سخنرانی آیت الله اراکی در دومین نشست علمی طلایه داران صلح و وحدت اسلامی

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، امروز در دومین نشست علمی طلایه داران صلح و وحدت اسلامی، به ابتکارات علمی شهید صدر در زمینه منطق و فلسفه و فقه اشاره کرد.

تاریخ: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

آیت الله اراکی: فقها و علمای حوزوی راه شهید صدر را ادامه دهند.

آیت الله اراکی در این نشست علمی گفت: سخن گفتن از ابعاد شخصیتی، علمی و مبارزاتی شهید صدر نیاز به سخنرانی طولانی دارد.
وی به ابتکارات علمی شهید سید محمد باقر صدر اشاره کرد و گفت: هر یک از این ابتکارات منشأ تحولی است، ایشان ابتکاری در رشته منطق ارائه و پلی بین احتمال و یقین برقرار کرد و در کتاب “الاسس المنطقیه” برای این پل قانون کشف کرد تا رسیدن از احتمال به یقین بر اساس قانون باشد، این ابتکار شهید صدر هنوز به خوبی شناخته نشده و در حوزه های علمیه به آن پرداخته نشده است.
وی ادامه داد:شهید صدر بین قطع موضوعی و ذاتی تفاوت قائل بود و معتقد بود که بر مبنای قانون صحیح می توان به قطع موضوعی دست یافت.
آیت الله اراکی افزود:ابتکار بعدی ایشان در عرصه فلسفه، از جمله تفسیر قانون علیت در رفتارهای ارادی یا به عبارتی رابطه علیت با اراده فاعل بود.
دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: یکی دیگر از ابتکارات شهید صدر، ابتکار در زمینه علوم فقه بود، این که بتوانیم به فقه نظام دست پیدا کنیم و از پنجره فقه فردی، بتوانیم بیرون بیاییم و به سمت فقهی اجتماعی برویم که پاسخگوی تمام نیازهای بشری باشد.
وی با بیان اینکه فقه ما یک فقه سازمان یافته و ساختاری برای اداره جامعه و پاسخگوی نیازهای آن است، گفت: امتی که در فقه اجتماعی به فرمان خدا عمل نکند و فقط در فقه فردی از خدا اطاعت کند، فرمانروایی ظالم را بپذیرد و از او تمکین کند، مورد بخشش قرار نمی گیرد.
آیت الله اراکی افزود: صدها آیه شاهد بر این مطلب وجود دارد که چگونه فرمانروای یک جامعه، سرنوشت آن را تعیین می کند؛ پذیرفتن فرمانروایی خدا و رسول(ص) به معنی شکل دادن جامعه ای بر اساس فرمان خداست.
وی در پایان تأکید کرد که ما در جامعه به فقه فرهنگ، فقه بهداشت و .. نیز نیاز داریم که شهید صدر این گام را در عرصه زندگی مسلمانان برداشت و امیدواریم فقها و علمای حوزوی راه این شهید را ادامه دهند و در عرصه های مختلف اجتماعی، فقه مربوط به آن را به کار بگیرند.

 

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد با حضور آیت الله اراکی برگزار شد
نوشتهٔ بعدی
اولین جلسه درس خارج فقه تقریب آیت الله اراکی برگزار شد

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance