مباحث فقهی حکومت اسلامی، دارای گستردگی و پیچدگی های بسیار زیادی است

به گزارش روابط عمومی دفتر حضرت آیت الله محسن اراکی (دامت برکاته) صبح امروز پنج شنبه 30 بهمن 1399 در مراسم رونمایی از کتب فقه نظام سیاسی اسلام و دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی که در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، بر ضرورت نظریه پردازی درباره حکومت اسلامی و اندیشه نظام سیاسی اسلام از سوی حوزویان تأکید کرد.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین بیان داشت: امروز بزرگان حوزه با تمام جدیت و قوت به این کار بپردازند، زیرا استباط دلایل عقلی و نقلی ولایت فقیه و حکومت اسلامی از منابع روایی و قرآنی باید در دوره جمهوری اسلامی به صورت کامل و تام انجام بگیرد.

آیت الله اراکی با بیان اینکه استنباط مبانی حکومتی اسلام نیازمند پژوهش های گسترده است، ادامه داد: حکومت رسول اعظم(ص)، حکومت ائمه معصومین(علیه السلام) و حکومت ولایت فقیه از عرصه هایی است که نیازمند تحقیق است. مبحث حکومت اسلامی در بین سایر ابواب فقهی اسلام دارای گستردگی و پیچدگی های بسیار زیادی است.

استاد حوزه علمیه گفت: ما هم اکنون در راستای تحقیق و نظریه پردازی برای حکومت اسلامی و ولایت فقیه در مرحله رهبری هستیم و باید دانست که پس از آن باید به امت، سپس به سرزمین حاکمیت اسلامی و در نهایت به مسأله قانون و شریعت بپردازیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: بر اساس مبانی و روایات، رسول اکرم(ص) حاکم مطلق خداوند روی زمین هستند و سایر انبیای الهی خلفای ایشان محسوب می شوند و این موارد نیازمند تحقیق و پژوهش است.

در پایان این همایش که با حضور آیات و حجج الاسلام حسینی بوشهری، مقتدایی، فیاضی، کعبی، حاج ابوالقاسم و جمعی از پژوهشگران فقه حکومتی برگزار شد، از مقام علمی حضرت آیت الله محسن اراکی دامت برکاته تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

نوشتهٔ پیشین
نگاهی بر کتاب فقه نظام سیاسی اسلام
نوشتهٔ بعدی
آغاز درس خارج فقه اعتکاف

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance