گفت و گوی آیت الله محسن اراکی با پایگاه مطالعاتی فرهنگ سدید

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: میلیون‌ها انسان در این مسیر دارای انگیزه و شناخت و هدف‌گیری واحدی هستند که از این رو در حال حاضر می‌توان تمدن اسلامی را تشکیل داد.

تاریخ: 24 مهر 1398

پرونده «طلیعه‌داران تمدن»/ آیت‌الله اراکی در گفت‌وگو با سدید:
زمینه تشکیل امت واحده اسلامی در مسیر سیدالشهدا فراهم شده است/ تمدن اسلامی نیازمند زیرساخت فکری واحد و یکرنگی است


به گزارش سرویس «آیین و اندیشه سدید» پس‌ از اینکه رهبر فرزانه انقلاب در دیدار موکب داران عراقی به تبیین نقش بی‌بدیل حماسه اربعین در تشکیل تمدن نوین اسلامی پرداختند، تحلیل‌ها درباره چرایی و چگونگی این امر مهم قوت گرفت.

چه اینکه ظرفیت اربعین به‌عنوان آوردگاه مؤمنین و مسلمین سراسر جهان، یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

البته در چند سال اخیر غریو لبیک‌گویان حسینی به کشورهای مختلف رسیده و جمعیت‌ انبوهی از محبین سیدالشهدا خود را در صفوف زائران سید و سالار شهیدان جای دادند و میهمان میزبانان آستان حسینی شدند.

حضور پرچم‌ها، چهره‌ها، رنگ‌ها و آداب‌ورسوم گوناگون از کشورهای مختلف پنج قارّه‌ی جهان، در مسیر راه‌پیمایی اربعین جلوه‌های زیبا، شگفت و وصف‌ناپذیری از عشق الهی حسین (علیه‌السلام) به رخ می‌کشاند که همراه آوای «حُبُّ الحُسَینِ یَجمَعُنا» آبی بر آتش نمرودی‌ جبهه باطل می‌ریزد تا معنای وحدت کلمه و ائتلاف شکاف‌ها و تفرقه‌ها مصداقی حقیقی یابد.

از همین رو پایگاه مطالعاتی «فرهنگ سدید» در نظر دارد در قالب پرونده‌ای با عنوان «طلیعه‌داران تمدن» در گفت‌وگو با کارشناسان و صاحب‌نظران به تحلیل نقش راهپیمایی اربعین در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی پرداخته و مختصات نبرد جبهه حق و باطل در این رویداد آخرالزمانی را تشریح کند.

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ سدید درباره نقش اربعین حسینی در بازسازی تمدن اسلامی اظهار داشت: برای شکل‌گیری تمدن اسلامی ما نیازمند زیرساخت فکری و همدستی و یکرنگی امت اسلامی هستیم.

آیت‌الله اراکی بر همین اساس با بیان اینکه زیارت اربعین هم زیرساخت فکری دارد و هم یکرنگی امت در آن دیده می‌شود، گفت: کسانی که با پای پیاده به این سفر آمده و گرسنگی، سختی مسیر و دوری از خانواده را تحمل می‌کنند از انگیزه بسیار بالایی برخوردار هستند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: میلیون‌ها انسان در این مسیر دارای انگیزه و شناخت و هدف‌گیری واحدی هستند که از این رو در حال حاضر می‌توان تمدن اسلامی را تشکیل داد.

وی تاکید کرد: سرمایه ایجاد تمدن بزرگ اسلامی داشتن انگیزه و جهت‌گیری واحد داشتن است و از سوی دیگر این جمعیت کثیر نماینده میلیون‌ها انسان دیگر در سایر نقاط هستند.

آیت‌الله اراکی یادآور شد: بنابراین در حال حاضر زمینه تشکیل امت واحده اسلامی در مسیر سیدالشهدا علیه‌السلام و اهداف علوی و محمدی در حال شکل‌گیری است و این زمینه‌ساز تمدن اسلامی در آینده خواهد بود.

انتهای پیام/

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
نشست خبری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد
نوشتهٔ بعدی
قدردانی آیت الله اراکی از شرکت کنندگان در راهپیمایی بزرگ اربعین

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance