سخنرانی آیت الله اراکی در مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» در مدرسه امام کاظم (ع) قم

کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی

کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی صبح امروز در قم آغاز به کار کرد.

تاریخ: پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

آغاز به کار کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی/آیت الله اراکی: ائمه(ع) پیشگام پیدایش و گسترش علوم اسلامی بودند.

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» که در مدرسه امام کاظم (ع) قم برگزار شد، گفت: علمای اسلام، در طول تاریخ، بزرگترین خدمات را به جهان بشریت ارائه کردند.
وی افزود: در هیچ دین و مکتبی به اندازه اسلام، بر طلب و گسترش علم توجه و سفارش نشده است؛ پایه اسلام بر علم و دانش است؛ علم در اسلام دارای جایگاه ویژه ای است که اگر بخواهیم به ابواب مختلف آن توجه کنیم، آن را می توانیم از آیات الهی بیابیم.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: در این بین پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) او از پیشگامان اصلی در پیدایش و گسترش علوم اسلامی بوده اند که در این عرصه امام علی(ع) پیشتاز این امر است.
وی گفت: این گسترش علمی تا زمان امام جعفر صادق(ع) نیز توسعه یافت تا اینکه در این زمان، مکتب امام جعفرصادق(ع) به بزرگترین مکتب علمی جهان اسلام مبدل می شود.
آیت الله اراکی با اشاره به نقش علمای شیعه در توسعه علوم اسلامی بیان کرد: قطعا منکر تلاش های علمای اهل سنت در این بین نیستیم، ولی شاگردان مکتب اهل بیت(ع) نقشی عظیم در ایجاد علوم و گسترش این علوم در عرصه های مختلف داشتند.
به گفته، “حجت الاسلام رضایی اصفهانی” دبیر علمی کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ، این کنگره تحت اشراف آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید با هدف معرفی و تبیین نقش ائمه اطهار (ع) و علمای شیعه در ایجاد و گسترش علوم در سرزمین های مختلف اسلامی در طول تاریخ است.
وی افزود:1200مقاله علمی به دبیر خانه علمی کنگره ارسال شده که 400 مقاله پذیرفته شده است.
وی با بیان اینکه 120 اندیشمند خارجی از 50 کشور دنیا در این کنگره حضور دارند گفت:سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی و دکتر علی اکبر ولایتی، رونمایی از تمبر کنگره، پایگاه اینترنتی نسخ خطی شیعه و 72 اثر علمی شامل 55 جلد کتاب از برنامه های این کنگره است.
این کنگره فردا در قم به کار خود پایان می دهد و شرکت کنندگان روز شنبه در تهران با رهبر معظم انقلاب دیدار می کنند و روز یکشنبه در مشهد مقدس در حرم مطهر رضوی (ع) در همایش نقش امام رضا (ع) در پیدایش و گسترش علوم اسلامی شرکت می کنند.

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
پیام تسلیت آیت الله اراکی در پی ارتحال آیت الله اسدالله ایمانی
نوشتهٔ بعدی
اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت های تقریب نهاد با حضور آیت الله اراکی برگزار شد

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance