مجالس سیدالشهداء (علیه السلام)، فداکاری در راه دین خدا را به ما می آموزد.

مجالس سیدالشهداء (علیه السلام)، فداکاری در راه دین خدا را به ما می آموزد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تصریح بر این که حماسه عاشورا به تاریخ جهت داد خاطر نشان کرد: مجالس حسینی باید یادآور ضرورت فداکاری مومنان در راه دین خدا و مقاومت در مسیر اجرای قوانین عدل الهی باشد.

به گزارش روابط عمومی دفتر آیت الله اراکی، وی که سخنران پیش خطبه های نماز جمعه امروز قم بود با اشاره به لزوم معرفت افزایی شیعیان آل محمد (صل الله علیه و آله) نسبت به ائمه هدی (علیهم السلام) اظهار کرد: بزرگ ترین جریان تاریخ ساز بشر، جریانی است که امیرالمومنین (علیه السلام) و حسنین (علیهما السلام) به راه انداختند و البته ائمه دیگر نیز آن را پیگیری کردند.
وی افزود: باید دانست کار ائمه (علیهم السلام) در طول تاریخ نه صرفا اتفاق و تصادف، بلکه بر اساس سنت های الهی بوده و قیام سیدالشهداء (علیه السلام) نیز بر همین اساس نیازمند تبیین است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که نقش قیام سیدالشهداء (علیه السلام) باید در زندگی امروز ما تبیین شود گفت: همچنان که باید در آیات قرآن تدبر کرد، سیره معصومین (علیهم السلام) هم نیازمند تدبر است.
استاد دروس عالی حوزه های علمیه در ادامه به توضیح نقطه آغاز و نقطه سرانجام بشر پرداخت و عنوان کرد: دو آیه “انی جاعل فی الارض خلیفه” و “و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون” بیانگر آن است که اراده الهی بر تعیین جانشین برای خود در زمین و در ادامه، حاکمیت بندگان صالح خدا بر زمین به عنوان نقاط آغاز و پایان مطرح هستند.
وی اضافه کرد: البته سنت الهی از این نقطه آغاز تا آن نقطه انجام نیز بر آن است تا جامعه بشر به رهبری امام عدل الهی و تشکیل جامعه مرکزی با تلاش پیامبران و اوصیای ایشان شکل بگیرد که مستند این نکته، آیه مبارکه “و کذلک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس” است.
آیت الله اراکی ادامه داد: البته امام عدل الهی نیز از سوی خداوند متعال بر اساس آزمایش ها انتخاب و معرفی می شود؛ مانند حضرت ابراهیم (علیه السلام) که پس از سه آزمایش مالی، جانی و آزمایش قربانی کردن فرزند، مفتخر به مقام امامت برای مردم شد.
وی با تاکید بر این که مهم ترین هدف قیام سیدالشهداء (علیه السلام)، پرورش امت وسط یا همان جامعه مرکزی به رهبری حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) برای اقامه عدل و برچیدن بساط ظلم در هستی است یادآور شد: امروز جامعه اسلامی ما بر اساس سنت های الهی در حال آماده سازی برای ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: هویت جامعه اسلامی ما، هویت محمدی، علوی، فاطمی، حسنی، حسینی و مهدوی است؛ از این رو نباید با یک فضاسازی تبلیغاتی، از دین و اجرای قوانین الهی مانند عفاف و حجاب کوتاه بیاییم.
استاد دروس عالی حوزه های علمیه همچنین مجالس حسینی را آموزگار فداکاری برای دین و اسلام خواند و بیان کرد: همچنان که امام حسین (علیه السلام) از همه چیز و حتی طفل شیرخوارش در راه خدا گذشت، ما نیز باید در مجالس سیدالشهداء (علیه السلام)، مقاومت در اجرای قوانین فرهنگی، اقتصادی و سیاسی عدل الهی و فداکاری در راه دین خدا را بیاموزیم و بر آن پای بفشاریم.

اهل منبر با جهاد تبیین، عُمق حماسه عاشورا را برای مردم تبیین کنند

«ولایت» به معنای «برقراری نظم اجتماعی» است/ پیشنهاد تأسیس رشته ولایت شناسی در حوزه های علمیه

مجالس ائمه اطهار (علیهم السلام)، مدارس کادرسازی انقلابی و تحول آفرین است

پخش گفتگوی صمیمی با آیت الله اراکی از شبکه قرآن و معارف سیما

مجالس سیدالشهدا از منظر رهبر معظم انقلاب

, , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
اهل منبر با جهاد تبیین، عُمق حماسه عاشورا را برای مردم تبیین کنند
نوشتهٔ بعدی
اسارت

پست های مرتبط

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance