بیانات آیت الله اراکی در همایش آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌های علوم انسانی

دبیر کل مجمع تقریب با تاکید بر اینکه رساله های علوم انسانی باید مبتنی بر کار علمی باشد، گفت: اصول و روشهای پذیرش یک رساله و حتی اساتیدی که بر آن اشراف دارند، باید در شورای انقلاب فرهنگی تببین شود.

تاریخ: ۸ اسفند ۱۳۹۷

آیت‌الله اراکی در همایش آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌های علوم انسانی:
نقد مبتنی بر آگاهی در رساله‌های علوم انسانی دنبال شود/ اصول پذیرش رساله‌ها در شورای انقلاب فرهنگی تبیین شود


آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع تقریب در اولین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی که صبح امروز در محل کتابخانه ملی برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت تولد حضرت فاطمه(س) و تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: دانشگاه مذاهب مقوله بسیار مهمی است و تحقیقات بین المذاهبی باید در دستور کار آن قرار بگیرد و باید در حوزه هایی علمیه این شیوه کار دنبال شود و نقد مبتنی بر علم و آگاهی صورت گیرد و در تدوین رساله ها استفاده شود و پایان نامه ها باید مبتنی بر کار علمی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از معیارهای شیوه‌های علمی به خصوص در علوم انسانی- اسلامی، تدوین روش است، علم اصول و منطق و دلالت را تشریح کرد و گفت: کسی که می‌خواهد وارد علوم انسانی- اسلامی شود، به علم دلالت نیاز دارد.

آیت الله اراکی اظهار داشت: تا نتوانیم به علم دلالت دست پیدا و آن را عرضه کنیم، نمیتوانیم ادعا کنیم که علمی ارائه کرده ایم؛ یکی از مباحث الزام آور در علوم انسانی تدوین منطق دلالت است و مسلمات منطق دلالت باید استخراج و تدریس شود.

دبیر کل مجمع تقریب، ضمن تاکید بر ضرورت برگزاری دوره های روش شناسی علمی اظهار داشت: اصول و روشهای پذیرش یک رساله و حتی اساتیدی که بر آن اشراف دارند، باید در شورای انقلاب فرهنگی تببین شود.

وی در ادامه به آسیب‌های پایان نامه های علوم انسانی- اسلامی از جمله عدم همکاری خوب اساتید مشرف و همچنین  انتخاب نامناسب موضوعات پایان نامه ها اشاره کرد و گفت: پرسشهای مورد نیاز جامعه باید به روز رسانی شود و موضوعاتی انتخاب شود که مورد نیاز جامعه هستند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه مسائل علوم انسانی بسیار مهم است و در این زمینه باید بین نهادهای علمی هماهنگی صورت گیرد، اظهار داشت: باید در شورای انقلاب فرهنگی، شورای علمی تشکیل شود، تا مسائل علوم انسانی به خوبی تعریف و تبیین شود و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد تا در نتیجه انجام این پژوهشها به جمع بندی نهایی برسیم.

انتهای پیام/

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
سلسله دروس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی(76)
نوشتهٔ بعدی
بیانات آیت الله اراکی در همایش رسالت های حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance