پیام آیت الله اراکی به نشست بازکاوی پروژه ظالمانه تحریف امام توسط دشمن در رسانه‌های داخلی و خارجی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مستندسازی‌های علمی مانع از تحریف شخصیت امام خمینی(ره) توسط بدخواهان می شود.


تاریخ: 12 خرداد ۱۳۹۸

در پیامی به نشست بازکاوی پروژه ظالمانه تحریف امام توسط دشمن
آیت‌الله اراکی: مستندسازی‌های علمی مانع از تحریف شخصیت امام خمینی (ره) می‌شود/ تشریح چگونگی استحاله گفتمان امام در دوره جدید


به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت‌الله محسن اراکی در پیامی به نشست بازکاوی پروژه ظالمانه تحریف امام توسط دشمن در رسانه‌های داخلی و خارجی که در سالن کوثر سازمان تبلیغات اسلامی قم عنوان کرد: یکی از خطرناک‌ترین شیوه‌های جنگ علیه انبیای الهی توسط دشمنان، تحریف شخصیت و تعالیم آن‌ها بود. این شیوه را دشمن در طول انقلاب اسلامی بر علیه میراث فکری و اندیشه‌های سیاسی امام خمینی (ره) به کار گرفت.

متن این پیام بدین شرح است:

یکی از خطرناک‌ترین شیوه‌های جنگ و ستیز علیه انبیاء توسط دشمنان آنان، تحریف تعالیم آنان بوده است. همین شیوه را دشمنان اسلام ناب در جنگ علیه حضرت امام قدس الله روحه و میراث فکری و تمدّنی آن حضرت بکار گرفته‌اند و بهمین دلیل تبیین صحیح اندیشه و راه و سلوک تربیتی و اخلاقی و سیاسی ایشان یکی از مهمترین وظایف میراث‌داران راه و خط امام سلام الله علیه است.

تحریف چندگونه است؛
۱- تحریف کتمانی: یعنی کتمان بخشی یا تمام اندیشه‌ها و حقایق مربوط به یک مکتب. این نوع تحریف علیه انبیاء و تعالیم آنان مورد توجه و هشدار مکرّر قرآن کریم است، از جمله آنجا که خداوند می‌فرماید:
انّ الذّینَ یَکتمون ما أنزلنا مِن البیّنات و الهُدی مِن بعدِ ما بیّنّاهُ للنّاس فی الکتابِ اولئک یلعنهم اللهُ و یلعنهم اللّاعنون. بقره ۱۵۹
مبارزه با این نوع تحریف در اندیشه امام از طریق ثبت و عرضه صحیح متن همه گفتارها و رفتارها و سیره‌ جامع عملی و علمی آن حضرت امکان‌پذیر است.

۲- تحریف تبدیلی: تحریف به تبدیل آن است که مطلبی را خلاف آنچه امام رضوان‌الله‌علیه بیان فرموده یا عمل کرده است، به آن حضرت نسبت دهند. این نوع تحریف نیز از سوی دشمنان خدا در مبارزه با انبیاء بکار رفته است. خداوند متعال با اشاره به این نوع تحریف می‌فرماید:
فبدّل الذّین ظلموا قولاً غیر الّذی قیل لهم. بقره۵۹
راه مبارزه با این نوع تحریف مستندسازی علمی کلیّه مطالبی است که به حضرت امام نسبت داده می‌شود.

۳- تحریف مفهومی: آن است که گفتار یا رفتاری را برخلاف آنچه مقصود صاحب آن است، تفسیر کنند و مفهوم گفتار یا رفتار او را تغییر دهند.
این نوع تحریف نیز علیه انبیاء بکار رفته و دشمنان آنان با تحریف مفاهیم گفتارها و رفتارهای انبیاء به جنگ آنان رفته‌اند.

خداوند در قرآن کریم با اشاره به این نوع تحریف می‌فرماید: و قد کان فریق منهم یَسمَعون کلامَ اللهِ ثمّ یحرّفونَه مِن بعدِ ما عَقَلوه. بقره ۷۵
و نیز می‌فرماید: مِن الّذین هادوا یحرّفونَ الکلمَ عن مواضعِه. نساء۴۶
برای جلوگیری از این نوع تحریف در افکار حضرت امام (ره) باید در تفسیر افکار و سیره حضرت امام (ره) روش علمی در پیش گرفت و چند اصل مهم را بکار بست؛

الف) جامع‌نگری به افکار و سیره حضرت امام و استفاده از تطبیقات و تفسیرهای خود حضرت امام در شرح و تبیین سایر افکار او.
ب) تعیین و تشخیص محکمات گفتاری و رفتاری حضرت امام و تفسیر مبهمات یا متشابهات گفتاری و رفتاری حضرت امام در پرتو محکمات آنها.
ج) توجه به قرائن مقالی و حالی و زمانی محیط به گفتار یا رفتار حضرت امام رضوان‌الله‌علیه و تفسیر گفتار و رفتار آن حضرت با توجه به مجموعه قرائن.

۴- تحریف تطبیقی: تحریف در تطبیق کلیّات بر مصادیق و جزئیات نیز یکی از شیوه‌های تحریف تعالیم انبیاء علیهم السلام بوده است و قرآن کریم با اشاره به این نوع تحریف می‌فرماید:
یحرّفون الکلمَ مِن بعدِ مواضعه یقولون اِن اوتیتُم هذا فخذوه و ان لم تُؤتَوه فاحذروا. مائده ۴۱

امام

در این نوع تحریف تعالیم انبیاء در مقام عمل بگونه‌ای خلاف حقایق آن تعالیم اجرا می‌شده است و چیزی که مصداق تعلیم انبیاء نبوده، به عنوان مصداق تعلیم آنها معرفی می‌شده است.

این نوع تحریف یکی ازخطرناک‌ترین شیوه‌های تحریف است که در طول تاریخ انقلاب بوسیله بیماردلان و مغرضان نسبت به افکار و مواضع حضرت امام فراوان بکار رفته است و شواهد و نمونه‌های فراوانی وجود دارد که در این سخن کوتاه فرصت پرداختن به آنها نیست.

امید است دلسوزان اسلام و انقلاب نهایت جدیّت را در نگهبانی از اندیشه و راه و سیره حضرت امام بعمل آوردند تا نسل‌های پیاپی انقلاب، راه و خط امام را آنچنان که بوده و هست بیاموزند و به آن عمل کنند.

محسن اراکی
۲۶ رمضان المبارک ۱۴۴۰

انتهای پیام/

آیت‌الله اراکی: مستندسازی‌های علمی مانع از تحریف شخصیت امام خمینی (ره) می‌شود/ تشریح چگونگی استحاله گفتمان امام در دوره جدید

اجلاسیه نقش امام خمینی در دفاع مقدس – شهرستان خمین – 98/7/9

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
آیت الله اراکی: روز قدس تجلی پایداری مسلمین در حمایت از فلسطین تا آزادی قدس است
نوشتهٔ بعدی
سلسله دروس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی(84)

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance