تحقق تمدن اسلامی، راز خصومت غرب با ایران

دیدار آیت الله اراکی با اساتید حوزه­‌های علمیه و دانشگاه‌­های استان مرکزی با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه با رویکرد فقهی و فلسفی علم هوش مصنوعی

به گزارش روابط عمومی دفتر حضرت آیت الله اراکی، ایشان با اشاره به این که حوزه و دانشگاه عقل جامعه هستند، فرمودند: تاکید حضرت امام رحمه الله بر وحدت حوزه و دانشگاه برای رسیدن جامعه­‌ی اسلامی به اهداف خود و پیشرفت کشور بود. روشن ترین دلیل وحدت این است که عقل هر موجودی باید هماهنگ باشد و عقل ناهماهنگ به اهداف درست رهنمون نمی­‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اهمیت جایگاه علم هوش مصنوعی فرمودند: آن چه که در این علم باید مورد توجه قرار گیرد، فلسفه­‌ی علم هوش مصنوعی است. تعریف روشن از هوش مصنوعی، کاربردها، آفات و آسیب­‌های هوش مصنوعی از مسائلی است که در فلسفه­‌ی این علم باید مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد، و این مهم از قبیل کارهایی است که حوزه و دانشگاه در کنار هم عهده‌دار آن هستند.

این عضو شورای عالی حوزه‌­های علمیه­‌ بعد از تعریف هوش به عملیات استنتاج افزودند: برای رسیدن از مجهول به معلوم، چهار روش وجود دارد: 1- از کلی به جزیی، 2- از خاص به عام، 3- از کل به جز و 4- از جز به کل. یکی از مهم­‌ترین مباحث در هوش مصنوعی، بررسی منطق نتیجه­‌گیری در هوش مصنوعی است که از چه شیوه­‌ای برای رسیدن به معلوم باید استفاده شود.

ایشان با تجلیل از استاد شهید خود، مرحوم شهید صدر رحمه الله فرمودند: مرحوم صدر کاربرد روش استقرایی (از خاص به عام) در علوم دینی را مطرح کردند و با تبیین منطق استفاده از آن به تطبیق این روش در علم اصول بحث تواتر، علم کلام بحث اثبات وجود خدا و اثبات رسالت و نبوت پرداختند.

معظم له در انتها با تاکید بر خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی فرمودند: راز خصومت غرب با انقلاب اسلامی ایجاد تمدنی نوین در ایران است، به چالش کشیده شدن تمدن غرب در جهان از سوی انقلاب اسلامی اصلی ترین عامل مخالفت با ایران است و برای رسیدن به تمدن اسلامی، باید در حوزه‌­های علمیه مباحث تمدنی مثل فقه نظام اقتصادی، فقه فرهنگ، فقه نظام سیاسی و فقه عمران شهری مطرح شود، البته به حمد الله تدریس این مباحث در قم آغاز شده و تالیفاتی هم در این فضا صورت گرفته است.

سه شنبه 16 آذر 1400 قم دفتر معظم‌له

, , ,
نوشتهٔ پیشین
فقیه بصیر
نوشتهٔ بعدی
آیت‌ الله اراکی: تجارت سالم و فعالیت اقتصادی سود‌ده فریضه‏‌ای الهی است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance