سخنرانی آیت الله اراکی در نشست تخصصی سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی

نشست تخصصی سادات رضوی با سخنرانی آیت الله محسن اراکی

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی: سادات و عترت پیامبر(ص) در روایات، به عنوان عامل وحدت و امان از اختلاف امت اسلامی معرفی شده اند، و در آینده جهان نقش مؤثری دارند.

تاریخ: سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷

آیت الله اراکی در نشست تخصصی سادات رضوی؛
سادات در وحدت حقیقی و آینده جهان نقش مؤثر دارند/ هویت جامعه اسلامی با اهل بیت(ع) گره خورده است.

آیت الله محسن اراکی، روز گذشته در نشست تخصصی سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی گفت: در خصوص سادات دو نگاه می توان داشت که اولین آن، نگاه تاریخی است که حضور آنها را در هر دوره و نقش این خاندان را در برپایی تمدن اسلامی بررسی کنیم.
وی افزود: این مسأله مقدمه خوبی برای فعالیت دوم است، یعنی نقشی که سادات می‌توانند در تجدید تمدن اسلامی و برپاساختن تمدن اسلامی نوین داشته باشند، یعنی نقش سادات در آینده جهان نقشی بسیار مهم است که می‌توانیم از نقش تاریخی آنها به نقش مؤثر و آینده آنها پی ببریم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مسأله سادات و تأکیدی که در شریعت، به ذریه نبی‌اکرم(ص) از حضرت علی(ع) و زهرا(س) شده است، بسیار عجیب، شگرف، عمیق و هدفمند است؛ این مسأله حاکی از نقش مهم سادات در تحقق اهداف رسالت نبی‌اکرم(ص) است؛ این توجه و تأکید و عنایتی که نسبت به این مسأله شده، ثابت می‌کند که نقش سادات را باید در این حوزه، مورد توجه قرار دهیم.
آیت‎الله اراکی بیان کرد: مسأله سیادت را از شعائر اسلامی می دانیم و به همین خاطر تعظیم و تجلیلی که از شعائر اسلامی می شود، شامل سادات نیز می شود؛ نکته دیگر، نقش سادات در شکل گیری هویت جامعه اسلامی است، هیچگاه تمدنی بر خلاف امت واحده شکل نمی‌گیرد، هویت هیچ جامعه‌ای نیز بدون عنصر وحدت شکل نمی‌گیرد.
وی اظهار داشت: در روایات ما سادات و عترت پیامبر(ص) عامل وحدت و امان از اختلاف امت اسلامی معرفی شده اند، هویت جامعه اسلامی نیز با اهل بیت(ع) گره خورده است، اهل بیت رسول خدا(ص) ملاک بقای دین پیامبر و هویت جامعه اسلامی بوده و به همین جهت آنها پایه تمدن اسلامی هستند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در قرآن کریم واژه خاصی به عنوان بیت داریم؛ اهل بیت(ع) ابتدا به اهل بیت حضرت ابراهیم(ع) خطاب شد و سپس بیوت دیگر نیز مطرح شد؛ در این رهگذر نقش بیت در تمدن اسلامی مورد توجه واقع می‌شود؛ این بیت نیز مثل شهر، دو شکل است که شامل شهر عرفی و شهر شرعی است.
آیت‎الله اراکی بیان کرد: ساختار فیزیکی شهر باید با بافت حقیقی مردمی باشد که آن شهر را تشکیل می‌دهند؛ بافت مردم شهر بر اساس پیوستگی ولایت شکل می‌گیرد، تا زمانی که پیوستگی ایجاد نشود جامعه و تمدن شهر فیزیکی شکل نمی‌گیرد،شهر حقیقی و شرعی، شهری است که بر اساس پیوند ولایت حضرت محمد(ص) شکل گرفته است، اگر کسی در شهر باشد، ولی این پیوند را نداشته باشد، یک بیابانی و اعرابی است و اگر اعرابی هم باشد ولی این پیوستگی را داشته باشد، شهری خواهد بود.
وی اظهار داشت:اسلام به دنبال ساخت جامعه طاهر است که این جامعه از بیت طاهر شکل می‌گیرد؛ از این چشمه که در خانه علی(ع) و فاطمه(ع) جوشیده و خانه تطهیر است، شعبه هایی ایجاد می‌شود، این بیوت، مقدمه اصلی ایجاد وحدت حقیقی است، و وحدتی که قرآن کریم ما را به آن فرامی‌خواند، حقیقی است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: نقش اولاد حضرت فاطمه(س) که شعب فیزیکی این بیت هستند، بهترین زمینه تشعب این بیت حقیقی است، این کالبد با این نسبت مرتبط است؛ جان طاهر به صورت اغلبی و اکثری وجود دارد.

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
یادداشت مهم آیت الله اراکی پیرامون مساله پایان اسرائیل
نوشتهٔ بعدی
دیدار علمای اهل سنت هند با آیت الله اراکی

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance