سخنرانی آیت الله اراکی در نوزدهمین یادواره شهید ادواردو آنیلی

آیت‌الله محسن اراکی در نوزدهمین یادواره شهید ادواردو آنیلی با تأکید بر ضرورت معرفی سه شخصیت اروپایی و آمریکایی که در جریان انقلاب متحول شدند، بیان کرد: این سه شخصیت بزرگانی بودند که به اندیشه امام و انقلاب خدمت کردند.  


تاریخ: چهارشنبه 27 آذر 1398

آیت الله اراکی در یادواره شهید ادواردو آنیلی:
سه شخصیت غربی متأثر از انقلاب معرفی شوند

نوزدهمین یادواره شهید ادواردو آنیلی و دومین گردهمایی رهیافتگان عصر چهارشنبه، ۲۷ آذرماه با حضور آیت‌الله محسن اراکی، حجت‌الاسلام محمود نیک سرشت، نماینده دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه تهران، خانم ورونیکا فاضلی، تازه مسلمان آلمانی، مرضیه هاشمی، رهیافته آمریکایی و خبرنگار آمریکایی ایرانی پرس تی وی و تعداد زیادی از تازه مسلمانان کشورهای مختلف جهان در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی آیت‌الله اراکی همراه بود و وی ضمن تأکید بر ضرورت معرفی سه شخصیت اروپایی و آمریکایی که در جریان انقلاب اسلامی متحول شدند، گفت: این سه نفر انصافا افراد برجسته و ستارگان درخشانی هستند که رسانه‌های غرب می‌خواهند آن‌ها فراموش شوند. یکی از این افراد «روژه گارودی» فیلسوف، جامعه‌شناس انقلابی و پیرو خط امام(ره) است.

وی افزود: روژه گارودی فرانسوی بود و در جریان انقلاب با تأثیرپذیری از اندیشه انقلابی امام مسلمان شد، او درباره امام خمینی کتاب و مقاله نوشت؛ این شخصیت اروپایی به جرم نگارش کتاب «افسانه‌های اسرائیلی»( اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل) محاکمه شد.

آیت‌الله اراکی ادامه داد: یکی دیگر از این شخصیت‌ها که باید به نسل جوان امروز معرفی شود، «جان کوپر» (یحیی کوپر) انگلیسی است که به یحیی کوپر تغییر نام داد، او به قم آمد و از محضر استاد مطهری بهره‌مند شد، من زمانی که در انگلیس بودم او را معرفی می‌کردم. جان کوپر در سفر به فرانسه در تصادف به طرز مشکوکی از دنیا رفت که ما احتمال می‌دهیم این تصادف ساختگی باشد، زیرا فرانسه در چنین تصادفاتی تجربه داشت. یحیی کوپر اصول کافی را به انگلیسی ترجمه کرده که بهترین ترجمه تا به امروز است.

آیت الله اراکی تأکید کرد: شخصیت سوم «حامد الگار»(نویسنده و متفکر مسلمان آمریکایی) است که با امام(ره) مصاحبه کرد و خاطرات خوبی با ایشان داشت، او هنوز هم زنده است، اما حال خوشی ندارد، اینها مانند پیامبرانی بودند که خداوند آن‌ها را برای انتقال پیام انقلاب و امام در جهان غرب آفرید.

وی گفت: نیمه پنهانی در جهان غرب داریم که همان تحول ایدئولوژیک، اخلاقی و بنیادی است، راز پیدایش اسلاموفوبیا(اسلام‌هراسی) تهدیدی است که غربی‌ها از این لایه و نیمه پنهان احساس می‌کنند، جامعه مسلمانان امروز در جهان غرب با دیروز متفاوت است، در جهان پیش از انقلاب، نسل پیر و قدیم اسلامشان را حفظ می‌کردند؛ اما امروز پس از انقلاب نسل جوان ساکن در غرب به اسلام رو آورده و رویکرد اسلامی و انقلابی دارد.

جایگزینی اسلام دروغین به جای اسلام امام خمینی

آیت‌الله اراکی تصریح کرد: یکی از دلایل تشویق جوانان مسلمان غرب به پیوستن به سازمان‌هایی نظیر داعش و القاعده، هدایت نسل تازه به اسلام گرویده به سمتی دیگر و جایگزینی اسلامی دروغین به جای اسلام امام خمینی(ره) است.

وی تأکید کرد: من زمانی که انگلیس بودم از نزدیک شاهد بودم که چگونه روی جوانانمان در دانشگاه لندن کار می‌کردند، ما می‌خواستیم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را در کتابخانه این دانشگاه بگذاریم، اما اجازه ندادند، این در حالی بود که دانشگاه لندن پر از کتاب‌های عربستان و وهابیت بود.

همچنین ایشان بیان کردند: جریان القاعده و داعش به وسیله دستگاه‌های جاسوسی غرب به وجود آمد و ادامه یافت، آن‌ها سعی داشتند این جریان را در میان جوانان اروپایی ترویج دهند و این عکس العمل حیات تازه‌ای بود که در نسل جوان اروپا در رابطه با اسلام به وجود آمده بود.

آیت‌الله اراکی در پایان با تأکید بر گسترش همکاری‌های علمی ایران با دانشگاه‌های خارج از کشور به منظور نشر انقلاب و اندیشه‌های امام و رهبری گفت: ما باید کاری کنیم که این نوع همکاری به ویژه با دانشگاه‌های اروپایی برای تبیین اندیشه‌های امام و رهبری صورت گیرد، اگر چنین شود، شاهد پاسخگویی خوبی از سوی اندیشمندان غربی خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایکنا

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
پیام تسلیت آیت الله محسن اراکی در پی درگذشت همشیره دکتر علی اکبر ولایتی
نوشتهٔ بعدی
آیت الله محسن اراکی در پیامی درگذشت آیت‌الله سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی را تسلیت گفتند

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance