«ولایت» به معنای «برقراری نظم اجتماعی» است/ پیشنهاد تأسیس رشته ولایت شناسی در حوزه های علمیه

«ولایت» به معنای «برقراری نظم اجتماعی» است/ پیشنهاد تأسیس رشته ولایت شناسی در حوزه های علمیه

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تصریح بر این که ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) همانند رسالت رسول الله (صل الله علیه و آله) مربوط به همه زمان ها و دوران هاست تأکید کرد: ولایت به معنای برقراری نظم اجتماعی است و از این رو باید این رشته در حوزه های علمیه تأسیس و تدریس شود.

آیت الله اراکی که امروز در جمع تعدادی از وعاظ و خطبای شهر مشهد مقدس سخن می گفت با اشاره به در پیش بودن عید ولایت بیان کرد: از متون دینی چنین برداشت می شود که نعمت ولایت به معنای ایجاد روح و بافت واحد در بین مردم است.

وی افزود: رسالت، امامت و ولایت به معنای پذیرش یک فرمان مرکزی در امت اسلامی برای برقراری نظم عادلانه است، ضمن آن که رابطه این مرکزیت با بدنه اجتماعی، رابطه اطاعت و نُصرت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین اضافه کرد: بر همین اساس است که خداوند متعال حق کیفر مخصوص خود را به اولیاء امر نیز تفویض کرده است.

آیت الله اراکی با تصریح بر این که تفویض حق الامر به رسول الله (صل الله علیه و آله) و اولی الامر (صل الله علیه و آله) اصلی مسلم بر اساس آیاتی مانند آیه «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» است ادامه داد: یکی از جلوه های فضل امام علی (علیه السلام) بر همه ائمه و بر همه انبیاء آن است که لقب امیرالمؤمنین خاص ایشان است، به بیان دیگر آن حضرت، بلااستثناء، امیرِ همه مؤمنین و از جمله ائمه و انبیاست.

وی سپس به آیه 81 سوره آل عمران پرداخت و گفت: این آیه به عنوان یکی از بنیادی ترین آیات قرآن بر این نکته اشاره دارد که میثاق ایمان به رسول الله (صل الله علیه و آله) و نصرت آن حضرت از همه انبیاء گرفته شده است، به بیان دیگر همه انبیاء عضوی از اعضای امت محمد (صل الله علیه و آله) هستند.

استاد دروس عالی حوزه های علمیه همچنین غدیر و عید ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) را همردیف رسالت حضرت پیامبر اسلام (صل الله علیه و آله) دانست و اظهار کرد: این اعیاد تنها مربوط به آخرالزمان نیست، بلکه مربوط به همه زمان هاست.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین جلوه های یاری نبیین نسبت به رسول الله (صل الله علیه و آله) روایت مهمی است که در منابع شیعی وسنی آمده است؛ آن جا که رسول اکرم (صل الله علیه و آله) با زبان مباهات می فرماید اولین نمازی که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در مسجد الاقصی برگزار می کنند نماز صبح است که در آن زمان، عیسی (علیه السلام) از آسمان فرود می آید و به حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) اقتدا می کند و فرماندهی کل قوای حضرت به او سپرده می شود.

آیت الله اراکی با بیان این که ولایت رسول الله (صل الله علیه و آله) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) بر اساس روایت هایی مانند «انا و علی ابوا هذه الامّه» به معنای ابوّت حقیقی آن بزرگواران است گفت: رسول الله (صل الله علیه و آله) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) مولّد هویت مسلمانان هستند.

وی با تصریح بر این که نتیجه ابوت محمدی (صل الله علیه و آله)، اخوت حقیقی اهل ایمان مُبتنی بر بافت و روح واحد آنان است خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز جدی به غور در روایات مربوط به امامت و ولایت، ضروری است تا رشته امامت و ولایت شناسی در حوزه های علمیه تأسیس شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان به این نکته نیز توجه داد که نیاز به تربیت مبلّغ در این زمینه هم لازم و جدی است.

وی اضافه کرد: البته فراموش نکنیم که شیوه های جدید تبلیغ به معنای دست برداشتن از شیوه های سنتی و منبر نیست؛ چراکه خود منابر، تنها وسیله ای برای ترویج دین نیستند، بلکه هویت ساز و انسان ساز هستند.

بحث “حجاب” تبعیت از قانون است

ولایت از منظر رهبر معظم انقلاب

, , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
ابوَّت امام و اُخوَّت مؤمنین
نوشتهٔ بعدی
کنترل زبان

پست های مرتبط

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance