سخنرانی آیت الله محسن اراکی (دام ظله) در سی‌امین سالگرد شهید شیخ علی مزاری

به گزارش روابط عمومی دفتر حضرت آیت الله اراکی عضو شورای عالی حوزه های علمیه ، معظم له در مراسم رونمائی از کتاب «شیخ الشهدا» یادبود شهید حجت الاسلام والمسلمین علی مزاری در سالن کنفرانس مجمع جهانی اهل بیت (علیه السلام) در ابتدای بیاناتشان فرمودند :

افتخار می‌کنم که در محفلی حضور می‌یابم که نام و یاد شخصیتی زنده می‌شود که خود منشا حیات جامعه‌ی ماست. شخصیتی که خود ۵ ویژگی دارد که باعث برتری ایشان بر دیگران می‌شود. برتری بمعنای الگو بودن! یکی از مطالب مهم در جامعه‌شناسی اسلامی اینست که جامعه، جامعه‌ی شاهدان مراتبی است. (وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّهً وَسَطاً لِتَکُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ)در این جامعه، شاهد اول و شاهد بر شهیدان رسول اکرم (ص) است. (وَ یَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهیداً)
بعد شاهد دوم امیر المومنین (ع) است (أَ فَمَنْ کانَ عَلى‏ بَیِّنَهٍ مِنْ رَبِّهِ وَ یَتْلُوهُ شاهِدٌ مِنْه‏) و شاهدان بعدی بر طبق این صفات مرتب می‌شوند. یعنی هر مومنی بر مومن دیگر شاهد است (وَ یَوْمَ یَقُومُ الْأَشْهاد) لذا هر مومن اتقی شاهد بر مومن زیردست خود بوده و کمکش می‌کند.

ایشان در ادامه با بیان ویژگی های ممتاز انسان بر اساس کتاب الهی فرمودند:

  • اولین ملاک تقوا است که مهم‌ترین آنهاست (إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ).
  • دومین ملاک عِلم است. در قرآن می‌فرماید (یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجات‏) این علم در آیه علم دین است که برترین علوم بوده و انسان ساز است. علمی است که کمال انسان‌ها با آن است. (إِنَّا أَنْزَلْنَا التَّوْراهَ فیها هُدىً وَ نُورٌ یَحْکُمُ بِهَا النَّبِیُّونَ الَّذینَ أَسْلَمُوا لِلَّذینَ هادُوا وَ الرَّبَّانِیُّونَ وَ الْأَحْبارُ بِمَا اسْتُحْفِظُوا مِنْ کِتابِ اللَّهِ وَ کانُوا عَلَیْهِ شُهَداءَ) که در این آیه عالمان بر کتاب الله شاهدان بر کتاب الله هستند.
  • سومین ویژگی جهاد در راه خداست. فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدینَ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ عَلَى الْقاعِدینَ.
  • ویژگی چهارم هجرت است. در آیه میفرماید( مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّه) مهاجر‏ آسایش و راحتی خود را رها می‌کند برای چه؟! برای خدا او اجرش بر خداوند است.

ویژگی پایانی قتل فی سبیل الله است. [رسول خدا (ص) فرمود:] (فَوْقَ‏ کُلِ‏ ذِی‏ بِرٍّ بَرٌّ حَتَّى یُقْتَلَ الرَّجُلُ فِی‏ سَبِیلِ اللَّهِ فَلَیْسَ فَوْقَهُ بِر).
این کتاب باید ترویج شود و تبلیغ این کارها از امر به معروف و نشر خیر است و یکی از واجبات مهمه است. من بخشی از کتاب را خواندم کتاب بسیار ارزنده است قابلیت تبدیل به داستان و نشر بیشتر را دارد. منتها قدم اولش همین است باید این فرهنگ الگوهای اسلامی را در جامعه گسترش دهیم
همه این صفات [پنجگانه] در این شهید بزرگوار است گاهی فکر می‌کنم می‌گویم ایشان عجب مجمع الصفاتی و کمالاتی است! خیلی واقعا امتیاز بزرگی است اینها ملاک ارزش جامعه‌اند. و شهادت ایشان حیات جامعه است. (أَوَ مَنْ کانَ مَیْتاً فَأَحْیَیْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشی‏ بِهِ فِی النَّاسِ کَمَنْ مَثَلُهُ فِی الظُّلُماتِ) کسانی که با این حیات در جامعه‌اند جور دیگری می‌بینند و می‌شنوند. و ارتباط دارند در آیه شریفه نیز می‌فرماید: (وَ یَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون‏).

ایشان با اشاره به اینکه شهادت ها نیز دارای انواع رتبه و درجه توصیف و بیان کرد: در بین مراتب قتل فی سبیل الله که مراتبی دارد. یکی از بالاترین مراتب اینست که قاتل خودش می آید بدنبال شخص! این که اشرار خلق الله می‌آیند بین این همه و او را پیدا می‌کنند و او را مورد هدف قرار می‌دهند نشان دهنده این است که در مراتب شهادت هم این شهادت از مرتبه بالایی بر خوردار است. مثلا قاتل می‌رود بدنبال امیرالمومنین(ع)، شهید بهشتی و .. روحیه احیای نام این بزرگواران می‌تواند الگو باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با توجه به ابعاد شخصیتی شهید والامقام مزاری، نامیدن ایشان به «شیخ الشهدا» فرمودند: روحیه‌ی احیای نام شیخ الشهدا که مجمع الصفات برتری است این [روحیات] شایسته بازگفتن برای مردم است. حالاتشان، سخنشان، رفتارشان، جهادشان، هجرتشان الگو است.

ایشان  افزود: ثبت رفتار و گفتارشان یکی از بزرگترین اعمال است این کتاب باید ترویج شود و تبلیغ این کارها از امر به معروف و نشر خیر است و یکی از واجبات مهمه است. من بخشی از کتاب را خواندم کتاب بسیار ارزنده است قابلیت تبدیل به داستان و نشر بیشتر را دارد. منتها قدم اولش همین است باید این فرهنگ الگوهای اسلامی را در جامعه گسترش دهیم.

آیت الله اراکی در ادامه فرمود :همه این صفات [پنجگانه] در این شهید بزرگوار است گاهی فکر می‌کنم می‌گویم ایشان عجب مجمع الصفاتی و کمالاتی است! خیلی واقعا امتیاز بزرگی است اینها ملاک ارزش جامعه‌اند. و شهادت ایشان حیات جامعه است. (أَ وَ مَنْ کانَ مَیْتاً فَأَحْیَیْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشی‏ بِهِ فِی النَّاسِ کَمَنْ مَثَلُهُ فِی الظُّلُماتِ) کسانی که با این حیات در جامعه‌اند جور دیگری می‌بینند و می‌شنوند. و ارتباط دارند در آیه شریفه نیز می‌فرماید: (وَ یَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون‏).

 

ایشان در خاتمه با ذکر خاطره ای فرمودند: در ایام جنگ در دزفول بودیم هر روز جنگ و موشک و … خیلی فشار به من وارد می‌شد آنطوری که اگر گیرم می‌آمد بیشتر از سه ساعت نمی‌توانستم بخوابم خسته بودم به حاج خانم گفتم این شهدا رفتند و در عالم بالا مشغول آسایشند و ما را در عالم خاکی گذاشته‌اند.. شب مرحوم پدرم را دیدم لبخندی زدند و فرمودند: “اینجا هیچ کسی بیکار نیست همه دارند کار می‌کنند شما را همراهی می‌کنند
این خواب به من آرامش داد معلوم شد که پشت سر ما یک قوه فعاله یک دریای عظیمی است. افراد انقلابی متدینین بدانند شما تنها نیستید! اینکه می‌بینید حاج قاسم شهید می‌شود و یک ملتی تشییع جنازه او حاضر می‌شوند این نیروی همین این دریاست.

 

مورخ : 1400/03/19

 

, , ,
نوشتهٔ پیشین
مراسم رونمایی از “کتاب شیخ الشهدا”
نوشتهٔ بعدی
آیت الله اراکی: بازسازی انقلاب با انتخاب فرد اصلح صورت می‌گیرد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance