مناطق دیگر جهان اسلام به راه می‌انداخت که هیچ قدرتی به‌جز عنایت ویژه‌ی خداوندی نمی‌توانست آتش آن را خاموش کند.

این اظهارات با شرایط سیاسی منطقه که شاهد گسترش توطئه‌ی دشمنان و واگذاری سراسر منطقه به سلطه‌ی آمریکا و اسرائیل است، کاملاً همسو است. همان‌گونه که می‌دانید داعش در پوشش جدیدی به دنبال تقویت جبهه ضعیف شده تکفیر در منطقه است و همه این‌ها را می‌توان نقشه‌هایی برای تقویت تئوری این توطئه عظیم به شمار آورد.

چندی پیش یکی از مسائل مهمی که در اخبار جهان اسلام مطرح بود و موجبات کشتارجمعی از شیعیان عزیزمان را فراهم آورد ادعای کافر بودن بزرگان اهل سنت از سوی فردی پاکستانی بود و چنانچه اهل دین و تدبیر جلوی گسترش آن را نمی‌گرفتند، معلوم نبود به چه عاقبتی منجر می‌شد. صحبت‌های آقای حیدری دقیقاً مانند ادعای آن فرد پاکستانی است و عواقب این سخن دقیقاً می‌توانست همان باشد، اگر علما و بزرگان به میدان نمی‌آمدند.

از طرفی ادعای ایشان خلاف واقع است. مگر می‌توان اظهارنظر چند فقیه را به جمیع فقهای شیعه من الأولین والآخرین نسبت داد، درحالی‌که تعداد بسیاری از فقهای شیعه به مسلمان بودن ظاهری و واقعی سایر مسلمین معتقدند و حساب ثواب و عقاب اخروی را موکول به‌حساب و کتاب اخروی و رحمت واسعه‌ی الهی می‌دانند.

در ادعای او چند نسبت خلاف واقع به علمای شیعه داده‌شده است:

اولاً: به جمیع فقها شیعه از آغاز تا عصر حاضر نسبت داده شد که به کفر باطنی جمیع مسلمین فتوا داده‌اند. آنچه کذب این مدّعا را ثابت می‌کند:

  1. اعلام شیعه صراحتاً قائل به اسلام اتباع سایر فرق مسلمین می باشند، ظاهراً و باطناً.

    تصریح جمعی از فقهای شیعه به مسلمان بودن پیروان سایر فرق ظاهراً و باطناً، نظیر آنچه دفتر حضرت آیت‌الله‌العظمی سیستانی رسماً اعلام کرد که ایشان و همچنین استادان ایشان مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی و آیت‌الله‌العظمی حجت کوه کمری و آیت‌الله‌العظمی کاشف الغطاء صراحتاً قائل به اسلام اتباع سایر فرق مسلمین می‌باشند، ظاهراً و باطناً.

  2. اطلاق کلام اکثر فقها در باب شروط مسلمان بودن که اظهار شهادتین و عدم انکار ضروری در اسلام شخص کافی است، بدون تفصیل بین اسلام ظاهری و باطنی، نمونه‌ی روشن آن عبارت صاحب عروه و محشّین آن است که در این مسئله قائل به‌تفصیل نشده‌اند؛ بنابراین یک شخص به‌ظاهر عالم چگونه به خود اجازه می‌دهد چنین نسبت عامی به همه فقهای شیعه از آغاز تاکنون بدهد، باآنکه اطلاع به فتاوای همه‌ی آنان متعذّر بلکه غیرممکن است، چه رسد به اینکه کسانی تصریح به اسلام مخالفین ظاهراً و باطناً کرده‌اند!! آیا این نسبت مطلق و عام و خالی از هر استثناء، افترای به حداقل آنانی که برخلاف آن تصریح کرده‌اند نیست؟
  3. سید کمال حیدری، در این سخنان، کدامیک از معانی دهگانه کفر را مدنظر داشت؟!

    برای کفر در استعمالاتی که در قرآن و حدیث و فتاوای اصحاب آمده، معانی فراوانی ذکر شده، ازجمله: [highlight color=”green”]کفر در مقابل اسلام، کفر در مقابل ایمان، کفر به معنای ترک واجبات یا برخی از آن‌ها یا ارتکاب برخی محرمات، کفر به معنای انکار اصول دین یا ضروری دین، کفر به معنای جحود و نه صرف انکار و دیگر معانی کفر که به حدود ده معنا می‌رسد[/highlight]. با توجه به این تعداد از معانی کفر، اعلام این مطلب در رسانه‌ای بین‌المللی که «همه‌ی علمای شیعه قائل به کفر باطنی جمیع مسلمین شده‌اند» بدون توضیح آن‌که مقصود از کفر باطنی چیست، آیا اضلال و اغرای به جهل نیست؟ آیا موجب تحریک سایر فرق اسلام علیه شیعیان، لااقل در حدّ اعلام کفر شیعیان و سپس توابع و نتایج آن نیست؟ مگر عامّه‌ی کسانی که این سخن را می‌شنوند، فرق بین کفر ظاهر و باطن را تشخیص می‌دهند؟ مگر نه این است که عامه آن‌ها که این سخن را می‌شنوند، از کفر باطن، خروج از ملت اسلام را می‌فهمند؟!

ثانیاً: غالب فقهایی که درباره کفرِ منکرِ اصول دین یا ضروری دین اظهارنظر کرده‌اند، خواه کفر ظاهری یا کفر باطنی، آن را بر جحود حق مترتّب کرده‌اند و می‌دانید که جحود به معنای انکار حق است مع العلم والیقین به حقانیّت حق، چنانکه فرمود: «وَ جَحَدُوا بِهَا وَاستَیقَنَتهَا أنفُسُهُم / و باآنکه دل‌هایشان بدان یقین داشت، از روى ظلم و تکبّر آن را انکار کردند».(نمل/14)‌ بنابراین آیا اکثریت غالب اتباع سایر فرق که از ادله‌ی حقانیت مذهب تشیّع بی‌خبرند، حتی احتمال حقانیت آن را نمی‌دهند، مشمول عنوان کافر باطنی می‌شوند؟ باآنکه اکثریت این جمع بنا بر فطرت الهی، چنانکه از دلیل حقانیت حق اطلاع پیدا کنند، بدون شک حق را انتخاب می‌کنند. آیا این اکثریت نمازگزارِ ملتزم به صوم رمضان، حجّ بیت‌الله الحرام، حبّ اهل‌بیت (ع) و بغض اعداء اهل‌بیت (ع)، مشمول حکم به کفر فقهایی می‌شوند که حکم به کفر باطنی مخالفین نموده‌اند؟ روشن است که پاسخ منفی است. در این صورت آیا این نسبت که جمیع فقها و علمای شیعه از آغاز تا عصر حاضر قائل به کفر باطنی جمیع مسلمین شده‌اند، دروغ و افتراء نیست؟

ثالثاً: این‌که جمیع فقها شیعه قائل به کفر باطنی «جمیع مسلمین» ـ بدون استثناء ـ شده‌اند، آیا شامل شعیان نیز می‌شود؟ آیا مراد از عبارت «جمیع مسلمین»، خصوص مخالفین مذهب شیعه است یا شامل شیعیان نیز می‌شود؟ بیش از این دو فرض که محتمل نیست. اگر مراد فرض اول باشد، یعنی شامل شیعیان بشود که کذب آن روشن است؛ زیرا هیچ عالم شیعی قائل به کفر باطنی شیعیان آل محمّد (ص) نشده است. و اگر مراد فرض دوم است یعنی مراد از «جمیع المسلمین» غیر شیعیان است، این به معنای مسلمان ندانستن شیعیان و اخراج آن‌ها از عنوان مسلمین است که ظاهراً شامل گوینده‌ی این سخن نیز می‌شود. معلوم است که هر دو فرض مذکور باطل است، بنابراین تصریح به این جمله با آن تأکید و غلظت «لا یوجد عالمٌ شیعیٌ اثنی عشریٌّ، إلّا ویحکم بکفر المسلمین جمیعاً باطناً» افترا و کذب صریح نیست؟!

رابعاً: معلوم است که عامّه علمای شیعه، بلکه ادعای اجماع شده بلکه اجماع محقق علمای شیعه بر آن است که احکام اسلام بر اتباع سایر مذاهب اسلام بار می‌شود؛ بنابراین، گفتن این مطلب که «بعضهم یقول حتّی ظاهراً بحکم الکفّار» نسبت دروغ دادن به علمای شیعه نیست؟ آیا از کلمه «بعضهم» [highlight color=”yellow”]قول شاذ[/highlight] فهمیده می‌شود یا قول [highlight color=”yellow”]«بعض معتدّ به»[/highlight]؟ بنابراین نسبت دادن این مطلب به بعض معتدّ به از علمای شیعه افترا نیست؟ آن‌هم افتراء فتنه‌آفرین؟ آیا خداوند متعال نفرمود: «الفِتنَهُ أشَدّ مِنَ القَتلِ / فتنه از قتل بدتر است‏»(بقره/191) یا «أکبَرُ مِنَ القَتلِ / و فتنه از کشتار بزرگ‌تر است»(بقره/217)؟

خوب است همین‌جا به دفاعیه برخی اشاره‌کنم که گفته اند: آنچه کمال حیدری گفته، نقل کلام فقها است و اگر بدعت باشد، باید کلام آن فقها بدعت باشد.

جواب این است که: آراء و نظریاتی که برخی فقها داشته‌اند، آرائی بوده که در جلسات بحث تخصصی ایراد کرده‌اند یا در کتب تخصصی آورده‌اند. افرادی که در این جلسات شرکت می‌کنند، معنای کفر باطن را می‌فهمند و کسانی که این کتاب‌ها را می‌خوانند، می‌دانند که مراد از کفر باطن، خروج از دین اسلام و امّت رسول‌الله (ص) نیست. لکن اعلام این مطلب آن‌هم با شیوه «نسبت تکفیر باطنی جمیع مسلمین به جمیع علماء شیعه» در یک رسانه‌ی معاند شیعه و رسانه‌ی بین‌المللی که میلیون‌ها تن از مسلمین غیر شیعه آن‌هم در کشورهای ملتهبی نظیر عراق، سوریه، لبنان، پاکستان و افغانستان و همچنین مناطق سنّی نشین ایران، آن را می‌بینند و می‌شنوند، آیا این عمل مخالف نصوص قطعیّه صریحه و مؤکّده صادر از ائمه اطهار (ع) مبنی بر اجتناب ازاین‌گونه تصریحات و نشر این‌گونه مطالب نیست؟

امام صادق (ع) فرمودند: هر که سرّى از ما فاش کند، چون کسى باشد که عمداً ما را کشته است و به خطا نکشته

در صحیحه یونس بن یعقوب از امام صادق (ع) آمده است: «مَنْ أَذَاعَ‏ عَلَیْنَا شَیْئاً مِنْ‏ أَمْرِنَا فَهُوَ کَمَنْ قَتَلَنَا عَمْداً وَ لَمْ یَقْتُلْنَا خَطَاء / هر که سرّى از ما فاش کند، چون کسى باشد که عمداً ما را کشته است و به خطا نکشته». (المحاسن‏، برقى، قرن سوم، باب 31 باب التقیه) و در صحیحه محمد بن مسلم آمده است: «یُحشَرُ العَبدُ یَومَ القِیامَهِ و ما نَدِیَ دَما، فیُدفَعُ إلَیهِ شِبهُ المِحجَمَهِ أو فَوقَ ذلکَ، فیُقالُ لَهُ: هذا سَهمُکَ مِن دَمِ فُلانٍ! فیَقولُ: یا رَبِّ، إنَّکَ لَتَعلَمُ أنَّکَ قَبَضتَنی و ما سَفَکتُ دَما! فیَقولُ: بَلى، سَمِعتَ مِن فُلانٍ رِوایَهَ کَذا و کَذا، فرَوَیتَها عَلَیهِ، فنُقِلَت حَتّى صارَت إلى فُلانٍ الجَبّارِ فقَتَلَهُ عَلَیها و هذا سَهمُکَ مِن دَمِهِ / امام باقر علیه السلام فرمودند: آدمى روز قیامت، محشور می‌شود درحالی‌که [در دنیا] هیچ خونى نریخته است اما به‌اندازه شیشه حجامت، یا بیشتر، به دست او خون می‌دهند و می‌گویند: این سهم تو از خون فلان کس است. عرض می‌کند: پروردگارا! تو خود می‌دانی که تا [زمانى که] جانم را ستاندى خونى نریختم! خداوند می‌فرماید: بله اما تو از فلان کس، فلان و بهمان سخن و روایت را شنیدى و به زیان او بازگو کردى و زبان به زبان گشت تا به گوش فلان ستمگر رسید و به سبب آن او را کشت، حال این بهره تو از خون اوست.» (وسایل الشیعه، ج‏16، ص: 251، باب 34، ح 15)؛ و روایت خالد کابلی: «عن أبی عبدالله (ع) إنَّ اللّه َ عَزَّ و جلَّ جَعَلَ الدِّینَ دَولَتَینِ: دَولَهَ آدمَ ـ و هِی دَولَهُ اللّه ِ ـ و دَولَهَ إبلیسَ، فإذا أرادَ اللّه ُ أن یُعبَدَ عَلانیَهً کانَت دَولَهُ آدمَ و إذا أرادَ اللّه ُ أن یُعبَدَ فی السِّرِّ کانَت دَولَهُ إبلیسَ و المُذیعُ لِما أرادَ اللّهُ سَترَهُ مارِقٌ مِن الدِّینِ / امام صادق علیه‌السلام: خداوند عزّ و جلّ، دین را دو دولت قرارداد: دولت آدم ـ و آن دولت خداست ـ و دولت ابلیس. پس هرگاه خداوند بخواهد که آشکارا بندگى شود، دولت آدم روى کار آید و هرگاه خدا بخواهد که پنهانى عبادت شود، دولت ابلیس بر سرکار آید و کسى که آنچه را خدا می‌خواهد پنهان بماند فاش سازد، از دین بیرون رفته است.» (الکافی (ط – الإسلامیه)، ج‏2، ص: 372، بَابُ الْإِذَاعَه ح 11). مضمون این روایات متواتر است و وجوب ستر این‌گونه احادیث و حرمت اذاعه‌ی آن‌ها از مسلّمات فقه شیعه است و بر همه معلوم است که سخن کمال حیدری از ابرز مصادیق آن چیزی است که در این روایات متواتر المضمون، از آن نهی شده است.

برخی نیز معتقدند رهبر معظم انقلاب همواره از تکفیر نهی می‌کنند درحالی‌که در متن بیانیه آیت‌الله اراکی این مهم رعایت نشده است. این موضوع ازاین‌جهت قابل‌بررسی است که ایشان همواره حوزه را به انجام‌وظیفه‌ی دفاع از حق و مقابله با بدعت‌ها و کج‌روی‌ها فراخوانده و امر فرموده‌اند و خود همیشه پیشتاز این مهم بوده‌اند. مثال بارز آن مقابله معظم له با جریان شیعه انگلیسی و فرمان به مقابله فکری با آن‌هاست یا فتوای تاریخی مرحوم امام (ره) در هدر دم سلمان رشدی که برکات بسیاری برای جهان اسلام داشته و دارد. همچنین در روایات متعددی از امامان معصوم داریم که به اسناد صحیح روایت‌شده و نوع رفتار آن بزرگواران در مقابل این نوع انحرافات چراغ راه ماست.

ما از صادقین (ع) روایت کرده ایم که هرگاه بدعت ظاهر شد و کسى عالم است به آن باید علم خود را ظاهر کند و اگر آنچه در آن باب می‌داند اظهار نکند نور ایمان از او سلب مىشود و من زحمت و مشقت در امر خداوند را وانمی‌گذارم پس به من بد گفتند و اظهار عداوت نمودند.

در صحیحه داوود بن سرحان، امام صادق (ع) فرمودند: «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص:‏ إِذَا رَأَیْتُمْ أَهْلَ‏ الرَّیْبِ‏ وَ الْبِدَعِ‏ مِنْ‏ بَعْدِی‏ فَأَظْهِرُوا الْبَرَاءَهَ مِنْهُمْ وَ أَکْثِرُوا مِنْ سَبِّهِمْ وَ الْقَوْلَ فِیهِمْ وَ الْوَقِیعَهَ وَ بَاهِتُوهُمْ کَیْلَا یَطْمَعُوا فِی الْفَسَادِ فِی الْإِسْلَامِ وَ یَحْذَرَهُمُ النَّاسُ وَ لَا یَتَعَلَّمُوا مِنْ بِدَعِهِمْ یَکْتُبِ اللَّهُ لَکُمْ بِذَلِکَ الْحَسَنَاتِ وَ یَرْفَعْ لَکُمْ بِهِ الدَّرَجَاتِ فِی الْآخِرَهِ / پیامبر فرمودند هرگاه پس از من اهل ریب و بدعت را دیدید از آن‌ها بیزارى جوئید و بسیار به آن‌ها دشنام بدهید و درباره آن‌ها بدگویید و طعن بزنید و آن‌ها را خفه و وامانده سازید تا به فساد در اسلام طمع نکنند و مردم از آن‌ها بر حذر شوند و از بدعت‏هاى آن‌ها نیاموزند تا خدا براى شما در برابر این کار حسنات نویسد و درجات آخرت را براى شما بالا برد». (الکافی (ط – الإسلامیه)، ج‏2، ص: 375 بَابُ مُجَالَسَهِ أَهْلِ الْمَعَاصِی‏). در معتبره یونس بن عبدالرحمان آمده است: «فی حدیث قال: إِنَّا رُوِّینَا عَنِ الصَّادِقِینَ ع أَنَّهُمْ قَالُوا إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدَعُ فَعَلَى‏ الْعَالِمِ‏ أَنْ‏ یُظْهِرَ عِلْمَهُ‏ فَإِنْ لَمْ یَفْعَلْ سُلِبَ نُورَ الْإِیمَانِ وَ مَا کُنْتُ لِأَدَعَ الْجِهَادَ فِی أَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى کُلِّ حَالٍ فَنَاصَبَانِی وَ أَظْهَرَا لِیَ الْعَدَاوَه / ما از صادقین (ع) روایت کرده‏ایم که هرگاه بدعت ظاهر شد و کسى عالم است به آن باید علم خود را ظاهر کند و اگر آنچه در آن باب می‌داند اظهار نکند نور ایمان از او سلب مى‏شود و من زحمت و مشقت در امر خداوند را وانمی‌گذارم پس به من بد گفتند و اظهار عداوت نمودند.» (عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‏1، ص: 113) و در صحیحه أبی حمزه ثمالی آمده است: «قال: قلت لأبی جعفر (ع): قُلْتُ لِأَبِی جَعْفَرٍ ع مَا أَدْنَى‏ النَّصْبِ‏ قَالَ أَنْ یَبْتَدِعَ الرَّجُلُ شَیْئاً فَیُحِبَّ عَلَیْهِ وَ یُبْغِضَ عَلَیْه از امام باقر علیه السّلام / پرسیدم که کمترین درجه دشمنى چیست؟ فرمود: اینکه انسان چیزى [عقیده‏اى‏] را بسازد و بر اساس آن [با دیگران‏] دوستى و دشمنى نماید.‏». (من لا یحضره الفقیه، ج‏3، ص: 572)

با توجه به نکاتی که بدان‌ها اشاره شد می‌توان دریافت که استاد ما آیت‌الله اراکی که در طول عمرشان اهتمام به مقابله با جریان‌های انحرافی داشتند، در این قضیه نیز چیزی فراتر از عمل به تکلیف و دفاع از مرزهای دین و خفه کردن فتنه در نطفه و جلوگیری از تبعات و آثار مخرّب و ویرانگر این شخص انجام نداده‌اند.

ضمناً باید دانست که میان یک اظهارنظر در موردی معیّن هرچند مخالف بارأی و عقیده ما باشد، با فتنه‌انگیزی و ابزاردست دشمن خون‌خوار و جنایتکار قرار گرفتن و هجوم مخرّب به مبانی دین و فرهنگ یک جمعیت، تفاوت وجود دارد. همان قرآنی که فرمود: «لا تُجَادِلُوا أهلَ الکِتَابِ إلّا بِالَّتِی هِیَ أحسَنُ / و با اهل کتاب، جز به [شیوه‏اى‏] که بهتر است، مجادله مکنید» و فرمود: «أدعُ إلَی سَبِیلِ رَبِّکَ بِالحِکمَهِ وَ المَوعِظَهِ الحَسَنَهِ وَ جَادِلهُم بِالَّتِی هِیَ أحسَنُ / با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن و با آنان به [شیوه‏اى‏] که نیکوتر است مجادله نماى». درباره‌ی تحریف‌کنندگان حقایق دین فرمود: «إنَّ الَّذِینَ یَکتُمُونَ مَا أنزَلنَا مِنَ البَیِّنَاتِ وَ الهُدَی مِن بَعدِ مَا بَیَّنَّاهُ فِی الکِتَابِ أولَئِکَ یَلعَنُهُم اللّهُ وَ یَلعَنُهُم اللَّاعِنُونَ / کسانى که نشانه‏هاى روشن و رهنمودى را که فرو فرستاده‏ایم، بعد از آنکه آن را براى مردم در کتاب توضیح داده‏ایم، پنهان مى‏دارند (حقائق دین را تحریف می‌کنند)، آنان را خدا لعنت مى‏کند و لعنت کنندگان لعنتشان مى‏کنند.» (بقره 159). نیز فرمود: «وَ لُعِنُوا بِمَا قَالُوا / بخاطر آنچه گفتند (تحریفی که کردند)‌ لعنت شدند.» (مائده، 64) و همان امام صادقی که با امثال ابن أبی العوجاء زندیق با آن نرمش و منطق روشن سخن می‌گفت، در صحیحه داوود بن سرحان به نقل از رسول خدا درباره اهل ریب و بدع آن جملاتی را که در بالا نقل کردیم، بیان فرمودند.

حقیقت آن است که امروز مانند همیشه حمایت از دین خدا و یاری امام زمان علیه السلام و دفاع از حریم اهل‌بیت علیهم‌السلام هزینه‌های بسیاری از مال و جان و آبروی افراد دارد و بسیاری از کسانی که خود را روشنفکر می‌دانند، تمایلی برای ورود به این میدان پر از سختی و محنت ندارند و به‌جای حمایت از حق و حقیقت یا سکوت می‌کنند یا به نحوی سعی در تحریف حقائق دین مقدس اسلام و مکتب عزیز تشیع دارند؛ و باید بدانیم که «لَیَنصُرَنَّ اللّهُ مَن یَنصُرُه، إنَّ اللّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ قطعاً / خدا کسى که او را یارى مى‏کند، یارى مى‏دهد، چراکه خدا سخت نیرومند شکست‏ناپذیر است».

محمدهادی هدایت

از شاگردان حضرت استاد آیه الله اراکی

ربیع‌الاول 1442هـ ق

نوشتهٔ پیشین
هزینه هایی که سید کمال حیدری برای شیعیان جهان تراشیده است!
نوشتهٔ بعدی
بیانیه آیت الله اراکی در محکومیت اهانت رئیس جمهور فرانسه به ساحت پیامبر اکرم (ص)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance