سخنرانی آیت الله اراکی: تمدن کنونی استعدادهای بشر را خفه کرده است

آیت الله اراکی گفت: غرب و سکولارها با ترویج بی دینی دست بشر و عقل او  را بستند و اجازه ندادند که استعدادهای واقعی آن بروز کند، تمدن کنونی استعدادهای بشر را خفه کرده است.

به گزارش روابط عمومی دفتر آیت الله اراکی، معظم له در جلسه ای در جمع اساتید دانشگاههای اراک که در مجتمع امام خمینی (ره) لواسان برگزار شد، با اشاره به دو کاربرد متفاوت واژه دین که یک کاربرد مربوط به اسلام و دیگری مربوط به رویکرد سکولاریستی است، تاکید کرد: نگاه سکولاریستی تلاش می کند واژگان را به شکلی متناسب با رویکرد خود تعریف کند، مانند این که از عصای حضرت موسی به عصای جادویی تعبیر می کنند در حالی که آن عصا عصای معجزه بود نه جادو.

ایشان در ادامه اظهار داشت: استفاده ما از واژه دین باید مطابق با کاربرد اسلامی آن باشد یعنی دینی که به معنای نظام زندگی بشر است، زیرا جامعه بدون نظام زندگی قابل تحقق عقلانی نیست.

آیت الله اراکی گفت: دین اسلام یک نظام برای مدیریت زندگی بشر دارد و سیستم اجرایی این نظام را نیز در خود دارد، بخشی از این نظام، نظام سیاسی است.

ایشان اظهار داشت: قرآن کریم این نظام زندگی را به عنوان بزرگترین نعمت های الهی که به بشر ارائه شده است تعریف می کند و به عنوان بالاترین نعمت بلکه به عنوان نعمت تامه معرفی می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه به شرح انواع نعمت هایی که در قرآن کریم به آن اشاره شده است، پرداخت و بیان داشت: دو نوع نعمت در قرآن کریم بیان شده است یکی نعمتی است که ما از آن به نعمت عامه تعبیر می کنیم و دیگری نعمت تامه است. نعمت عامه همه نعمت هایی است که خدای متعال به بشر ارائه داده است، خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَ سَخَّرَ لَکُمُ اللیل والنهارَ واتاکم من کل ما سألتموه وان تعدوا نعمه الله لاتحصوها».

ایشان افزود: نوع دوم نعمت همان نعمت تامه است، خداوند متعال در قرآن می فرماید: «الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الاسلام دینا»، این آیه بر اکمال نعمت و اتمام آن در روز غدیر اشاره می کند که در آن نظام نظری اسلام به واسطه نظام اجرایی کامل شد.

آیت الله اراکی امامت را اتمام نعمت توصیف کرد و اظهار داشت: در روایات داریم که در زمان ظهور امام زمان گنجینه های زمین برای بشر باز می شود، بشر تاکنون توانسته به انرژی الکتریسیته و انرژی اتمی دست یابد و چه تحولات شگرفی در جهان رخ داده است، حال اگر تمام گنجینه ها و انرژی های زمین برای بشر مهیا شود چه تغییراتی در جهان رخ خواهد داد.

ایشان افزود: غرب و سکولارها با ترویج بی دینی دست بشر و عقل او  را بستند و اجازه ندادند که استعدادهای واقعی آن بروز کند، تمدن کنونی استعدادهای بشر را خفه کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ضرورت قرار گرفتن دانش در چهارچوب تعالیم دینی، بیان داشت: هر کس برای خدا علم آموزی کند و در چهارچوب دین علم خود را عملی کند در دنیا تحولات بی نظیری در جهان رقم خواهد زد.

ایشان با بیان این که هر دانشی دانش مفیدی نیست، گفت: ما در مباحث فقه فرهنگ به این موضوع به تفصیل پرداخته ایم، دانشی ارزش دارد که به انسان آسیب و ضرر نرساند.

آیت الله اراکی با اشاره به موضوع اسلامی شدن علوم، اظهار داشت: وقتی سخن از اسلامی شدن علوم مطرح می شود، بحث پیچیده و مبهمی نیست بلکه مقصود این است که علم در چهارچوب دین و با توجه به فقه خاص خود آموزش داده شود.

ایشان با انتقاد از نظام آموزشی کشور گفت: بخشی از نظام آموزشی کشور با تعالیم اسلامی سازگار نیست، زیرا به موضوعاتی پرداخته می شود که نتیجه و ثمره ای برای دانش آموز و دانشجو ندارد و این امر باعث هدر رفتن عمر آنها می شود، پس باید نظام آموزشی کشور به نحوی برنامه ریزی شود که بیشترین فایده را به دانش آموختگان خود برساند.

مورخ: 3 تیر 1400

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
پیام تقدیر و تبریک آیت الله اراکی به مناسبت انتخابات ۲۸ خردادماه ۱۴٠٠
نوشتهٔ بعدی
سخنرانی| آیت الله اراکی: مفهوم امامت مهمترین بنیان برای تمدن اسلامی است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance