تدریس و تألیف

 تدریس:

معظم ‏له، از همان آغاز تحصیل، پس از اتمام هر دورهٔ تحصیلى و انتقال به مرحلهٔ بعد، مرحلهٔ قبلى را تدریس مى ‏کرد. هنگامى که در نجف بود، مقدمات را تا سطح لمعه تدریس کرد و پس از انتقال به قم، شرح لمعه، رسائل، مکاسب، نهایه الحکمه، شرح منظومه، اسفار، اشارات، شرح تجرید و کفایه الأصول را تدریس نمود.

در اهواز نیز به تدریس مکاسب، رسائل و شرح لمعه اشتغال داشت.

همچنین از آغاز ورود به قم در مدرسهٔ حقّانى، دروسى نظیر انشاى عربى، فلسفه و اصول عقاید را تدریس کرد و پس از شهادت مرحوم آیت الله قدوسى (رضوان الله) در مدرسهٔ شهیدین، به تدریس رسائل و شرح لمعه نیز مشغول شد.

همچنین، از آغاز اعزام به انگلستان جهت نمایندگى از مقام معظم رهبرى (حفظه الله) و پس از تأسیس حوزهٔ علمیّه در پایتخت این کشور (لندن)، به تدریس خارج فقه (مباحث حکومت اسلامى و قضاء) و اصول پرداخت، علاوه بر آن دروسى نظیر فلسفه، رسائل، مکاسب، حلقات اصول، تفسیر قرآن به زبان هاى فارسى، عربى و انگلیسى نیز مشغول شد.

در حال حاظر حضرت آیت الله اراکی (حفظه الله) مشغول تدریس دروس خارج اصول فقه و خارج فقه نظام سیاسی و خارج فقه نظام اقتصادی و خارج فقه نظام فرهنگی و فقه نظام شهرسازی و اصول فقه نظام و رجال و تفسیر در حوزهٔ علمیهٔ قم می‏ باشد.

 

تألیف و تحقیق:

استاد معظم در سال ۲۰۱۲ میلادی موفق به اخذ مدرک دکترای فلسفه ی غرب از دانشگاه پورتموث لندن شدند که تز دکترای ایشان کتابی به نام آزادی و علیّت است.

معظّم ‏له، با وجود مشغله ‏هاى کارى به خدمت در عرصهٔ تألیف توجّه خاصّى داشته و دارند و تاکنون آثار زیادى به زبان هاى فارسى، عربى و انگلیسى را به رشتهٔ تحریر درآورده اند، از جمله:

آثار فارسى:

۱. فقه نظام سیاسی جلد اول.

۲. اصول فقه نوین جلد اول.

۳. اصول فقه نوین جلد دوم.

۴. درآمدى بر عرفان اسلامى.

۵. کاوشهائى در مبانى نظرى حکومت دینى.

۶. دوره ها و پیشگامان بیدارى اسلامى.

۷. آزادى و علیّت.

۸. امامت در قرآن.

۹. اصول عرفان ناب سجادی.

۱۰. اقتصاد اسلامی جلد اول.

۱۱. نگاهى به رسالت وامامت.

۱۲. فقه نظام فرهنگی (در دست تألیف).

۱۳. مبانى جهان‏ بینى اسلامى.

۱۴. نقد ایدئولوژى سازمان مجاهدین خلق.

 

آثار عربى:

۱. الولایه الإلهیّه وولایه الفقیه.

۲. مدخل إلى منهج المعرفه الإسلامیّه.

۳. المعرفه الإسلامیه، منهجاً و تصوراً.

۴. نظریه النص على الإمامه فی القرآن الکریم.

۵. صلح الإمام الحسن وثوره الإمام الحسین علیهما السلام.

۶. حوار فی الإمامه.

۷. مدخل إلى العرفان الإسلامی.

۸. الأسس النظریه للدوله الإسلامیه.

۹. أساس الحکم فی الإسلام.

۱۰. معالم الفکر الأصولی الجدید.

۱۱. حجّیه سنه الصحابی، دراسه و نقد.

۱۲. الصحوه الإسلامیه المعاصره، أدوار وروّاد.

۱۳. نظریه الحکم فی الإسلام.

۱۴. ثبوت الهلال.

۱۵. سنن التطور الاجتماعی فی القرآن الکریم.

۱۶. سنن القیاده الاهیه فی التاریخ.

۱۷. کتاب الخمس مجلد الاول.

۱۸. کتاب الخمس مجلد الثانی.

۱۹. الموازین الشرعیّه لشعائر الحسینیه.

۲۰. کتاب القضاء.

۲۱. ملکیّه المعادن فی الفقه الاسلامی.

۲۲. مبدأ العلیه و الإراده (در دست تالیف).

آثار انگلیسى:

۱. Contemporary Islamic Awakening.

استاد معظّم مقالات فراوانى نیز نوشته اند که در مجلات مختلفى مانند: رساله القرآن، رساله الثّقلین، الفکر لاسلامى، التّوحید (عربى) و… منتشر شده ‏است.

علاوه بر آنچه ذکر شد، مقدّمه ‏اى بر شرح ‏ارشاد مقدّس ‏اردبیلى نیز توسط استاد نگاشته شده است که در سال ۱۳۹۷هجری قمری با تحقیق و تصحیح حضرات آیات: مجتبى ‏عراقى، اشتهاردى و یزدى منتشر شده است.

معظّم له در زمینهٔ تصحیح نیز فعّالیّت داشته اند وکتاب “مقالات الأصول” مرحوم محقّق‏ عراقى (رحمه الله علیه) را با همکارى حجت الاسلام و المسلمین سیّد مُنذر حکیم تحقیق کرده است که توسط مجمع اندیشهٔ اسلامی منتشر شده است.

کتاب “اللّوامع الالهیّه فی المباحث الکلامیّه” تألیف مقداد سیورى را نیز با همکارى حجت الاسلام و المسلمین سیّد عمار ابورغیف تصحیح کرده اند که توسط مجمع اندیشهٔ اسلامی منتشر شده است.

علاوه بر آنچه بیان شد، ایشان نوشته هایی در زمینهٔ فقه استدلالى در ابواب: صلاه، صلاه جمعه، صلاه مسافر، اجتهاد و تقلید و نیز اصول و فلسفه دارند که در دست تألیف می باشند.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance