هزینه هایی که سید کمال حیدری برای شیعیان جهان تراشیده است!

د.علی المؤمن

شاید کمتر کسی در داخل ایران، و حوزه های علمیه به ویژه قم، واکنش تند آیت الله محسن اراکی نسبت به سخنان سید کمال حیدری در روزهای اخیر را پذیرفته و نسبت به میزان شدت آن اقناع شده باشد. از نگاه برخی فضلا و طلاب حوزه های علمیه، واکنش علمی جایگزین بهتری نسبت به اعلام فسق و اتهام بدعت و دروغ‌گویی است.

اما دیدگاه‌ها در خارج از ایران، به نحو چشمگیری در راستای موضع آیت الله اراکی است. دکتر علی المؤمن[۱]، پژوهشگر عراقی، کارشناس اندیشه سیاسی معاصر، مسائل عراق و جماعت‌های اسلامی، و دارای دکترای قانون اساسی است که از اندیشمندان برجسته و شناخته شده‌ی عراق و از مبارزان سیاسی با سابقه ی این کشور از سال ۱۹۷۹م، و در عرصه‌ی علمی از طیف جریان نواندیشی اسلامی به شمار می‌آید.

وی در مقاله‌ای به تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰م، به پیامدهای سخنان سید کمال حیدری در شبکه ی الاخباریه‌ی عراق پرداخته و به هزینه‌هایی که اقدامات مشکل‌آفرین پی در پی او برای جامعه‌ی عراق، و به طور کلی برای شیعیان جهان به همراه داشته، اشاره می‌کند.

در ادامه، ترجمه‌ی این مقاله‌ی کوتاه او، با عنوان «پیامدهای آتش‌افروزی‌های حیدری»[۲] به عنوان یک حلقه از سلسله بازتاب‌های سخنان حیدری و دیدگاه‌های اندیشمندان غیر ایرانی، ارائه می‌گردد:


پیامدهای آتش‌افروزی‌های حیدری[۳]

دکتر علی المؤمن

علیرغم انباشت ملاحظات و انتقادات فراوانی که نسبت به گفته‌های سید کمال حیدری وجود دارد، اما همواره از مخالفین می‌خواستم به شخصیت وی حمله نکرده و به اصلاح و نقد علمی و روش‌شناختی و فنی اکتفا نموده، او را از آزادی بیان در عرضه‌ی دیدگاه‌ها و اجتهادات کلامی و فقهی‌اش، محروم ننمایند، و چه بسیار در برابر دیگران، از حق او در این عرصه دفاع کرده بودم.

اما مایه تأسف است که سید کمال حیدری از آن‌چه که خود آن را تحلیل‌های علمی دینی اصلاح‌گرایانه می‌نامد، به فاز ضربه‌زدن به ارکان کیان اجتماعی دینی شیعی و از هم گسیختن پایه‌های ایمن آن، تغییر فاز داده است. به ویژه هنگامی که ادعا کرد: «همگی علمای شیعه، دیگر مسلمانان را تکفیر می‌کنند» که ادعایی باطل بوده و با نصوص روایات نقل شده از اهل بیت (ع) و مبانی دینی مذهب تشیّع، منافات داشته و با سیره‌ی علمای شیعه از صدوق، مفید، مرتضی و طوسی گرفته تا خوئی، خمینی، خامنئی و سیستانی در تضاد است.

البته از روز گذشته، موضع‌گیری‌ها، بیانیه‌ها، و مقالاتی در جهت رد اتهامات خطرناک وی علیه علمای شیعه صادر گردید که این امر، هواداران او را به واکنش برانگیخت. صرف نظر از شیوه‌های دفاع هواداران او از شخصیت الگو و مرجع فکری خود که آن را حق ایشان می‌دانم، و علیرغم چالش‌های شدیدی که سخنان او برای هوادارنش به دنبال دارد، اما تعجب من از این است که چگونه بیانیه‌هایی که علیه حیدری صادر شده این افراد را برانگیخته اما، بمب‌های اتمی که حیدری به نفع لائیک‌ها و جریان‌های تکفیری وهابی، بر سر شیعه و جریان اسلامیِ تشیع و هویت و امنیت شیعیان فرو می‌افکند، آن‌ها را به واکنش وا نمی‎دارد؟!

چرا بمب‌های اتمی که حیدری به نفع لائیک‌ها و جریان‌های تکفیری وهابی، بر سر شیعه و جریان اسلامیِ تشیع و هویت و امنیت شیعیان فرو می‌افکند، هواداران او را به واکنش وا نمی دارد؟؟

صرف نظر از اشکالات علمی و روش‌شناختی که در مقاله‌ی آینده به آن‌ها اشاره خواهم کرد، باید از این عزیزان پرسید: آیا مصلحت اسلامی و مصالح مذهب اجازه می‌دهد که در میراث و تاریخ خود، به دنبال برخی از فسیل‌های شاذ و نادر گشته، و به بهانه‌ی وجود فتواهای تکفیری در گذشته ی فریقین، این فتاوی را برای از بین بردن امنیت مسلمانان دستمایه قرار دهیم، و اهل سنت را ضد شیعیان، و شیعیان را علیه اهل سنت تحریک نموده، و گفتمان دشمنان جریان دینی را تقویت کنیم؟ آیا شایسته بود که در این مرحله‌ی دشوار تاریخی، اجتماعی و سیاسی، دستمایه‌های آماده‌ای به دست تندروها و جاهلان سنی یا شیعی بدهیم تا به وسیله‌ی آن‌ها صلح و آرامش کشور و امنیت اجتماعی را ضربه زده، و هویت اجتماعی شیعه را مورد تهدید قرار دهند؟ آن هم در موضوع خطرناکی همچون تکفیر!

به نظر من، سید کمال حیدری در سخنان اخیر خود، مشغول یک فعالیت علمی یا فکری یا فرهنگی نیست؛ بلکه گفته‌های او، برخاسته از پس‌زمینه‌های شخصی است که در مرحله‌ی اول، حوزه نجف را هدف گرفته است؛ همان حوزه‌ای که او آن را حوزه‌ی ارتجاعی، بت‌پرستانه و واپسگرا می‌نامد. اما باید توجه داشت که اگر مسأله‌ی یک فقیه آن باشد که برای خود جایگاهی در معادلات مرجعیت شیعه دست و پا کرده و برای خود در عراق و به ویژه نجف پایگاه اجتماعی و سیاسی برپا کند تا زمینه‌ساز اقامت آینده‌ی خود در آن باشد، و در عین حال هویت مذهب و امنیت اجتماعی آن برایش اهمیتی نداشته باشد، این خودگرایی، فقیه را از یکی از مهم‌ترین شرایط مرجعیت، محروم می‌نماید؛ اگرچه اعلم فقهای زمانه‌ی خود باشد. به فرض که رفتار سید کمال حیدری را برخاسته از پس‌زمینه‌های فردگرایانه ندانیم، و با چشم‌پوشی از اشتباهات علمی و روش‌شناختی او، فرض کنیم که او به تنهایی مسئول اصلاح‌گری و تجدد دینی است؛ با این وجود، پیامدهای سخنان او تأکیدی است بر نبود حکمت و آگاهی در او نسبت به شرایط روز، و ناتوانی وی در تشخیص مصالح و مفاسد؛ چرا که حکمت و آگاهی و توان رهبری، ملکات و ویژگی‌هایی هستند که ارتباطی با علم و فقاهت ندارند.

خطر سخنان حیدری در موضوع تکفیر نسبت به عراق و شیعیان این کشور، بیشتر از دیگر کشورهایی است که دارای اقلیت شیعی است؛ چرا که این کشور جولان‌گاه جریان‌های تکفیری و فرقه‌گرایی و جریان‌های بی‌دین، لائیک و یا جریان‌های انحرافی عقیدتی و رفتاری و خارج از کنترل دولت است. این خطر در مرحله‌ی بعد دامن‌گیر جوامع شیعیان لبنان و پاکستان می‌شود؛ چرا که این دو جامعه، شرایط مشابهی نسبت به عراق دارند.

یکی از شیوخ وهابیت می‌گوید: «حیدری، برایم موشکی باقی نگذاشت که با آن شیعه را بکوبم!»

اگر فرضا برخی از معمّمین تکفیری شیعه علیرغم تعداد اندک، در گذشته در دشمن‌تراشی از اهل سنت علیه شیعه نقش داشته، و هزینه‌های بسیار جانی و معنوی و مادی برای شیعه به دنبال داشته‌اند؛ اما سید کمال حیدری چندین برابر ایشان برای شیعه هزینه خواهد تراشید؛زیرا او یک معمّم ساده یا یک سخنران یا روزنامه نگار یا پژوهشگر صرف نیست؛ او خود را به عنوان مرجع و اندیشمند اصلاح‌گر شیعه معرفی می‌کند، و به همین خاطر یکی از شیوخ وهابیت می‌گوید: «حیدری، برایم موشکی باقی نگذاشت که با آن شیعه را بکوبم!».

 

[1] https://ar.wikipedia.org/wiki/علي_المؤمن_(باحث_عراقي)

[۲] مآلات تحريض الحيدري

[۳] https://shafaq.com/ar/مقالات/م-لات-تحريض-الحيدري

بستن