حدیث تقریب|عشق امام حسین(ع) ما را متحد می کند

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب معتقد است که یادآوری قیام کربلای امام حسین(ع) درسی مهم و ضروری است که امت ما دائما به آن نیاز دارد و  این درس باید وارد وجدان امت اسلام شود.

تاریخ: 9 مهر 1398

آیت الله محسن اراکی:
حدیث تقریب|عشق امام حسین(ع) ما را متحد می کند


به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در ادامه سلسله یادداشت‌های آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با عنوان حدیث تقریب، این بار موضوع محرم و امام حسین(ع) از سوی دبیر کل مجمع مورد بررسی قرار گرفته است؛ در این یادداشت می خوانیم: 

توده های مسلمان، محرم امسال به شعار« عشق حسین ما را متحد می کند» روی آورده اند، شعاری که بر تارهای تقریب و وحدت امت اسلام می نوازد.

پس در شرایط امروز که تیرهای نیرنگ و  نفاق در داخل امت و گلوله های کینه و انتقام از خارج از امت، برای تفرقه بین صفوف و نابودی قرصتهای تقریب بین مذاهب و وحدت و حرکت به سوی تحقق اهداف بزرگ، نشانه رفته اند، توجه به این شعار بسیار ضروری است.

حسین بن علی(ع) و اصحابش در روز دهم محرم، حماسه ای جاویدان مملو از تصاویر تعالی انسانی و مقاومت در مسیر مبدأ و ایستادگی در برابر ظلم و بی عدالتی را رقم زدند.

یادآوری کربلای امام حسین(ع) درسی مهم و ضروری است که امت ما دائما به آن نیاز دارد، به خصوص زمانی که شرایط تسلیم و خضوع بدتر شود، بنابراین این درس باید وارد وجدان امت اسلام شود و با احساسهای درونی آن عجین شود و این کاری است که به وسیله کتاب و مقالات قابل انجام نیست، بلکه باید فن و ادبیات را در این زمینه به کار گرفت و در این زمینه، اقدامات تربیتی رسانه ای و مردمی گسترده ای انجام شود که متاسفانه این اقدام در سطح جهان اسلام به نحوی مطلوب صورت نگرفته است.

توجه جهان اسلام به این مقطع تاریخی مهم و احیای آن در وجدانهای مردمی می تواند، روح عزت را در درون مسلمانان زنده کند و عواطف امت اسلام را در مسیر عدم تسلیم در برابر ظلم و ظالم تقویت کند.

شایسته نیست که عشق امام حسین(ع) تنها در نزد طایفه ای خاص از مسلمانان باقی بماند و بقیه از آن محروم شوند، بلکه باید در سطح جهان اسلام احیا شود، که در این صورت وسیله ای برای تقریب و  توحید عواطف امت و افکار و آمال است.

اسلام گرایانی چون سید قطب که از زمانه ای فرقه گرا برخاسته اند، به این صفحات درخشان تاریخ توجه خاصی داشته و از آن عبرت و درس گرفته اند، سید قطب وقتی در مورد مفهوم «نصر» در  آیه “إنا لننصر رسلنا والذین آمنوا فی الحیاه الدنیا، ویوم یقوم الأشهاد”سخن می گوید، از حضرت ابراهیم (ع) مثال به میان می آورد که در آتش انداخته می شود، اما دست از عقیده خود بر نمی دارد؛ پس آن حضرت در جایگاه پیروزی است و نه شکست.

او در زمینه تاریخ اسلام از امام حسین(ع) مثال به میان می آورد که به شکلی غم انگیز به شهادت می رسد، اما آیا این یک پیروزی است یا یک شکست؟ در ظاهر امر  و در مقیاس کوچک به نظر می رسد که یک شکست باشد، اما در حقیقت و در مقیاس بزرگ، پیروزی به حساب می آید؛ کدام شهید است که همانند امام حسین(ع) این همه لطف و محبت و ارادت و مهربانی نسبت به ایشان وجود داشته باشد؟ باید گفت، در این زمینه شیعه و غیر شیعه و حتی بسیاری از غیر مسلمانان هم عقیده هستند.

ما به همین مناسبت و از منظر تقریب و تلاش در مسیر وحدت در صفوف مسلمانان و به خاطر احساس نیاز عمیق به احیای روح عزت و کرامت در جانهای مسلمانان، همگان را به احیای یاد حسین(ع) در وجدانهای اسلامی فرا می خوانیم.

از دوست دارن و محبان اهل بیت(علهیم السلام) می خواهیم تا در برابر کسانی که می خواهند در مسیر احیای شعائر محرم، مانع تراشی داشته باشند، ایستادگی و مقاومت  کنند، چرا که اینها در پشت پرده طرح انگلیس برای بدنام کردن چهره اسلام و بدنام کردن یکی از بزرگترین شعائر اسلامی که می تواند امت اسلام را به وحدت و به سطح اهداف امام حسین(ع) برساند، قرار دارند.

آیت الله اراکی دبیر کل
دبیر کل مجمع جهانی تقریب بین مذاهب

انتهای پیام/

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
سلسله دروس خارج فقه فرهنگ آیت الله اراکی – جلسه 49
نوشتهٔ بعدی
گفت و گوی آیت الله محسن اراکی با پایگاه مطالعاتی فرهنگ سدید

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance