مراسم تودیع و معارفه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضور آیت الله محمدی گلپایگانی برگزار شد

آیین تکریم آیت الله اراکی دبیر کل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و معارفه حجت الاسلام والمسلمین شهریاری پیش از ظهر امروز با حضور آیت الله محمدی گلپایگانی ریاست دفتر مقام معظم رهبری، علما و اندیشمندان شیعه و سنی و کارکنان مجمع تقریب و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۸

آیت الله اراکی:
دشمن با همه امکانات برای ضربه زدن به امت اسلامی بسیج شده است

به گزارش خبرگزاری تقریب، آیت الله محسن اراکی، دبیرکل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در آیین تکریم و معارفه دبیرکل سابق و جدید مجمع تقریب، ضمن تشکر از مقام معظم رهبری که به مدت ۸ سال ماموریت بزرگ دبیرکلی این مجمع را بر دوش ایشان قرار داده اند، گفت: در عرصه تقریب و وحدت، در چند سال اخیر شاهد چالش های بسیاری بوده ایم و دشمن با بسیج همه امکانات خود برای ضربه زدن به جهان اسلام تلاش کرد. اما فرمانده مقابله با این چالش ها مقام معظم رهبری بودند و نهاد مجمع تقریب به نمایندگی از ایشان در این جبهه به جنگ با تفرقه پرداخت.

ایشان افزود: جبهه تفرقه گرا امروز سعی در ضربه زدن به جهان اسلام را دارد اما مقام معظم رهبری توانستند در عرصه وحدت پیروز شوند. می توان گفت یکی از بزرگترین موفقیت های مقام معظم رهبری در عرصه رهبری جهان اسلام این عملکرد دشوار است که ایشان توانستند جبهه تفرقه گرا را شکست دهند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه نشانه های شکست جبهه تفرقه گرا امروز بر همگان آشکار است، گفت: خدا را سپاسگزاریم که ما را در این راه توفیق داد و از حضرت ولیعصر (عج) نیز استدعا داریم که این قلیل را بپذیرد و مقام معظم رهبری را بیش از پیش موفق بدارد؛ سایه ایشان را بر سر ما مستدام بدارد و این نظام اسلامی با اقتدار به سوی هدفش پیش برود. همچنین از خداوند نزدیک شدن فرج امام عصر (عج) را مسئلت می کنیم.

ایشان از آیت الله گلپایگانی، آیت الله قمی و همه همکاران در مجمع تقریب که با حسن انجام کار توانستند در مسیر تقریب پیش بروند تشکر کرد. همچنین از دبیرکل های سابق مجمع تقریب یعنی آیت الله واعظ زاده و آیت الله تسخیری که خدمات گسترده ای در جهت تقریب و وحدت انجام دادند و نیز از همه نهادهایی که مجمع تقریب را در این مسیر همراهی کردند، قدردانی کرد.

آیت الله اراکی در پایان گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وارد دوره جدیدی از نشاط شده است و برای انجام فعالیت های تقریبی توانمندی لازم را خواهد داشت. لذا موفقیت حجت الاسلام والمسلمین شهریاری را از خداوند متعال خواستاریم.

*******

لازم به ذکر است که در ابتدای این مراسم آیت الله تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، به ایراد سخن پرداختند.

ایشان اظهار داشتند: تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب یکی از خواسته های اجلاس جهانی مجمع اهل بیت علیهم السلام بود؛ یکی از بند های مهم آن درخواست شیعیان جهان از مقام معظم رهبری بود که مجمع بزرگ جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تشکیل دهند و این امر نشان دهنده وحدت مسیر مجمعین بود.

وی ضمن اشاره به پیشینه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و درخواست مقام معظم رهبری برای ادامه راه دارالتقریب مصر، فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در طول سالیان گذشته و فعالیت های خاص دبیر کل های سابق از جمله آیت الله واعظ زاده خراسانی  را تشریح کرد.

وی در ادامه به ذکر سوابق حجت الاسلام والمسلمین شهریاری پرداخت.
آیت الله تسخیری همچنین سوابق علمی و فرهنگی و فعالیتهای مختلف آیت الله اراکی در داخل و خارج کشور در طول سالیان خدمت وی در مجمع تقریب را تشریح کرد.

در ادامه مراسم، آیت الله محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: آیت الله اراکی، آیت الله تسخیری و آیت الله واعظ زاده خراسانی  منشا خدمات زیادی در مجمع جهانی تقریب مذاهب‌اسلامی بوده اند.

ایشان در ادامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در وحدت بین مسلمانان تصریح کرد: تفرقه و اختلاف خطر بزرگی است، آنچه امروز بر سر مسلمانان آمده است محصول همین تفرقه است؛ اگر اختلافات در هر نقطه از جهان از بین برود وضعیت امروز مسلمانان وجود نخواهد داشت.

آیت الله محمدی گلپایگانی به سیر تاریخی وحدت از صدر اسلام تا کنون پرداخت و گفت: وحدت همواره مورد هجمه دشمنان به خصوص سلاطین و حکمرانان بوده است و مسلمانان زیادی در این مسیر کشته شده اند. 

وی در ادامه به کوشش های بزرگانی چون سید جمال الدین اسد آبادی، آیت الله قمی و آیت الله بروجردی در مسیر ایجاد وحدت بین مسلمانان اشاره کرد.

رییس دفتر مقام معظم رهبری تاکید کرد: حلقومی که از آن ندای تفرقه برخواسته شود حلقوم ‌شیطان است؛ چرا پول مردم حجاز باید صرف فتنه شود، امروز این هایی که در خون مردم فلسطین شریک هستند دارند حکومت می کنند و پول مردم را صرف عیش و نوش خود می کنند. 

محمدی گلپایگانی با طرح این سوال که آیا اهالی فلسطین شیعه هستند گفت: فلسطینی‌ها عمدتاً از برادران و خواهران اهل تسنن هستند، اما در نظر ارزشی که خون یک شیعه دارد، خون اهل سنت فلسطین هم دارد، اما می‌بینیم که چگونه آن‌ها را از خانه هایشان دور می‌کنند خانه آن‌ها را خراب می‌کنند و هر روز خون فلسطینی‌ها را به زمین می‌ریزند، اما آن‌هایی که مدعی حقوق بشر هستند صدایی از ان‌ها بلند نمی‌شود.

وی با اشاره به رفتار رسانه‌های فارسی زبان بیگانه و مدعیان حقوق بشر در کشته سازی دروغین گفت: می‌بینیم همین مدعیان حقوق بشر آن‌هایی را که اسلحه به دست گرفتند و مردم را دعوت به شورش و فتنه می‌کنند، صدایشان در می‌آید چرا که می‌دانند اگر این یک میلیارد مسلمان جهان متحد شوند آمریکا و انگلیس و دیگر مستکبران جهان، دیگر هیچ راهی نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم عزت از دست رفته مسلمانان به آنان بازگردد راهی جز وحدت نداریم.

آیت الله محمدی گلپایگانی ادامه داد: امروز به لطف رهبری های داهیانه ی‌ مقام معظم رهبری پرچم وحدت به خوبی برافراشته است و ایشان به نحو احسن مسئولیت اهداف نظام را بر دوش گرفته اند و با وجود همه مشکلات محکم و استوار ایستاده اند.

وی ضمن تبریک به حجت الاسلام والمسلمین  شهریاری ابراز امیدواری کرد بتوانیم هرچه بیشتر در تقویت وحدت بین مسلمانان تلاش کنیم و اجازه ندهیم افراد تفرقه افکن میدانی برای فعالیت داشته باشند.

آیت الله محمدی گلپایگانی در ادامه ضمن ابلاغ سلام مقام معظم رهبری، متن حکم ایشان در خصوص انتصاب حکم دبیرکلی حجت الاسلام والمسلمین شهریاری را قرائت کرد.

در ادامه این مراسم توسط آیت الله محمدی گلپایگانی و با حضور حجت الاسلام والمسلمین شهریاری به پاس تلاش های آیت الله اراکی لوح تقدیری به ایشان اعطا شد.

انتهای پیام/

, , ,
نوشتهٔ پیشین
آیت الله محسن اراکی در پیامی درگذشت آیت‌الله سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی را تسلیت گفتند
نوشتهٔ بعدی
مراسم بزرگداشت شیخ زکزاکی و شهدای حادثه زاریا با سخنرانی آیت الله اراکی در قم برگزار شد.

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance