چاپ مجلد دوم از کتاب «فقه نظام اقتصادی اسلام» به زبان انگلیسی

ترجمه مجلد دوم از مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی.


موضوع:نظام اقتصادی اسلام
ناشر: ناب ماندگار
نوبت و تاریخ چاپ: اول، پاییز ۹۹


آنچه در این کتاب می‌خوانیم:

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» مجلد دوم از مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف حضرت آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی برگردان و توسط انتشارات ناب ماندگار به زیور طبع آراسته شد.

 

با استعانت از خدای متعال و در ظل عنایات حضرت ولی‌عصر«ارواحنا فداه» مجلد دوم از مجموعۀ فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف حضرت آیت الله اراکی «دامت برکاته» توسط حجت الاسلام و المسلمین عبدالعزیز دفتری به زبان انگلیسی برگردان و توسط انتشارات ناب ماندگار به زیور طبع آراسته شد. قابل ذکر است که مجلد اول از این کتاب پیشتر در سال ۹۷ توسط مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی به چاپ رسیده بود.

در مجلد اول از این کتاب آیت الله اراکی «دامت برکاته» مقدمه‌ای درباره مفاهیم و واژگان مرتبط با مباحث اقتصادی طرح نموده و بعد در ضمن دو فصل به تبیین جهان‌بینی‌های اقتصادی مختلف و مکتب اقتصادی اسلام پرداخته است. مباحثی که به تبیین مطالب زیر می‌پردازد:

در کشاکش تعارض نیازها و محدودیت منابع چه روشی می‌تواند در تأمین خواسته‌های انسان و فراهم ساختن زندگی خوب برای وی بهترین باشد؟

ضرورت اندازه گیری و تامین منابع و برنامه ریزی برای بهره برداری بهتر از آنها یا به بیان دیگر بهتر تولید کردن و نیز بهتر مصرف کردن.

همچنین استاد معظم در مجلد دوم از این کتاب به مباحث سه‌گانه‌ای با عناوین: انگیزه‌های تولید؛ تکلیف اجتماعی تولید و منابع تولید مطرح نموده‌اند. مباحثی که پاسخگوی سؤالات و پرسش‌ها و انتظارات اجتماعی از اقتصاد اسلامی است. عبارتند از:

آیا تولید و افزایش و بهبود آن ضرورت دارد؟ آیا اصولاً باید تولید كرد؟ بهترین انگیزه‌های تولید چیست؟

رابطۀ تولیدگر با طبیعت چگونه باید باشد؟

روابط دست‌اندركاران تولید، نظیر كارفرما و كارگر با یكدیگر و كارگران با یكدیگر چگونه باید باشد؟

چه كالاهایی باید تولید شوند، و چه كالاهایی نباید تولید شوند؟

اولویت‌های تولید كدامند؟

در تولید كالا از نظر كیفی و كمی چه شرایطی را باید رعایت كرد؟

مفهوم توسعۀ اقتصادی در عرصۀ تولید چیست، و چه توسعه‌ای شایسته و سزاوار است؟

 

 

نوشته های مشابه

بستن