​بیانیه آیت الله اراکی در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین و تلاش آنها برای یهودی سازی قدس اشغالی، بیانیه ای صادر کرد.

​بیانیه آیت الله اراکی در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی

متن بیانیه آیت الله اراکی، به شرح زیر است:
 
«هیچ چیز جز اهداف بزرگ سرنوشت ساز، ما را گرد هم نمی آورد و هیچ چیز بیش از زنده ماندن این اهداف بزرگ در درون ما نمی تواند خواب دشمنان را آشفته سازد. پس همانگونه که بنا بر فرموده خداوند در قرآن کریم، کشتار یک انسان بی گناه مانند کشتار همه انسان ها است، و دفاع از زندگی یک انسان بی گناه به منزله دفاع از زندگی همه انسان ها است (مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا) (سوره مائده/32) به همین ترتیب، تجاوز به فلسطین، اشغال این سرزمین و آوارگی مردم آن، تجاوز به همه امت اسلامی و حتی تجاوز به کل بشریت است.
 
صهیونیست ها از زمان آغاز جنگ تجاوزکارانه خود در سرزمین فلسطین، عملاً با عملیات های نظامی خود و با حمایت دولت بریتانیا، پاکسازی نژادی ملت فلسطین را آغاز کردند و این تجاوزات به یک سلسله کشتارهای شنیع علیه ملت فلسطین، تخریب بسیاری از شهرها و روستاهای آنها و همچنین تجاوز به منازل فلسطینیان و تسلط بر این سرزمین منجر شد.
 
در میان این صحنه های وحشتناک، قراردادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر ضرورت اقدام در جهت بازگرداندن آوارگان به خانه های خود که به نام “حق بازگشت” معرفی می شود، صادر شد.
 
اما در پشت پرده این تصمیم شرم آور، نقشه ای برای تضییع حقوق فلسطینیان نهفته بود. لذا قدرت های حامی رژیم صهیونیستی به سرعت اقدام به سکونت

دادن ملت فلسطین در اردوگاه های پناهندگان کرده و کمک های مادی آژانس امداد سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی (UNRWA) را محدود کردند تا فلسطینیان را از هرگونه حقوق انسانی محروم کنند.
 
برگزاری راهپیمایی های بازگشت در غزه به مفهوم شکست تلاش های صهیونیست ها در جهت تضییع حقوق ملت فلسطین  و بدان معنا است که این ملت با مطالبه حق بازگشت به سرزمین خود، حقوق خود در پایان دادن به اشغال صهیونیست ها را خواستارند.
 
عقب نشینی از مطالبه این حق، چیزی جز خواری و خفت به دنبال ندارد، و امیر المومنین، علی بن ابیطالب علیه السلام چه زیبا در این زمینه فرموده اند: «ما حقّی داریم، پس اگر در اختیارمان قرار گیرد که حق به حق دار رسیده است، وگرنه بر اشتران سوار می شویم و راه دور و دراز را شب و روز طی می کنیم. » (نهج البلاغه/ حکمت 22)
 
بسیار ضروری است که امت اسلامی و همه جوامع بشری حمایت خود را از حق بازگشت ملت فلسطین اعلام کنند، چرا که تضییع این حق موجب ذلت و خواری تمام بشریت خواهد شد و این همان هدفی است که صهیونیسم جهانی دنبال می کند.
 
پدیده بارز در راهپیمایی های بازگشت، حضور جوانان فلسطینی (اعم از زنان و مردان) با قدرت، عزم و اراده و آمادگی برای فداکاری و از جان گذشتگی است و این امر، فردایی را بشارت می دهد که ملت فلسطین به اذن خداوند متعال خواهند توانست سرنوشت خود را رقم زده و دولت خود را در سراسر سرزمین فلسطین برپا سازند.
 
همچنین پدیده بارز دیگر در این راهپیمایی ها، آن است که بدون درنگ و در شرایطی برگزار می شود که دولت های ضعیف به عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی سرعت بخشیده اند، همچنین در زمانی است که طرح “معامله قرن” و انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و عملیات تخریب چهره جهاد و مقاومت از سوی گروه های تروریستی داعش، النصره و دیگر گروه ها مطرح شده است و نیز در شرایطی است که فریاد فرقه گرایی و نژادپرستی، جهان را پر کرده است.
 
این نهضت مبارک قادر است مکر حیله گران را در هم کوبد، دلهای فلسطینیان مخلص را به یکدیگر نزدیک کند و امت اسلامی را برای دفاع از این حق و دفاع از کرامت و عزت ملت فلسطین در یک مسیر قرار دهد.
 
این، فرصتی بزرگ است برای رهایی از خودخواهی ها و اختلافات حاشیه ای و توجه جدی به وحدت امت اسلامی حول محور حقی که همه جهان به جز رژیم صهیونیستی آن را به رسمیت می شناسند. همچنین فرصتی برای وحدت در جهت تحقق تقریب واقعی میان مذاهب اسلامی خواهد بود. والله ولی التوفیق.»
 
محسن اراکی
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

, , ,
نوشتهٔ پیشین
انتصاب نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افریقا از سوی آیت الله اراکی
نوشتهٔ بعدی
سخنرانی آیت الله اراکی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance