سخنرانی آیت الله اراکی در کنفرانس بین المللی امام علی هند

کنفرانس بین‌المللی امام علی(ع) با حضور آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، فعالیت خود را از امروز در مرکز فرهنگی اسلامی دهلی‌نو آغاز کرد که در آن به بیان ویژگی‌های حکومت آن حضرت پرداخته می‌شود.


تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

آیت الله اراکی در کنفرانس بین‌المللی امام علی(ع) هند؛ امام علی(ع) در برقراری حقوق انسانی یک نمونه کامل است

به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، در کنفرانس بزرگ امام علی علیه السلام که دیروز و با حضور بیش از ۵۰۰ تن از شخصیت های بین المللی در هند برگزار شد، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به تبیین ویژگی‌های امام علی علیه السلام پرداخت.

آیت الله اراکی نخستین خصوصیت برجسته امام علی علیه السلام در حکومت‌داری را برخواسته بودن حکومت از خواست مردم دانست و گفت: حضرت در روایت فرمودند: لو لا حضور الحاضر و قیام الحجه بوجود الناصر و لذا ایشان هیچ کسی را بر بیعت مجبور نکردند.

عضو خبرگان رهبری در ادامه عنوان کرد: بسیاری بر این شیوه بودند که من لم یبایع قتلناه! یعنی هر کس با ما بیعت نکند او را می کشیم ولی حضرت علی علیه السلام اعلام کردند که من لم یبایع ترکناه وان قاتلوا قاتلناه.

وی دیگر ویژگی برجسته امام را برقراری عدل کامل دانسته و خاطرنشان کرد: ایشان هم در زندگی شخصی وهم در اجتماع عدالت تام را برقرار کرد آنجا که فرمود “ای مردم کوفه من با همین لباس و مرکب نزد شما آمده ام، اگر وقت رفتن چیزی اضافه همراه داشتم، بدانید حاکم عادلی نبوده ام.

وی افزود: در زندگی اجتماعی نیز وقتی ام هانی خواهر حضرت آمد و اعتراض کرد که تو سهم‌ من و سهم غلام مرا یکسان داده ای، حضرت فرمود که من در کتاب خدا فرق بین انسانها نیافتم.

آیت الله اراکی در پایان اظهار داشت: امیرالمومنین علیه السلام در حکومت برای معارضین نیز حق قایل می‌شد و گاهی شخصی حتی ناصبی بود ولی حضرت حقوق او را از بیت المال قطع نمی‌کرد.

نجیب جنگ،‌ فرماندار سابق دهلی در ابتدای این مراسم گفت: امام علی(ع) در برقراری حقوق انسانی یک نمونه کامل است. سیره و حکومت ایشان برای همه حکومت‌های جهان نمونه و الگو است.

اهدای جوایز ادبی به فعالان فرهنگی، رونمایی از کتاب‌ «الموسوعه الکبری فی مناقب المرتضی» به قلم خسرو قاسم از دیگر برنامه‌های این کنفرانس بود.

این کنفرانس در روزهای ۲۶ ــ ۲۸ مرداد (۱۷ ـ ۱۹ آگوست) و با برپایی هشت نشست علمی برگزار می‌شود.

 
انتهای پیام/

, , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
تماس تلفنی آیت‌الله اراکی با شیخ زکزاکی/ هنوز درمان شیخ در هند آغاز نشده
نوشتهٔ بعدی
سلسله دروس خارج فقه فرهنگ آیت الله اراکی – جلسه 49

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance