​دیدار رئیس شورای مفتیان استان الانبار با آیت الله اراکی

شیخ جلال الدین الکبیسي + آیت الله محسن اراکی

رئیس شورای مفتیان استان الانبار عراق، در دیدار با آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بر لزوم حمایت علمای شیعه و اهل سنت از مسئله تقریب تأکید کرد.

تاریخ: شنبه ۱۹خرداد ۱۳۹۷

دیدار رئیس شورای مفتیان استان الانبار با آیت الله اراکی

شیخ جلال الدین الکبیسی، رئیس شورای مفتیان استان الانبار عراق، با آیت الله “محسن اراکی” دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

شیخ الکبیسی در این دیدار با تأکید بر اهمیت حمایت واقعی از تقریب خاطرنشان کرد: متأسفانه حمایت واقعی از تقریب در کشور عراق مشاهده نمی شود. تقریب و اقدامات تقریبی وجود دارد اما منحصر به برگزاری کنفرانس ها، نشست ها و فعالیت های این چنینی است.

وی افزود: کسانی که ادعای حمایت از تقریب را دارند فقط اسم تقریب را یدک می کشند. این مسئله موجب ناخشنودی اهل سنت و شیعه در عراق شده است.

این عالم اهل سنت عراقی پیشنهاد داد که اعضای اصلی مجامع تقریبی در عراق، اعضای مجمع وحدت اسلامی این کشور و حتی علمای اهل سنت عراق، از طریق انتشار فایل های صوتی، ضمن ردّ برخی کتاب های تکفیری مانند کتاب ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب، حقیقت تقریب را برای مردم توضیح دهند و آنها را نسبت به محتویات آن آگاه سازند.

آیت الله اراکی نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد، با تأکید بر اینکه انتشار فایل های صوتی از سوی علمای شیعه و اهل سنت می تواند در تبیین مسئله تقریب راهگشا باشد، آمادگی خود را برای بررسی این پیشنهاد و انجام آن اعلام کرد.

در بخش دیگری از این دیدار، شیخ الکبیسی در پاسخ به سوال آیت الله اراکی درباره اوضاع داخلی عراق، گفت: کشور عراق چندی است که درگیر مسائل انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت جدید است. اما در استان الانبار، اوضاع بحمدالله خوب است با وجود اینکه آمریکا در مسائل این منطقه مداخله می کند.

وی با اشاره به استقرار نسبی منطقه الانبار عراق اظهار داشت: برخی از آوارگان به منازل خود بازگشته اند و از نظر امنیتی اوضاع نسبتاً آرامی برقرار است.

آیت الله اراکی از آغاز بازسازی در استان الانبار نیز جویا شد که شیخ الکبیسی پاسخ داد: هنوز در این استان بازسازی آغاز نشده است. بسیاری از مناطق استان الانبار و حتی بسیاری از بیمارستان ها در اثر جنگ و درگیری تخریب شده است. به عنوان مثال برخی از بیمارستان ها به گونه ای تخریب شده اند که با یک تکان فرو می ریزند. در برخی مناطق نیز یک محله به طور کامل تخریب شده است و این مسائل مصیبتی بزرگ به شمار می آید.

آیت الله اراکی در پایان این دیدار با تأکید بر اینکه “جنگ داخلی تخریب کننده تر از جنگ خارجی است” برای مردم عراق آرزوی آرامش و امنیت و سلامتی کرد و از خداوند متعال خواستار قبولی طاعات و عبادات همه مسلمانان در ماه مبارک رمضان و استفاده از برکات الهی در این ماه مبارک شد.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
سخنرانی آیت الله اراکی پیش از خطبه های نماز جمعه اراک
نوشتهٔ بعدی
سخنرانی آیت الله اراکی در نشست علمی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance