دیدار جمعی از علمای روسیه و حوزه بالکان با آیت‌الله اراکی

در دومین روز از برگزاری سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، جمعی از علمای روسیه و حوزه بالکان با دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار کردند.


تاریخ: جمعه  24 آبان 1398

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب:
مسلمانان روسیه و بالکان، نقش مهمی در انتقال صحیح مفاهیم اسلام حقیقی به جهان غرب دارند


به گزارش خبرگزاری تقریب، آیت الله اراکی در این دیدار اظهار داشت: کنفرانس وحدت نمایشی از وحدت جهان اسلام است، مهم‌ترین پیام کنفرانس این است که اسلام می‌تواند امت واحده باشد.

آیت‌الله اراکی، با اشاره به این‌که میان جامعه روسیه و حوزه بالکان نقاط مشترک فراوانی وجود دارد، اظهار کرد: اولین نقطه اشتراک این است که مسلمانان هر دو جامعه پل ارتباطی سایر مسلمانان با مسلمانان غرب و اروپا هستند.

وی افزود: دو جامعه اسلامی روسیه و بالکان برای انتقال صحیح مفاهیم اسلامی، سیره نبی اکرم(ص) و اسلام حقیقی به اروپا، آمریکا و جهان غرب نقش بسیار مهمی دارند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دومین نقطه مشترک مسلمانان حوزه بالکان و روسیه را رشد سریع این دو جامعه برشمرد و بیان داشت: هر دو جامعه حدود ربع قرن است که امکان انجام فعالیت‌های اسلامی به صورت آزادانه را پیدا کرده‌اند، ولی با این وجود رشد بسیار خوبی داشته‌اند.

آیت‌الله اراکی، سومین نقطه مشترک میان حوزه بالکان و روسیه را مشترکات فرهنگی عنوان کرد و اذعان داشت: این دو جامعه از چند نظر دارای نقاط مشترک فرهنگی است؛ یکی گرایش‌های معنوی و عرفانی است که میان هر دو جامعه مشترک است و  این نقطه قوتی است که از نفوذ جریان‌های تکفیری و افراطی جلوگیری می‌کند؛ همچنین نزدیکی زبان این دو جامعه به یکدیگر امکان ارتباط را بالا برده است.

وی خاطر نشان کرد که جامعه اسلامی روسیه و بالکان می‌تواند خدمت‌های بزرگی به تمام جامعه اسلامی داشته باشد.

گفتنی است، در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین عیدی، نماینده مقام معظم رهبری در حوزه بالکان بر تبادل فکری و همکاری دینی میان علمای این دو جامعه تأکید کرد و گزارشی از وضعیت مسلمانان حوزه بالکان و روسیه ارائه داد.

انتهای پیام/

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
وزیر اوقاف سوریه با آیت الله اراکی دیدار کرد
نوشتهٔ بعدی
مراسم اختتامیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شد.

پست های مرتبط

فهرست
TelegramBehanceInstagramBehance