حدیث تقریب| توحید، موجب همبستگی ما می شود

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد:تفرقه، پراکندگی، جنگ و اختلاف و درگیریهای موجود به سبب فهم نادرست از مفهوم توحید است.

تاریخ: 30 تیر 1398

آیت الله محسن اراکی:
حدیث تقریب|توحید، موجب همبستگی ما می شود


به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در ادامه سلسله یادداشت‌های آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با عنوان حدیث تقریب، این بار موضوع توحید و وحدت حول خدای یگانه از سوی دبیرکل مجمع تقریب مورد تحلیل قرار گرفته است. در این یادداشت می خوانیم:

هر آنچه در عالم هستی از تفرقه و درگیری و جنگ شاهد هستیم به سبب تعدد خدایان است، خدای مال، خدای قدرت، خدای هوس و …این خدایان راه بر عبادت خدای احد و واحد می بندند و گوشهای بشر را از شنیدن سخنان خوب کر می کنند.

(وَالَّذِینَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَن یَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إلى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى فَبَشِّرْ عِبَادِ، الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ)

وحدت حول خدای واحد، انسان ها را از خدایان دروغین محافظت می کند و بر مبنی آن قلبها  و احساسات و اهداف با هم یکی می شود و در همین راستاست که همه انبیا دعوت به توحید می کردند.«وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّهٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ».

چند روز گذشته سالروز ولادت امام رضا(ع) بود که اسم این امام عزیز نزد تمامی پیروان مذاهب مختلف اسلامی با حدیث سلسله الذهب که امام آن را در نیشابور به نقل از پدران خود، از رسول اکرم (ص) و از خداوند متعال نقل کرد، همراه است؛ آنجا که فرمود«کلمه لا إله إلا الله حصنی فمن دخل حصنی أمن من عذابی».

خداوند با کلمه توحید، این امت را در دژ محکمی قرار داده و آن را از عذاب سقوط در فتنه تفرقه و شهوات و تعصبهای بی جا و دیگر قید و بندهایی که بشر به آن گرفتار می شود، محافظت می کند.

اما امام رضا(ع) این این حدیث قدسی را با این گفته خود تکمیل کرد که فرمود: «بشرطها وشروطها وأنا من شروطها».

اهداف این دژ زمانی محقق می شود که هدایت آن را امامی در دست بگیرد که اهداف دور و نزدیک خود را به خوبی می شناسد و می تواند امت را برای ورود به این دژ مستحکم رهبری کند؛ اگر توحید چنین اهدافی را در بر نداشته باشد، در ورطه ای می افتد که گروههای خونریز در آن افتادند و به اسم توحید، خشک و تر را با هم می سوزانند و به همین خاطر شعار توحید را تحریف کرده اند و این دژ مستحکم را به دژ عذاب تبدیل کردند.

این را در تاریخ خوارج نیز شاهد بودیم که شعار«لا حکم إلا لله» سر دادند، اما خون ریختند و در زمین فساد به راه انداختند و از راه رسول خدا(ص) و اهل بیتش(علهیم السلام) منحرف شدند.

امروز هم شاهد هستیم که داعش و هم پیمانان آن ظهور کرده اند تا  به اسم توحید در زمین فساد برپا کنند، چهره اسلام را مشوه کنند و به وجهه مسلمانان آسیب بزنند.

بله اینها ساخته دست آمریکا و رژیم صهیونیستی و متکی بر یک مکتب منحرف از  سنت رسول اکرم (ص) و آل بیت ایشان است که در مدرسه ابن تیمیه و وهابیگری متجلی شده است.

این خوارج جدید از توحید واقعی دور شده اند و تفرقه،  پراکندگی، جنگ و اختلاف و درگیریهای موجود به سبب همین فهم نادرست از مفهوم توحید است.

همه مؤمنین می دانند که توحید اولین اصل از اصول دین است و زمانی که در چارچوب قرآن و سنت رسول خدا(ص) و راهنمایی های اهل بیت(ع) به آن تمسک جویید، به امت واحده ای که خواست خداست برمی گردید.«خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ».

مسلمانان باید، با هم متحد شوند و در از بین بردن فتنه ها و مقابله با چالشها به یکدیگر یاری رسانند.

چرا به سمت تحقق خواست خدا نرویم و حال آنکه می دانیم دشمنان اسلام برای ذلت مسلمانان با هم متحد شده اند.«وَالَّذینَ کَفَرُواْ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ إِلاَّ تَفْعَلُوهُ تَکُن فِتْنَهٌ فِی الأَرْضِ وَفَسَادٌ کَبِیرٌ».

آیت الله اراکی دبیر کل
دبیر کل مجمع جهانی تقریب بین مذاهب

انتهای پیام/

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
آیت الله اراکی درگذشت آیت الله «سید علیرضا حائری» را تسلیت گفت
نوشتهٔ بعدی
دیدار نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی + فیلم

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance